stat
PATRONAT

Zapraszamy na spotkanie z Maciejem Moskwą, cenionym dokumentalistą, który od 2011 roku dokumentuje skutki konfliktu w Syrii.

W trakcie wydarzenia Maciej Moskwa podzieli się swoimi doświadczeniami z pracy nad długoterminowymi projektami fotograficznymi oraz opowie o książkach "Sura" (2016) i "Saraha" (201, które powstały w wyniku jego wieloletniej pracy w regionie dotkniętym wojną.

"Powrót do Syrii" to retrospektywa, która zabierze uczestników w podróż przez kilkanaście lat konfliktu syryjskiego, pokazując nie tylko jego dramatyczne skutki, ale także pierwsze chwile po upadku reżimu Baszara Asada. Będzie to także opowieść o wielkiej migracji, która zmieniła oblicze Europy, i o ludziach, których życie na zawsze zostało dotknięte piętnem wojny. Maciej Moskwa, będąc świadkiem tych wydarzeń, podzieli się z nami swoimi refleksjami oraz unikalnymi zdjęciami, które stanowią świadectwo tego, co dzieje się za kulisami wielkich globalnych kryzysów.

Spotkanie będzie możliwością poznania historii Syrii, migracji, długotrwałego konfliktu i jego konsekwencji z perspektywy Macieja Moskwy, dokumentalisty, który stawia na głęboki kontakt z ludźmi i ich historiami.

Fotografie Macieja Moskwy będzie można niedługo obejrzeć na wystawie "Gościnności" w NOMUS i Gdańskiej Galerii Fotografii planowanej na maj 2025.

Maciej Moskwa (1982) - dokumentalista, mieszka i pracuje w Gdańsku. Jest absolwentem Sopockich Szkół Fotografii. Zajmuje się fotoreportażem i długoterminowymi projektami fotograficznymi. Od 2011 wielokrotnie podróżował do Syrii, gdzie zajął się dokumentowaniem skutków konfliktu i rewolucji antyrządowej. Efektem tej pracy jest wydana wspólnie z Rafałem Grzenią, w 2016 roku, książka Sura oraz wydana w 2018 roku książka "Saraha". Od kilkunastu lat dokumentuje blisko ludzi uwikłanych w dobrowolną oraz przymusową migrację. Moskwa jest założycielem kolektywu "Testigo Documentary", powstałego w 2009 roku i skupiającego dokumentalistów zajmujących się tematami społecznymi, środowiskowymi i politycznymi. Ich celem jest uwypuklenie problemów, uważanych za ważne w lokalnych społecznościach, a będących jednocześnie mikrokosmosami większych globalnych problemów.

Cykl spotkań "Rozmowy o Fotografii" to przestrzeń spotkań i wymiany wiedzy na temat jednego z najbardziej powszechnych i rozwijających się mediów, czyli fotografii. To prezentacje naukowczyń i naukowców badających historię fotografii, wystąpienia autorskie artystek i artystów, performatywne wykłady i prezentacje książek dokumentujących nowe odczytywania dawnej i współczesnej fotografii, wszystko zakończone dyskusjami z publicznością.

Interesują nas tematy przekraczania medium i jego użytkowania w sposób nieoczywisty, a także przypominanie sylwetek twórczyń i twórców dotąd nieopisanych, ze szczególnym podkreśleniem roli kobiet. W tegorocznym cyklu zajmiemy się m.in.: polskimi fotoreporterkami, postkolonialną perspektywą i konserwacją obiektów fotograficznych.

Autorki programu: Maja Bieńkowska, Małgorzata Taraszkiewicz-Zwolicka
Koordynacja: Nadzieja Grabińska

INFORMACJE PRAKTYCZNE:
- 10.04.2025 r. (czwartek) w godz. 18.00-19.30
- Gdańska Galeria Fotografii (budynek NOMUS), ul. Stefana Jaracza 14, Gdańsk
- Wstęp wolny, nie obowiązują zapisy.

Zapraszamy!
kwi 4

piątek, g. 17:30

Gdańsk, ul. Ogarna 26
Wstęp wolny
kwi 16

środa, g. 18:00

Gdańsk,
Wstęp wolny