Zapraszamy na spotkanie z Bogumiłem Luftem - publicystą i dyplomatą oraz pisarzem, autorem książki "Rumun goni za happy endem" (Wydawnictwo Czarne, 2021). Blisko czterdziestoletnie kontakty z Rumunią pozwoliły autorowi na bliższe zrozumienie złożonej materii tego kraju i jego relacji z sąsiadami. Podczas spotkania przyjrzymy się zawiłej historii i teraźniejszości Rumunii oraz jej kulturze. Poznamy genealogię Rumunii, jej postsowieckie dziedzictwo, walkę z kompleksami oraz skomplikowane stosunki z sąsiadami, w tym z Polską. Spróbujemy zrozumieć kraj oraz jego społeczeństwo od stuleci rozdarte między Bałkanami i Europą Środkową. Sprawdzimy także jak wygląda, trwający od wieku i wciąż niedokończony, proces modernizacji Rumunii.
Bogumił Luft - publicysta, dyplomata, autor książki "Rumun goni za happy endem" (Wydawnictwo Czarne), autor przekładów, tłumacz i redaktor antologii rumuńskiej literatury faktu "Łacińska wyspa" (Wydawnictwo KARTA). W latach 80. XX wieku pracował w redakcji miesięcznika "Więź". Od 1990 roku bywa komentatorem telewizyjnym i radiowym. W latach 1999-2006 pracował w redakcji dziennika "Rzeczpospolita" jako redaktor, publicysta, komentator polityczny, a w latach 2001-2003 jako stały korespondent w Bukareszcie i Kiszyniowie. Świat rumuńskiej kultury, historii i teraźniejszości zgłębia od prawie czterdziestu lat. W latach 1993-1999 był ambasadorem RP w Rumunii, a w latach 2010-2012 ambasadorem RP w Republice Mołdawii.
Wydarzenie towarzyszy wystawie pt.
"Nicolae Grigorescu. Malarz rumuńskiego etosu".
INFORMACJE PRAKTYCZNE:- kiedy: 11.10.2024 (piątek), w godz. 18:00-19:30
- miejsce: Oddział Sztuki Nowoczesnej Muzeum Narodowego w Gdańsku (Pałac Opatów), ul. Cystersów 18, Gdańsk Oliwa
- prowadzenie: Bogumił Luft
- wstęp bezpłatny
- nie obowiązują zapisy
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach zadania: Wystawa czasowa "Nicolae Grigorescu"
Wydarzenie zorganizowane w ramach Sezonu Kulturalnego Rumunia Polska 2024-2025
Sezon Kulturalny Rumunia Polska 2024-2025 jest organizowany przez Rumuńskie Ministerstwo Kultury i Rumuński Instytut Kultury, ze strony rumuńskiej, oraz przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Instytut Adama Mickiewicza, we współpracy z Instytutem Polskim w Bukareszcie, ze strony polskiej