stat
Wydarzenie już się odbyło

Satyryczności Ariany Nagórskiej

25 października (piątek) o godz. 18:00 w Filii nr 9 WiMBP (ul. Jagiellońska 8, Gdańsk-Przymorze) odbędzie się spotkanie z Arianą Nagórską pt. "Satyryczności". Poetka, publicystka, krytyk literacki zaprezentuje swoje najlepsze teksty satyryczne. Zapraszamy na wieczór pełen poezji i śmiechu.

Ariana Nagórska
FAJERWERK BIOGRAFICZNY

Motto:
Jeśli mnie czytasz na leżąco
lepiej spokojnie sobie usiądź
gdy zaś na siedząco czytasz
dobrze ci radzę
połóż się zawczasu!

Urodziłam się 5 stycznia 1954 r. w Sopocie, pod znakiem odlotowego Koziorożca. W liceum chciałam być malarką lub wokalistką rockową, ale zauważyłam, że to, co piszę, szokuje ludzi bardziej niż me śpiewy i malowidła. Ukończyłam więc filologię polską na Uniwersytecie Gdańskim oraz Podyplomowe Studium Dziennikarstwa i Edytorstwa na Uniwersytecie Warszawskim. "Karierę zawodową" miałam szczęście rozpoczynać w PRL, nie było więc żadnego problemu ze znalezieniem pracy.

Przez półtora roku byłam bibliotekarką w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Sopocie, a od 1980 roku (czyli już ponad 30 lat!) pracuję na stanowisku redaktora w Wydawnictwie Uniwersytetu Gdańskiego, z utęsknieniem czekając na emeryturę w 2014 roku. W Sopocie mieszkałam do 1987 roku, kiedy to przeprowadziłam się do Gdańska. Od 2007 roku mieszkam zarówno w Gdańsku, jak i w Sopocie, bo lubię sytuacje nietypowe.

Miałam już prawie 30 lat, gdy podjęłam ostateczną decyzję, że z całej masy fascynujących mnie dziedzin ludzkiej aktywności poezja będzie tą najważniejszą. "Uwaga: nie spełniam marzeń" - tak brzmiał najistotniejszy fragment napisanego na początku drogi twórczej manifestu. Nie będę wymieniać licznych czasopism i antologii, w których publikowałam, ani też wygranych konkursów i otrzymanych nagród, bo to strasznie nudne i nigdy sama nie czytam takich wyliczanek.

Książkowo debiutowałam w 1986 roku, wydając w Warszawie tomik pt. "Podatek od Imperium". Po debiucie wydałam jeszcze cztery książki poetyckie: "Festyn Imperatorowej" (Kraków 1992); "Imperiada wakacyjna" (Gdańsk 1996); "Coraz dwutysięczniej" (Bydgoszcz 1999); "Lewa faktura" (Kraków - Gdańsk 2005).

Oprócz poezji zajmuję się przede wszystkim publicystyką, krytyką i satyrą. Od ponad 10 lat jestem stałą felietonistką miesięcznika "Akant", który ZAWSZE zapewniał mi autentyczną (a nie jak w wielu innych pismach iluzoryczną) wolność słowa. Dlatego też teksty tam publikowane uważam za najważniejsze i dla mnie reprezentatywne. Poza tym piszę też krótkie formy prozatorskie, zwykle surrealistyczne bądź groteskowe. Powieści nie planuję.
Od 1996 roku należę do Związku Literatów Polskich.