4 marca Sopocka Scena Off de BICZ zaprasza na
premierowy koncert „Salto” w wykonaniu Marka Richtera, który zaśpiewa ostatnie piosenki
Agnieszki Osieckiej.
Poetka poświęciła sopockiemu Teatrowi Atelier ostatnie lata życia. Zauroczona Trójmiastem i magią teatru na plaży snuła plany na dalsze życie artystyczne. Tu odnalazła inspiracje i siłę do dalszego tworzenia: pisała nowe piosenki, przekładała i adaptowała prozę na potrzeby sceny ("Wilki" I.B. Singera z muzyką Z. Koniecznego, "Apetyt na śmierć" według "Zoo - Story" i "Sandbox" E. Albeego z muzyką E. Korneckiej, "Do dna" na podstawie L. Pietruszewskiej z muzyką P. Gintrowskiego), napisała ostatnią swoją sztukę „Darcie pierza”. Chciała zamieszkać w Sopocie, bo w nim jak mawiała „przeżywa swoją drugą artystyczną młodość”. O nowych piosenkach mówiła: „wzniosłam się ponad wszystko, co dotąd w życiu zrobiłam. I to jest mój łabędzi śpiew.” Jej nagła śmierć przerwała dalsze plany.
Sopocka twórczość Osieckiej jest w dalszym ciągu mało znana, a artystom którzy mieli szansę współpracować z poetką, bardzo zależy na zaprezentowaniu jej jak największej widowni. Jednym z nich jest Marek Richter, współzałożyciel Teatru Atelier i Fundacji Art 2000, trójmiejski aktor śpiewający. Piosenki w jego wykonaniu znajdują się na wszystkich płytach dokumentujących działalność sopocką Osieckiej: „Dziękuję za świat”, „Ostatnie bolero”, „Ocean granatowy”, „Apetyt na śmierć”. W 2005 roku zebrał wszystkie piosenki do jej tekstów, z muzyką Ewy Korneckiej i Przemysława Gintrowskiego, w jeden recital zatytułowany „Salto”. Latem tego roku zaprezentował w Teatrze Atelier pierwsze przymiarki do premiery, która odbędzie się 4 marca na sali Teatru na Plaży,
w Sopockiej Scenie Off de BICZ. Od stycznia pracował nad nowymi aranżacjami, zmienił się również skład zespołu. Piosenki zyskały nowe brzmienie ocierające się o style - jazz, rock, blues i muzykę klubową. 10. rocznicę śmierci Agnieszki Osieckiej, która przypada na przyszły rok, artyści planują uczcić wydaniem płyty.
4 marca 2006, godz. 18.00
„Salto” recital Marka Richtera
Gra zespół pod kierownictwem Artura Jurka – inst. klawiszowe i aranżacje, Tadeusz Wiśniewski – gitara, Tomasz Grzegowski - trąbka, Janusz Mackiewicz – kontrabas, Adam Golicki – perkusja.
Muzyka: Ewa Kornecka, Przemysław Gintrowski, Jerzy Satanowski.Sponsorem koncertu jest Hurtownia Kabli "ACEL"Bilety: 35 zł normalny, 25 zł ulgowy
Do nabycia przed spektaklem we foyer Teatru na Plaży.
Rezerwacja: 058 555 22 34 lub 0609 690 038
Marek Richteraktor, menedżer i współtwórca Teatru Atelier im. Agnieszki Osieckiej w Sopocie. Dzięki jego inicjatywie na sopockiej plaży powstał budynek teatru, w którym od roku 1994 prowadził teatr i organizował „Lato teatralne”. Wcześniej stworzył bazę administracyjno-prawną teatru (Fundacja ART 2000), kierując nią jako Prezes. Aktorskim debiutem Marka Richtera była rola Dawida w sztuce "Gwiazda za murem" Jacka St. Burasa z oprawą muzyczną Jerzego Satanowskiego. W Teatrze Atelier śpiewał także songi Osieckiej jako Anioł Śmierci w "Apetycie na śmierć" i Pasza w "Do dna". Marek Richter brał udział we wszystkich przedstawieniach Teatru Atelier. Partnerowały mu m.in. Joanna Bogacka, Teresa Budzisz-Krzyżanowska i Ewa Kasprzyk (...) Jedną z najważniejszych ról była dla niego postać Valmonta w "Kwartecie” Mullera" wg "Niebezpiecznych związków" de Laclosa, gdzie pięknie śpiewał odważne kabaretowe songi Marleny Dietrich z filmu "Błękitny anioł". Obecnie nie współpracuje z Teatrem Atelier, jest aktorem Teatru Muzycznego w Gdyni, gra również gościnnie w teatrach całej Polski i w filmie. W październiku tego roku zagrał główną rolę w światowej prapremierze austriackiego musicalu „Prospero’s World” na prestiżowej scenie Groβes Festspielhaus Salzburg (spektakl grany w Austrii, Szwajcarii i w Niemczech).
Ważniejsze role dramatyczne: Valmont w „Kwartecie” H. Mullera, Czerwona Twarz w „Weismannie i Czerwonej twarzy” G. Taboriego, Pasza w „Do dna” L. Pietruszewskiej, B w „Darciu pierza” A. Osieckiej, Anioł śmierci w „Apetycie na śmierć” A. Osieckiej na podstawie E. Albee’go, Tomasz w „Demonach” L. Norena, Holofernes w „Judith” F. Hebbela, „Otello” w „Otellu” Szekspira, XX w „Emigrantach” Mrożka, Jon Proctor w „Czarownicach z Salem”, Makbet w „Makbecie” Szekspira, Profesor w „Lekcji” E. Ionesco, Charley w „Wyznaniach łgarza” Philipa K. Dicka.