Pod koniec lat 90. setki tysięcy osób spędzały godziny w świecie Alpha Centauri gry komputerowej, której akcja osadzona jest w tytułowym układzie gwiezdnym. Alfa Centauri to najbliższy nam układ, oddalony o około 4,24 lata świetlne, który tworzą trzy gwiazdy. W grze ostatni przedstawiciele ludzkiej cywilizacji podejmują próbę skolonizowania planety Chiron. Chiron okazuje się żywą, świadomą planetą, która walczy z kolonizatorami przy pomocy swojej flory i fauny.
W 2016 roku nauka częściowo dogoniła wyobraźnię: odkryto Proximę b planetę krążącą wokół gwiazdy Proxima Centauri (w układzie Alfa Centauri). Proxima b jest uważana za planetę typu ziemskiego. Badania sugerują, że jeśli posiada atmosferę i pole magnetyczne chroniące przed bardzo silnym promieniowaniem swojej gwiazdy, może istnieć na niej życie.
To tylko jeden przykład z wielu: w drugiej połowie XX wieku planety i mieszkańcy Alfa Centauri stali się bohaterami popkultury. W międzyczasie UFO widział John Lennon, o kosmitach wypowiadał się Dalajlama, Winston Churchill, a nawet Stalin.
Wychodząc więc od inspiracji Alfa Centauri, przyjrzymy się, jak w kulturze przedstawiano kosmitów (od czasów starożytności aż do dziś) oraz co współczesna nauka mówi o możliwości istnienia życia szczególnie inteligentnego w kosmosie.
Oprawa wizualna: Agata Stachowiak
Prowadząca:
Magda Pałka wielbicielka kosmosu, doktorka nauk o kulturze. Przez 13 lat pracowała w sektorze kultury jako producentka, programerka i inicjatorka zaangażowanych społecznie projektów twórczych, edukacyjnych i badawczych. Obecnie pracuje trenersko i warsztatowo z grupami w obszarze dialogu i różnorodności, wspierając w budowaniu relacji w różnorodnych zespołach i społecznościach lokalnych. Po godzinach uczy się fizyki, żeby coraz więcej rozumieć.
Zrealizowano w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.