stat
Impreza już się odbyła

Samorządowe Forum Gospodarki Odpadami

Już po raz szósty specjaliści zajmujący się zagospodarowaniem odpadów spotkają się, aby dyskutować o trendach, wyzwaniach i problemach tej branży. Okazją będzie kolejna edycja Samorządowego Forum Gospodarki Odpadami, które odbędzie się w dniach 11-13 września na Wyspie Sobieszewskiej. Jednym z kluczowych punktów wydarzenia będzie prezentacja raportu Deloitte, dotyczącego systemu kaucyjnego.

sty 23

czwartek, g. 17:00

Gdańsk,
Wstęp wolny
mar 18-19

wtorek - środa

bilety 1200 - 2290 zł
VI Samorządowe Forum Gospodarki Odpadami jest kontynuacją rozpoczętej w 2018 inicjatywy corocznych spotkań poświęconych Gospodarce Odpadami. Do udziału w Forum zapraszani są przedstawiciele samorządów, spółek komunalnych, instytucji, organizacji i firm działających w sektorze gospodarki odpadami, w tym firmy zajmujące się termicznym przekształcaniem odpadów.

Trzy dni, cztery bloki tematyczne
Podczas pierwszego dnia forum uczestnicy będą mieli okazję odbyć wizytę studyjną w Porcie Czystej Energii. Czwartek, 12 września to już wykłady, fora eksperckie, prezentacje oraz panele dyskusyjne, które zostały podzielone na cztery główne bloki tematyczne. Pierwszy poświęcony będzie poziomom recyklingu. To właśnie w tej części Joanna Leoniewska-Gogola z firmy Deloitte zaprezentuje raport: "System kaucyjny - wyzwania i nakłady finansowe do poniesienia w celu osiągnięcia efektu ekonomiczno-ekologicznego". Oprócz tego poruszane będą zagadnienia związane m.in. rozszerzoną odpowiedzialnością producenta oraz metodami naliczania opłat za zagospodarowanie odpadów. Inni paneliści opowiedzą, jaki jest maksymalny potencjał uzyskania poziomów recyklingu z odpadów komunalnych w Polsce oraz jakie dodatkowe odpady mogą wesprzeć poziomy recyklingu w gminach. Tematyka drugiego panelu skupi się na kwestiach związanych z odpadami powstałymi po procesie termicznego przetworzenia. Obok kwestii technicznych dotyczących recyklingu żużli i popiołów, poruszane będą też zagadnienia związane z ich wpływem na poziomy odzysku w gminach, a także prawne aspekty uznania odpadów poprocesowych za produkty. Efektywność ekonomiczna w odpadach to z kolei zakres trzeciego bloku tematycznego. Tu uczestnicy skupią się na tym, w jaki sposób gminy mogą skorzystać na tym, że na ich terenie funkcjonują różnego typu placówki związane z zagospodarowaniem odpadów. Pojawią się też zagadnienia dotyczące kształcenia i edukacji ekologicznej. Ten dzień zamknie sesja poświęcona energii i środowisku. Potencjał energetyczny ITPOK w Polsce, samowystarczalność energetyczna instalacji komunalnych czy kierunki rozwoju energetyki z udziałem ITPOK w Europie to tylko niektóre tematy, które pojawią się w tej części. Trzeci i ostatni dzień forum to warsztaty tematyczne dla uczestników wydarzenia.