stat
Impreza już się odbyła

Salonik kulturowy

paź 18

piątek, g. 18:00

Gdańsk,
Wstęp wolny

w każdą środę (do 21.12), g. 18:00

Gdańsk Osowa,
Wstęp wolny
W Klubie Winda odbedzie sie Salonik Kulturowy

W programie:

18.00 BABY ON BARD DZIECKO NA POKŁADZIE nowy projekt Fundacji Marka Kamińskiego. 18.30 Prezentacja muzyki i pokazu tańca flamenco. Występują Alicja Moreno i Robert Sułucki ze szkoły tańca Flamenco EL DUEDNE. 19.00 Ameryka Południowa wernisaż zdjęć i relacja z podróży � Gracjan Kaja i Piotr Nowacki 19.30 Recital muzyki francuskiej: Jacques Brel, Edith Piaf, Joe Dassin, Gilbert Bécaud, Patricia Kaas, Carla Bruni, Camille I Ewa Demarczyk, śpiewa Ewa Rzeszotarska, akompaniuje Tomasz Stroynowski. 20.00 15 minut o Qatarze. 20.30 Wieczór muzyki bałkańskiej z zespołem Balkan Sevdah.

BABY ON BARD - DZIECKO NA POKŁADZIE - Baby on board to nowy projekt Fundacji Marka Kamińskiego. Jest on skierowany do rodziców i ich dzieci, dla przyszłych rodziców oraz dla wszystkich tych, których fascynują podróże i odkrywanie świata. Będzie przełamywał stereotyp spędzania wolnego czasu z małym dzieckiem tylko w domu lub wręcz bez dziecka.

Chcemy pokazać jak podróżować z małym dzieckiem, przekonać rodziców i zachęcić do takiego wspólnego podróżowania, ukazać świat widziany oczami dziecka, pokazać różne aspekty życia dzieci i rodzin na świecie, w różnych kulturach i religiach. Chcemy odkrywać jak dzieci są traktowane i postrzegane w różnych krajach na świecie.

Ponadto chcemy konfrontować stan emocjonalny dziecka przed i po podróży, pokazać jaki wpływ ma na dziecko przebywanie w różnych środowiskach, w różnym otoczeniu. W tym celu zaprosimy do współpracy specjalistów z psychologii, pediatrii, pedagogiki, socjologii.

Tę wspólną podróż rodziców i dziecka rozpoczniemy od przygotowań w Polsce, ale droga będzie wiodła znacznie dalej. Poprowadzi nas w niezwykłe miejsca, wraz z różnymi plemionami i narodowościami, poprzez wspaniałe kultury świata. Będzie to podróż wraz z koczowniczymi plemionami Nomadów przez pustynię Saharę, przez egzotyczne Indie czy Japonię, po dotarcie do przylądka Canaveral, skąd startują rakiety kosmiczne.

Ponadto cykl podróży chcemy pokazać na tle zmieniającego się środowiska naturalnego i w aspekcie problemów takich, jak globalne ocieplenie, degradacja środowiska.

W cyklu reportaży, które planujemy przygotować ukażemy codzienne życie rodziny w podróży, np. gotowanie, pranie, a także zdobywanie praktycznych umiejętności, np. w dziedzinie sztuki, psychologii. Planujemy również, aby wybrane fragmenty wyprawy podążały tropem i były odniesieniem do książek podróżniczych takich, jak: W 80 dni dookoła świata, Śladami Marco Polo czy Baśni z tysiąca i jednej nocy.

Bohaterami wprowadzającymi nas w ten fascynujący świat podróży z dzieckiem będzie Marek Kamiński wraz z żoną Katarzyną i roczną córką Polą. Idea wyprawy zrodziła się w głowie Katarzyny, mamy Poli. Rodzinie w podróży będzie towarzyszył pies Aisha, która jest świetnym opiekunem Poli, a dodatkowo sprawić może wiele niespodzianek i zabawnych sytuacji.

PREZENTACJA MUZYKI I POKAZU TAŃCA FLAMENCO - Szkoła Flamenco EL DUEDNE to miejsce gdzie spotykamy się z hiszpańską kulturą, tańcem i muzyką gorącej Andaluzji. To największa szkoła flamenco w północnej Polsce stworzona i prowadzona przez doskonałych artystów w tej dziedzinie Alicję Morenę - najlepsza Polska tancerka flamenco (I miejsce na Festiwalu Flamenco 2005) oraz Roberta Słuckiego (Robero El Duende)- gitarzystę i kompozytora. Działający przy szkole zespół AIRE FLAMENCO - łączy profesjonalizm z tradycją i zabawą. Przedstawiając dwa podstawowe nurty muzyki flamenco: cante jondo (smutek, żal, rozpacz) oraz cante chico (radość, zabawa, żart) przenosi nas w niezwykły świat prawdziwych uczuć, emocji i przeżyć.

AMERYKA POŁUDNIOWA WERNISAŻ ZDJĘĆ I RELACJA Z PODRÓŻY - Nie znając kompletnie języka hiszpańskiego i nie planując podróży, dwójka studentów Gracjan Kaja trzeci rok Rzeźby na ASP w Gdańsku oraz Piotr Nowacki piąty rok Informatyki na UG w Gdańsku wyruszyli do Ameryki Południowej na pięciomiesięczną wyprawę. Odwiedzili Argentynę, Chile, Boliwię, Peru, Brazylię i Wenezuelę. Wszystko było dla nich nowe i inne: gwiazdy, góry, fiordy, wodospady, lodowce, kaniony, miasta, morza, lasy, pustynie, rzeki, ludzie, zwierzęta. Udało im się sfotografować niewielką część tego, co zobaczyli. Wszystko to będzie można obejrzeć podczas otwarcia wystawy zdjęć dokumentujących tę niesamowitą podróży oraz posłuchać opowieści z wyprawy.

RECITAL MUZYKI FRANCUSKIEJ - Je chante, il Jole - recital piosenki francuskiej. Utwory wielkich wykonawców tj. Jacques Brel, Edith Piaf, Joe Dassin, Gilbert Bécaud, Patricia Kaas, Carla Bruni, Camille I Ewa Demarczyk, śpiewa Ewa Rzeszotarska, akompaniuje Tomasz Stroynowski. Piosenkarka tak pisze o swoim recitalu:

Ja śpiewam świat z miłością i bez niej. On gra Francję kafejek i akordeonistów. Ja śpiewam radość i smutek. On gra Paryż miniony i teraźniejszy

15 MINUT O QATARZE - Film opowiadający o dość przypadkowej podróży do niespełna 80 letniego państwa paradoksów i sprzeczności, którą widzą tylko 2. Europejczycy. Komentarz Jarek Rebeliński i Piotr Maślanka.

WIECZÓR MUZYKI BAŁKAŃSKIEJ ZESPOŁEM BALKAN SEVDAH - Balkan Sevdah powstał we wrześniu 2004 roku. Jest laureatem głównej nagrody na ubiegłorocznej edycji festiwalu Mikołajki Folkowe. Wykonuje muzykę inspirowaną folkiem pochodzącym z różnych regionów Półwyspu Bałkańskiego (Macedonia, Bułgaria, Bośnia, Serbia i Kosowo). W jego repertuarze znajdują się zarówno nastrojowe sevdalinki miłosne pieśni z Bośni, jak i żywiołowe i energetyczne utwory wywodzące się z kultury cyganów z Serbii i Macedonii. Pomiędzy tymi skrajnymi nastrojami, jak mówią o sobie artyści znajduje się ich serce muzyki Pirin. Pieśni z tego regionu, niezwykle charakterystyczne, wielogłosowe z nietypowymi współbrzmieniami są dla nich źródłem stałej inspiracji. Rytmika i melodyka, a także surowość oryginalnych wykonań pozwalają na różnorodne interpretacje tradycyjnych tematów. Dzięki zespołowi Balkan Sevdah folklor ten może stać się bardziej przystępny nie tracąc przy tym swoich charakterystycznych cech.

W sierpniu tego roku wystąpili na największym folkowym festiwalu na Bałkanach Kopriwsztica 2005 w Bułgarii. Byli jedynym zespołem z Polski, który kiedykolwiek tam zagrał. Spotkaliśmy się z bardzo gorącym przyjęciem. Było to dla nas niezwykle istotne potwierdzenie wartości tego co robimy. W sierpniu wydali debiutancką płytę Ramizem.