stat
Impreza już się odbyła

SHANNON – GENDOS SHOW

paź 5

sobota, g. 21:00

Gdańsk,
bilety 50 zł
lis 27

środa, g. 20:00

bilety 137-284 zł
Kup bilet
Shannon - Gendos Show
Spotkanie Shannona i Gendosa na scenie jest przeplataniem się spokoju i szamańskiego dystansu do świata z wybuchami muzycznej energii. Gendos traktuje każdy koncert jak indywidualne misterium rozpoczynające się rytualnym oczyszczeniem sali. Używa do tego tradycyjnych instrumentów, których jest budowniczym. W trakcie występu wykonuje własne i tradycyjne kompozycje solo i z towarzyszeniem Shannona. Zespół częstuje publiczność mieszanką transu i folkowej melodyki. Wyzywa Szamana na specyficzne muzyczne pojedynki, wciągając Go w swoje utwory, wymieniając sie solówkami i partiami wokalnymi. Wokalne duety Gendosa i Marcina Rumińskiego przytłaczają potęgą archaicznego, pierwotnego śpiewu gardłowego tuwińskiego, hipnotyzującego słuchaczy, który mając niewiele wspólnego ze śpiewem w naszym tego słowa rozumieniu, naśladuje odgłosy wiatru, ptaków i zwierząt ałtajskiego kraju.

koncerty w Trójmieście


Gendos śpiewak, muzyk, szaman, rzeźbiarz urodzony w samym sercu Azjii, w maleńkiej republice Tuwa. Od czasów szkolnych zajmował się muzyką ale dopiero otwarcie Rosji na świat pozwoliło poznać mu różnorodność światowej sztuki. Dość szybko odnalazł swoje miejsce u boku muzyków awangardowych jak Vresh Milojan, Sainko Namtchylak czy Tim Hodgkinson. Jego zainteresowania skłaniają go ku różnym gatunkom muzycznym, przez ostatnie kilkanaście lat na światowych rynkach ukazały się obok płyt awangardowych, etniczne, elektroniczne i rokowe. Nie wirtuozeria jest najważniejsza w Gendosie ale jego wrażliwość i wyczucie muzyczne, te cechy pozwalają współpracować z licznymi i różnorodnymi muzykami.

Shannon powstał 12 lat temu będąc wynikiem celtyckich fascynacji ucznia olsztyńskiego liceum plastycznego - Marcina Rumińskiego. Skład zespołu i jego muzyka ulegały zmianom. Obecny Shannon narodził się na przełomie wieków. Muzyka stała się bardziej własna, słychać przez cały czas celtyckie echa, jest w niej dużo rocka,funki i lekko jazzujących elementów. Szersze otwarcie muzyków spowodowało wytworzenie własnego stylu, lekko rozbudowane kompozycje, zmiany klimatów, echa różnej, nie tylko celtyckiej muzyki połączone z energicznym i brawurowym wykonaniem przyciągają na koncerty zespołu fanów na całym świecie. Ciekawostką są, częste zaproszenia do krajów celtyckich na koncerty. Zespół koncertował w: Malezji, Włoszech, Walii, Danii, Niemczech, Francji i Polsce. Nagrał 5 albumów, muzykę do filmu „1409 – Afera na zamku Bartenstein, skomponował myzykę do show tanecznego.
Gennady Chamzyryn zwany Gendosem to postać nieprzeciętna na tuwińskiej scenie muzycznej. Jego zainteresowania wybiegają daleko poza „muzykę ludową". Szaman i artysta lub artysta szaman jak siebie określa, penetruje nowe światy bada w jaki sposób można zastosować tradycję tuwińską, gardłowy śpiew i muzykę. Eksperymentuje z rockiem, muzyką elektroniczną i jazzem.
W jego muzyce nie wirtuozeria, nie perfekcyjne wykonania są ważne. Urzeka w niej prymitywne, archaiczne piękno, wiekowa tradycja niesamowite wyczucie klimatu, nastroju, a do tego bezpośredniość i autentyczność. Te atuty świadczą o wielkości artysty, nie przesadnie skromnego, otwartego na świat, szanującego drugiego człowieka, poszukującego.
Od dzieciństwa zajmuje się uprawianiem tradycyjnej ludowej muzyki. Jest założycielem Biosintes - pierwszego zespołu, który pokazał tuwińska muzę etniczna poza Azją. Wraz z postępami swojej kariery stał się ambasadorem kultury swojego narodu w Europie i na Świecie. Koncertuje aktywnie. Oprócz solowych koncertów, podczas których prezentuje połączenie muzyki i tradycyjnych szamańskich obrzędów, z otwartością angażuje się w przedsięwzięcia z udziałem muzyków azjatyckich i europejskich (m. in. brytyjskich). Liczne koncerty z różnymi wykonawcami przynoszą efemeryczne projekty: Trio - Mazzoll Janicki Gendos, elektroniczny Ugaan z Darkiem Makarukiem i jazzowy skład z Piotrem Rachoniem, Aleksandrem Papierzem oraz z Sainkho Namtchylak na Colours of Ostrava Festival.
Jesienią 2005 roku w krakowskim klubie Alchemia odbył się niecodzienny koncert, raczej festiwal - NOC SZAMANÓW. Obok Gendosa udział wzięli Sainkho Namtchylak, NetLenka, Mazzoll, Jon Dobie, Jacek Majewski, Piotr Rachoń i Jędrzej Kuziela.

Shannon powstał z zainteresowań i fascynacji kulturą celtycką.Dwanaście lat temu zrodził się pomysł skupienia się na jednym z jej elementów - muzyce. Zgromadzeni przez Marcina Rumińskiego muzycy pracowali, poszerzali instrumentarium, zdobywali doświadczenie. W drugiej połowie lat 90-tych zespół wypracował sobie renomę wśród wielbicieli muzyki folkowej i tradycyjnej. Potwierdziła ja popularność dwóch pierwszych wydawnictw: "Loch Ness" i "Święto Duchów". Shannon zaczął koncertować na ogólnopolskich festiwalach - "Folk Fiesta" w Ząbkowicach Ślaskich, "Eurofolk" we Włocławku, Festiwal Kultury Celtyckiej w Dowspudzie, a także pojawiać sie za granicami kraju - w Danii i we Francji. Przełom wieków przyniósł Grupie nowe wyzwania - kilkadziesiąt koncertów w pubach całej Polski (w ramach akcji promocyjnej jednego z zagranicznych browarów) oraz pierwsze zagraniczne tournee - show taneczne "Dublin Dancers" wystawione na ponad trzydziestu scenach w Niemczech i Austrii. Po tych doświadczeniach zespół zaczął być postrzegany jako nowa jakość w polskim folku grając autorską muzykę profesjonalnie i z rzadko spotykaną pasją. Najnowsze płyty "Green Hypnosie"(2003) i "Chorwat ee Schizont Folk"(2005) zajęły wysokie lokaty w internetowych plebiscytach "Wirtualne Gęśle" organizowanych przy współpracy Polskiego Radia w ramach festiwalu "Nowa Tradycja", zostały też entuzjastycznie ocenione przez fanów zespołu.