stat
Impreza już się odbyła

Rzeczy osobiste. Spotkanie z Karoliną Sulej

  • wtorek, 26 stycznia 2021, godz. 18:00
  • Lokalizacja
    Online

W przeddzień 76. rocznicy wyzwolenia nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz zapraszamy Państwa na rozmowę z Karoliną Sulej, którą poprowadzi Rafał Kowalski. Spotkanie będzie transmitowane na żywo na FB Biblioteki Gdynia.

Spotykamy się wokół książki Rzeczy osobiste. Opowieść o ubraniach w obozach koncentracyjnych i zagłady, która w październiku 2020 ukazała się nakładem Wydawnictwa Czerwone i Czarne.

Informacje o gościach:

Karolina Sulej (ur. 1985) pisarka, reporterka, pisząca m.in do Wysokich Obcasów, Pisma, Vogue, doktorantka w Instytucie Kultury Polskiej UW, gdzie działa w Zespole Badań nad Pamięcią o Zagładzie, jako część którego współtworzyła książkę Ślady Holokaustu w imaginarium kultury polskiej (2017). Autorka zbioru reportaży o polskiej modzie po 1990 roku Modni. Od Arkadiusa do Zienia (2015), książki non-fiction o Stanach Zjednoczonych, Wszyscy jesteśmy dziwni. Opowieści z Coney Island (2018), za którą była nominowana do nagrody im. Teresy Torańskiej. Współautorka zbioru reportaży Przecież ich nie zostawię. O żydowskich opiekunkach w czasie wojny (2018), współautorka książki-komentarza Własny pokój. O Virginii Woolf (Osnova 2019). Jest też jedną ze współautorek Wanderlust - książki-gry komputerowej o podróżowaniu, nominowanej do Paszportu Polityki 2019. Nagrywa podcast o roli ubioru w życiu codziennym dla platformy Storytel pod tytułem Garderobiana oraz podcast Antropologiczne szepty dla Stowarzyszenia Pracownia Etnograficzna. W przeszłości była m.in. redaktorką Wysokich Obcasów oraz Wysokich Obcasów Extra, a wraz z Sylwią Chutnik prowadziła przez na YouTube program Barłóg Literacki" o książkach i czytelnictwie. Od lat prowadzi też spotkania autorskie, debaty i panele literackie. Właśnie rozpoczęła prace nad kolejną książką reportażową, tym razem poświęconą kobietom, które zmieniały polską kulturę seksualną po 90. roku. W czasie wolnym podróżuje i żegluje wraz ze swoim mężem, fotografem i skipperem, Mateuszem Kubikiem i wychowuje trzy szare koty.

Rafał Kowalski doktor nauk humanistycznych Uniwersytetu Warszawskiego w zakresie nauk o polityce i zastępca kierownika w Muzeum Żydów Mazowieckich w Płocku. Badacz relacji polsko-żydowskich, dziejów i kultury narodu żydowskiego oraz państwa Izrael. Jest autorem książek reporterskich, m.in.: Raz jeszcze. Żydzi, Płock, Polska" (nominacja do tytułu Płocczanin Roku 2016), Płoccy wypędzeni. Marzec 68" i Reszta ciała"; scenariusza sztuki teatralnej Czarne czereśnie" (nominacja do Srebrnych Masek nagrody Płockiego Towarzystwa Przyjaciół Teatru); wystawy Szuflada. Fotografie płockich Żydów". W MŻM organizuje i prowadzi szereg otwartych działań dla propagowania relacji polsko-żydowskiej: spotkania autorskie, wystawy, warsztaty, prelekcje, koncerty, pokazy filmowe i wiele innych.