stat
Rozmowy o miłości, współczuciu i gniewie. Kiedy psychoanaliza spotyka neuronaukę to fascynująca podróż po emocjonalnym doświadczeniu istot ludzkich, po ich biologii i psychologii. Zapraszamy na gdańską premierę najnowszej książki Cezara Żechowskiego, cenionego psychiatry oraz psychoterapeuty.

Książka ta jest zapisem audycji pt. Rachunek myśli, emitowanych na antenie Programu II Polskiego Radia między kwietniem 2017 a styczniem 2019. Gośćmi audycji byli: dr n. med. Cezary Żechowski, Krzysztof Srebrny i dr Michał Mizera. Rozmowy prowadzili: Hanna Szczęśniak, Aleksandra Tyczyńska, Michał Nowak i Paweł Masłowski. W audycjach brali udział także słuchacze. W części drugiej książki znajdują się wybrane artykuły naukowe oraz wystąpienia dr. Żechowskiego z lat 20172024.

W przedmowie do książki psychoterapeutka psychoanalityczna Joanna Chmarzyńska-Golińska pisze, iż autor () rozmawiając ze słuchaczami, pozostaje z nimi w żywym przepływie, opowiada o ludzkiej psychice w sposób przystępny dla szerokiego grona odbiorców. To ogromna wartość tej książki, ponieważ neuronauka i psychoanaliza często kojarzą się z niedostępnym, zamkniętym w gabinetach psychoanalitycznych czy na naukowych sympozjach światem. Różne podejścia psychologiczne, psychoanalityczne, psychiatryczne czy neuronaukowe mogą pomóc nam zrozumieć złożoność ludzkich istot w sposób, z którego możemy korzystać.

To nie jest publikacja psychologiczna, która niczego w człowieku nie zmienia. Oprócz przywoływanej literatury, która porusza w nas czucie, dodatkowo oryginalna forma rozmów z Cezarym Żechowskim ma w sobie właśnie coś z dobrej sztuki sztuki jasnego i prostego przekazu spraw ważnych oraz sztuki dialogu. W trakcie czytania czułam, że uczestniczę w rozmowie, moje skojarzenia mogły płynąć szerokim nurtem, przeżywałam różne emocje, które poruszały tkankę osobistych znaczeń. Dlatego też lektura tej książki nie była dla mnie kolejnym zetknięciem się z teorią, a raczej emocjonalnym doświadczeniem przypominającym zwiedzanie krainy ludzkich emocji wraz z przewodnikiem zachęca do lektury Joanna Chmarzyńska-Golińska.

Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Fundament, premiera odbyła się w październiku 2024.
Spotkanie autorskie z Cezarym Żechowskim jest pilotażem serii spotkań: Paradoksy Istnienia o kondycji człowieka we współczesnym świecie, które wystartują w ECS w styczniu 2025

Z Cezarym Żechowskim będzie rozmawiać Joanna Chmarzyńska-Golińska.

/ Książkę w dniu promocji będzie można nabyć w bibliotece ECS, płatność kartą płatniczą lub gotówką

gość
dr n. med. Cezary Żechowski
 | Psychiatra oraz psychoterapeuta dzieci, młodzieży, osób dorosłych i rodzin. Adiunkt w Klinice Psychiatrii Dzieci i Młodzieży Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie. Kieruje Środowiskowym Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży w Szpitalu Wolskim w Warszawie, ordynator oddziału rehabilitacji psychiatrycznej dla młodzieży. Wykładowca m.in. Uniwersytetu Warszawskiego, Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, SWPS, UKSW, Uczelni Łazarskiego. Autor licznych publikacji z zakresu psychiatrii oraz psychoterapii dzieci i młodzieży. Współredaktor książki Od neurobiologii do psychoterapii (2009). Dwukrotny laureat Nagrody im. Profesora Stefana Ledera za szczególne osiągnięcia w psychoterapii, przyznawanej przez Polskie Towarzystwo Psychiatryczne.
prowadząca
Joanna Chmarzyńska-Golińska 
| Certyfikowana psychoterapeutka psychoanalityczna, superwizorka i terapeutka treningowa Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychoanalitycznej. Specjalistka psychotraumatolożka oraz superwizorka Polskiego Towarzystwa Psychotraumatologicznego.
 
organizacja | Gdańskie Targi Książki (Jednostka Kultury sp. z o.o.) i Europejskie Centrum Solidarności
współorganizacja | Oddział Pomorski Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychoanalitycznej
współpraca | Oficyna Wydawnicza Fundament

Informacja o biletach

wstęp wolny