W serii podcastów Przyziemnie próbujemy zrozumieć katastrofę klimatyczną. Wysłuchujemy wielu głosów, opowieści i teorii, żeby odkryć, z czym tak naprawdę się mierzymy i jak możemy działać. Nie musimy udowadniać, że zagrożenie jest prawdziwe. Wiemy, że katastrofa ma wiele wymiarów i dzieje się tu i teraz, a jej konsekwencje odczuwa wiele osób na całej planecie, również tutaj w Polsce.
Przyziemnie seria podcastów o katastrofie klimatycznej
Kuratorzy: Bogna Stefańska I Kuba Depczyński
5-odcinkowy podcast, publikowany co 2 tygodnie
Premiera pierwszego odcinka: 7 lutego 2021, godz. 19:00
Słuchajcie nas na antenie
Radia Kapitał oraz na platformach streamingowych.
W ramach Przyziemnie kompostujemy dotychczasowy dorobek myśli humanistycznej, by stworzyć żyzne podglebie, na którym rozkwitną nowe idee. Być może dzięki nim znajdziemy odpowiedź na pytanie jak żyć w świecie, który nieodwracalnie się zmienia.
Podcast nagrywają Bogna Stefańska i Kuba Depczyński.
Ilustrację dźwiękową i muzykę przygotowała Justyna Banaszczyk.
Mastering wykonał Radek Sirko.
Goście i gościnie: Ewa Bińczyk, Joanna Brzezińska, Diana Lelonek, Tomasz Markiewka, Andrzej Marzec, Zuzia Derlacz i Olga Roszkowska, Filip Wesołowski, Izabela Zygmunt.
Projekt został zrealizowany w ramach
rezydencji kuratorskiej w Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA w Gdańsku.
ODCINEK 1 Jak przestaniemy pędzić, to będziemy szybsiW pierwszym odcinku podcastu Przyziemnie rozmawiamy o indywidualnym wymiarze katastrofy klimatycznej. Jak radzić sobie z ciężarem psychicznym i emocjonalnym, jaki przynosi wiedza o zmianie klimatu? Czy nasze osobiste decyzje i wybory mają znaczenie? Czy powinniśmy się bać, wściekać, przeżywać żałobę? A może mimo wszystko szukać nadziei?
W rozmowie udział wezmą:
Joanna Brzezińska psycholożka, specjalistka zdrowia publicznego, współzałożycielka Fundacji Klimat i Emocje. Ukończyła studia magisterskie EuroPubHealth w School of Health and Related Research na uniwersytecie w Sheffield (UK) i École Des Hautes Etudes En Santé Publique w Paryżu. Od zawsze zainteresowana związkiem ciała, psychiki i środowiska oraz procesem zmiany. Kiedyś wspierała zmiany indywidualnych nawyków zdrowotnych, teraz skupia się na wspieraniu aktywistów oraz wykorzystywaniu psychologii i wiedzy o emocjach do walki ze zmianami klimatu, oraz o prawa człowieka i sprawiedliwość społeczną.
Diana Lelonek polska artystka wizualna, działająca na przecięciu sztuki, aktywizmu i nauki, zajmująca się relacjami międzygatunkowymi. Jej projekty to krytyczna odpowiedź na procesy nadprodukcji, niepohamowanego wzrostu i degradacji środowiska. Jako medium używa fotografii, wideo, dźwięków, obiektów znalezionych, jak również mchów, pleśni i bakterii.
Fundacja Klimat i Emocje /
Facebook /
InstagramDiana Lelonek Partnerzy medialni:
Fundacja Bęc Zmiana Notes na 6 Tygodni Radio Kapitał Magazyn SZUM Trójmiasto.pl Opracowanie graficzne: Ania Gawron