stat
Wydarzenie już się odbyło
PATRONAT
Salvador Dali czyli nadmierna pochwała prostytucji

Autor: Paulina Danecka
Reżyseria: Waldemar Raźniak
Tekst przeczytają: Wojciech Malajkat, Monika Pikuła i Łukasz Borkowski
Moderacja rozmowy: prof. UG dr hab. Ewa Nawrocka

Specjalna, wakacyjna PC Drama z okazji Nocy Sztuki w ramach Światowego Zjazdu Gdańszczan będzie poświęcona najbardziej ekscentrycznemu malarzowi wszech czasów - Salvadorowi Dali:

"Od czasów Rewolucji Francuskiej rozpowszechnia się biedna, bzdurna i podzielana przez wszystkich opinia, że geniusze (pomijając ich dorobek twórczy) są istotami ludzkimi pod każdym względem przypominającymi (w większym lub mniejszym stopniu) zwykłych śmiertelników. Jest to opinia fałszywa. Jeżeli zaś jest fałszywa w odniesieniu do mnie, geniusza o najbogatszym w dzisiejszych czasach życiu duchowym, najprawdziwszego geniusza współczesności, jest ona tym bardziej fałszywa w odniesieniu do geniuszy, którzy ucieleśniali szczytowe osiągnięcia Renesansu, jak na przykład Rafael — geniusz otoczony niemal aureolą boskości. [...] Ta oto historia udowodni, że życie codzienne geniusza, jego sen, trawienie, ekstazy, paznokcie, przeziębienia, krew, jego życie i śmierć zasadniczo różnią go od całej reszty ludzkości. Ta jedyna w swoim rodzaju historia jest pierwszą historią opowiedzianą w całości przez geniusza. Co więcej — przez jedynego geniusza, który miał niepowtarzalną szansę poślubić genialną Galę, jedyną mitologiczną niewiastę naszych czasów."

O artystach:

Waldemar Raźniak - urodzony w 1982 w Moskwie reżyser i aktor; adiunkt na Wydziale Aktorskim warszawskiej Akademii Teatralnej (gdzie w 2011 roku ukończył Wydział Reżyserii, a w 2013 doktoryzował się), oraz wykładowca na Wydziale Teatru Tańca PWST Kraków (Wydział Zamiejscowy w Bytomiu); ukończył również aktorstwo dramatyczne w PWST w Krakowie (2006), zarządzanie kulturą na Uniwersytecie Jagiellońskim (2006) oraz kurs "Singing in the Theatre" w Conservatoire for Music & Theatre w Guildford (Wielka Brytania); odbył staż reżyserski w Rosyjskiej Akademii Sztuki Teatralnej GITIS w Moskwie; laureat stypendium humanistycznego Univesidad Nacional Autonoma de Mexico. Zadebiutował spektaklem "Wassa Żeleznowa" M. Gorkiego w Och-Teatrze (w rolach głównych Krystyna Janda, Jerzy Trela, 2010); wyreżyserował: "Joannę Szaloną; Królowę" Jolanty Janiczak (Teatr im. W. Gombrowicza w Gdyni, 2013), "Bordel Formidable! | Extravaganza" wg Ionesco/Krasińskiego, "Wieczór Kuglarzy" I. Bergmana (Teatr Collegium Nobilium w Warszawie, 2013-2012), "Scenę na wypadek deszczu" O. Cottona (Teatr Powszechny w Łodzi, 2013), "Morfinę" wg Jeleny i Michaiła Bułhakow (Teatr Muzyczny Roma w Warszawie, 2011), "Czyż nie dobija się koni?" wg. H. McCoy'a (WTT w Bytomiu, 2011), "Scenariusz dla Trzech Aktorów" B. Schaeffera (Teatr im. W. Gombrowicza w Gdyni, 2010), "Idiotę" wg F. Dostojewskiego w teatrze Collegium Nobilium (dyplom reżyserski, 2009); operę elektroniczną "Solaris" na podstawie powieści S. Lema (Festiwal Teatralny Malta w Poznaniu — wyróżnienie, 2008), etiudę "Hamlet" (Festiwal Szekspirowski w Gdańsku, 2008). W 2005 r. napisał libretto i wyreżyserował musical "Wampir" na podstawie powieści W. Reymonta (PWST i Akademia Muzyczna w Krakowie). Grał m.in. w przedstawieniach PWST Kraków: "Zielona gęś" w reż. Marty Stebnickiej, "Wieczór Trzech Króli" w reż. Jerzego Stuhra, "Wizja Mozarta" w reż. Romana Gancarczyka, jak również w "Ryszardzie III" w reż. J. Stuhra w Teatrze Ludowym w Krakowie. Wystąpił w cyklu "Niekabaretów" Macieja Nowaka w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku oraz w filmach "Mniejsze zło" Janusza Morgensterna, "Mała Moskwa", "80 milionów" i "Fotograf" Waldemara Krzystka.

Monika Pikuła - ukończyła w 2003 roku Kierunek Aktorski Akademii Teatralnej im. Al. Zelwerowicza w Warszawie.
Od 2005 roku w zespole Teatru Współczesnego. Nagrody za role na scenie Teatru Współczesnego:
Wyróżnienie za rolę Zosi / Dziewczyny w "Wagonie" na XI Ogólnopolskim Festiwalu Komedii "TALIA 2007".

Łukasz Borkowski - student IV roku Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. W spektaklach dyplomowych zagrał Antygonusa w "Zimowej opowieści" Williama Shakespeare'a w reż. Cezarego Morawskiego (2013) oraz Tockiego w "Szkicach z Dostojewskiego" w reż. Mai Komorowskiej (2014). Gra w bajce muzycznej Macieja Wojtyszki "Bromba w sieci" (Teatr 6. Piętro - 2014). W roku 2013 uczestniczył w Warsztatach Mistrzowskich Grzegorza Jarzyny.

Wojciech Malajkat - aktor, reżyser, pedagog. W 1986 r. ukończył Wydział Aktorski PWSFTviT im. L. Schillera w Łodzi. w latach 1986-2001 był członkiem zespołu Teatru Studio w Warszawie a w latach 1997-2008 aktorem Teatru Narodowego. W 2010 r. otrzymał tytuł profesora sztuk teatralnych wręczony przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego. Od 1 stycznia 2009 do 28 lutego 2014 pełnił funkcję dyrektora naczelnego i artystycznego Teatru Syrena w Warszawie. Jest też wykładowcą Wydziału Aktorskiego PWSFTviT w Łodzi. Od 1 marca 2014 r. dyrektor artystyczny Teatru Syrena.