stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Sacrum vs Profanum I - Wielka cisza / Milarepa

Kino Repertuar wszystkich kin w Trójmieście
wrz 27

piątek, g. 18:00

bilety 29,90 zł
przedsprzedaż 19,90-27,90 zł
paź 5-6

sobota - niedziela, g. 15:00

bilety 45 zł
przedsprzedaż 35-41 zł
Prelekcja dr Robert Rogoziecki (UG)

Cykl filmowy SACRUM VERSUS PROFANUM to propozycja dla naszych widzów bliższego przyjrzenia się aspektom ludzkiego życia związanym ze strefą szeroko pojętej duchowości, transcendencji i sacrum. Poprzez przedstawiane filmy postaramy się zbadać kondycję współczesnego człowieka w kontekście wiary, dzisiejszego rozumienia pojęć ofiarowania czy poświęcenia wyższym ideom i wartościom.
Dalecy od przedstawiania hagiograficznych obrazów świętych czy jednoznacznego wartościowa postaw i wyborów filmowych bohaterów spróbujemy zastanowić się nad mechanizmami ludzkiej natury w kontekście kultów religijnych, zbiorowości wyznaniowych czy indywidualnych postaw ludzi wobec tematu wiary i religijności.
Będzie to także okazja do zastanowienia się na pojęciami sacrum i profanum w sztuce, a nade wszystko w naszym codziennym życiu. Gdzie kończy się strefa sacrum, a zaczynamy dotykać profanum? A może w naszym ludzkim życiu te strefy przeplatającą się nierozerwalnie bądź są tożsame ze sobą ?




WIELKA CISZA (2005)

produkcja: Niemcy, Szwajcaria, Francja
reżyseria: Philip Groning
scenariusz: Philip Groning
zdjęcia: Philip Groning
muzyka: Michael Busch, Philip Groning
montaż: Philip Groning
czas trwania: 164 minut


Pomysł na ten film zrodził się u reżysera zaraz po jego pierwszym studenckim filmie, kiedy zestresowany i zagubiony szukał wyciszenia. Wymyślił, że pobyt w klasztorze połączy z pracą i opowie o swym doświadczeniu w kolejnym filmie. Jednak na realizację musiał czekać ponad trzynaście lat. Reżysera od razu uderzyło piękno klasztoru kartuzów położone w Alpach. "Kiedy człowiek tam wchodzi , zaczyna natychmiast zastanawiać się nad własnym życiem - ile czasu stracił na rzeczy nieistotne. (...) Nagle zdajesz sobie sprawę, że jako człowiek jedyne, co tak naprawdę posiadasz, to twój własny czas" - mówi Groning.





MILAREPA (2006)

produkcja: Bhutan, Indie
reżyseria: Neten Chokling
scenariusz: Neten Chokling, Tenzing Choyang Gyari
zdjęcia: Paul Warren
muzyka: Joel Diamond
montaż: Suzy Elmiger
czas trwania: 90 minut
obsada:Jamyang Lodro, Orgyen Tobgyal, Kelsang Chukie Tethtong, Lhakpa Tsamchoe


Milarepa to opowieść o dochodzeniu do duchowej mądrości poprzez ucieczkę przed poprzednim życiem. Jak wygląda droga do świętości i czy jest ona możliwa jeśli u jej podwalin leży zemsta i śmierć można zobaczyć w tym filmie. Dodatkowym atutem tego filmu jest to, że jeśli nie zachwyci nas sam obraz, to jest okazja poznania biografii Milarepy, tybetańskiego poety i mistyka żyjącego na przełomie X i XI wieku. Nie należy się jednak obawiać tego filmu. Po jego obejrzeniu same nasuwają się pytania o Tybet, znaczenie imion, medytację, etapy życia, niesprawiedliwość, los, przeznaczenie, rolę mistrza i ucznia...