Zapraszamy 20 lutego 2025r. na spotkanie z Agnieszką Babińską w ramach cyklu spotkań Rozmowy o Fotografii.
Jaki jest związek fotografii - zatrzymującej chwile i utrwalającej pewne fakty na kliszy pamięci - ze świadomością człowieka? Czy pamięć dotyczy wyłącznie przeszłości - myślenia o czasie, który minął i nigdy nie powróci? Kiedy zatem kończy się przeszłość, a zaczyna teraźniejszość? Czy istnieją jakieś wymierne momenty, które pozwalają na wyodrębnienie tych kategorii czasowych? Co tkwi u podstaw fotografii i pamięci?
Jerzy Lewczyński tak pisał w tekście "Archeologia fotografii" o cechach negatywu i jego specyficznych właściwościach: "Jest też celem "archeologii fotografii" poszukiwanie świadków dawnych wydarzeń! Takim świadkiem w fotografii jest światło. Światło, które było bodźcem technologicznym procesów utrwalania rzeczywistości, i które wyrzeźbiło w negatywie dawną powszechną obecność! Negatyw stanowi więc ślad "tamtego" światła i jest autentycznym świadkiem minionych wydarzeń. To przyglądanie się światłu pozostałemu w negatywie może być tematem fascynujących odkryć prowadzących do ujawnienia tajemnicy rzeźby negatywu!".
Ostatni cykl Agnieszki Babińskiej, In memoriam, to prace powstałe na podstawie fotografii znalezionych, zapożyczonych. Artystka wykorzystuje porzucone, zniszczone, porysowane, zadeptane i spleśniałe negatywy niewiadomego autorstwa, znajdowane w opuszczonych domach, fabrykach, kopalniach, agencjach towarzyskich i na śmietnikach etc.
Ocalane, zapomniane, zniszczone negatywy stwarzają określoną prawdę - odnajdując w nich symbol sponiewieranej przeszłości, ślady ludzkiej egzystencji. Korzystając z archiwalnego materiału wizualnego zupełnie anonimowych osób artystka próbuje za pomocą symbolicznej adopcji przywrócić im pamięć i godność. Sięgając do różnych zabiegów plastycznych, wykorzystując interwencje w obraz pozytywowy tworzy ze starych, zapomnianych negatywów, zestawy i montaże przywracające pamięć o osobach, wydarzeniach i miejscach. Interwencje autorskie często są połączeniem anonimowych, znalezionych fotografii z bliznami na własnym ciele. Wszelkie pęknięcia, uszkodzenia i ślady czasu na użytych negatywach czy fotografiach są swego rodzaju bliznami. Blizny na zdjęciach. Wielowarstwowe prace, zniekształcone negatywy i zniekształcone fotografie w kontekście osobistych przeżyć tworzą opowieść o pamięci, przemijaniu i istnieniu.
Agnieszka Babińska - gdynianka, doktora sztuki, artystka wizualna, fotografka, edukatora akademicka, kuratorka wystaw. Absolwentka Fotografii na Wydziale Komunikacji Multimedialnej Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu i Liceum Plastycznego w Gdyni Orłowie. Tworzy fotografie kreacyjne, często dotyczące własnego wizerunku, przestrzeni tożsamości. Jej twórczość należy do nurtu feminizmu, aktywizmu i ekologii. Preferuje medium fotografii klasycznej, wideoartu i szerzej nowych mediów. Doktorat z fotografii zrealizowała w PWSFTviT w Łodzi. Adiunkta i Przewodnicząca Rady Artystyczno-Naukowej Kierunku Fotografia na Wydziale Rzeźby i Intermediów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.
Cykl spotkań "Rozmowy o Fotografii" to przestrzeń spotkań i wymiany wiedzy na temat jednego z najbardziej powszechnych i rozwijających się mediów, czyli fotografii. To prezentacje naukowczyń i naukowców badających historię fotografii, wystąpienia autorskie artystek i artystów, performatywne wykłady i prezentacje książek dokumentujących nowe odczytywania dawnej i współczesnej fotografii, wszystko zakończone dyskusjami z publicznością.
Interesują nas tematy przekraczania medium i jego użytkowania w sposób nieoczywisty, a także przypominanie sylwetek twórczyń i twórców dotąd nieopisanych, ze szczególnym podkreśleniem roli kobiet. W tegorocznym cyklu zajmiemy się m.in.: polskimi fotoreporterkami, postkolonialną perspektywą i konserwacją obiektów fotograficznych.
Autorki programu: Maja Bieńkowska, Małgorzata Taraszkiewicz-Zwolicka.
INFORMACJE PRAKTYCZNE:- 20.02.2025 (czwartek) o godz. 18:00
- Dział Gdańska Galeria Fotografii (budynek NOMUS), ul. Stefana Jaracza 14, Gdańsk
- wstęp wolny