Zapraszamy na koncert Sąd nad sądem, który odbędzie się w Wielki Piątek, 30 marca, w Muzeum Narodowym w Gdańsku.
Burzliwe dzieje tryptyku Memlinga od momentu zdobycia go w roku 1473 przez gdańskiego kapra Pawła Beneka poprzez, będące rezultatem wojen, wędrówki po całej Europie (Luwr, Berlin, Turyngia, Ermitaż, Muzeum Narodowe w Warszawie) stwarzają okazje do szukania analogii w historii muzyki i w ogóle historii kultury Gdańska. Przypuszcza się, że o stanowisko kapelmistrza Kościoła Mariackiego starał się sam J.S.Bach. Istnieją przesłanki potwierdzające pobyt w roku 1827 F.Chopina i jego spotkanie z pastorem kościoła św.Ducha - dr.Linde. Potwierdzona jest obecność w gdańskich archiwach arcydzieł literatury europejskiej jak i potwierdzona jest obecność muzyki tworzonej w Gdańsku w zbiorach europejskich.
muzyka poważna - koncerty w Trójmieście
Program koncertu SĄD NAD SĄDEM oparty jest na znanym dziele Josepha Haydna Siedem słów Chrystusa na Krzyżu napisanego dla katedry w Kadyksie kompozytora w roku 1787. Utwór początkowo funkcjonował jako kwartet smyczkowy, potem Haydn stworzył na jego bazie oratorium. Proponujemy wersję najbardziej ascetyczną i najmniej znaną czyli wersję fortepianową. Jest to opracowanie samego kompozytora, a jej dodatkowym walorem jest fakt, że będzie wykonana na oryginalnym instrumencie z epoki Chopina.
Pomiędzy 7 sonatami składającymi się na cykl Haydna usłyszymy odpowiednio dobrane krótkie dzieła wokalne: arie lub pieśni powiązane tematycznie z treścią muzyki. Jest to niezwykle nastrojowy zestaw, od Dowlanda poprzez Bacha, Chopina aż do Pawła Szymańskiego, który zastąpi oryginalne słowa Ewangelii recytowane podczas pierwszych wykonań tego utworu.
Wykonawcami koncertu będą: wspaniały pianista niemiecki, znany zwłaszcza z interpretacji muzyki romantycznej na historycznych fortepianach -Tobias Koch, oraz mająca gdańskie korzenie śpiewaczka - Ewa Leszczyńska.
PROGRAM: Joseph Haydn Siedem Ostatnich Słów Chrystusa Na Krzyżu BOH. XX/1
Oraz arie i pieśni J. Dowlanda, J.S. Bacha, F. Chopina, P. Szymańskiego, R. Straussa
Tobias Koch - fortepian Pleyela z roku 1842
Ewa Leszczyńska - sopran