W tym roku postanowiliśmy w ramach Sceny Teatralnej realizować co najmniej raz na dwa miesiące przedsięwzięcie performatywnego czytania sztuk dramatycznych. na początek zaprezentujemy Państwu sztukę znanego duńskiego dramaturga i scenarzysty (m.in. "Przełamując fale" Larsa von Triera).
17 STYCZNIAPERFORMING LECTURES: PETER ASMUSSEN "ZA CHWILĘ", REŻ. J. WÓJCICKIEGO
Sztuka Za chwilę jest typową "bergmanowską wiwisekcją" koncentruje się wokół problemów pięciu kobiet i tym, w jaki sposób o tym rozmawiają. Gorąco zapraszamy!
Jerzy Wójcicki (ur 1983) - dramaturg, reżyser. Laureat ogólnopolskiego konkursu na współczesną polską komedię "Komediopisanie" III edycja 2010, Teatr Powszechny w Łodzi (za sztukę "Jak uwodzili bogowie" napisaną z Mariuszem Więckiem). Debiut sceniczny na Sopockiej Scenie Off De Bicz - spektakl pod tytułem "Nie strzelajcie do pianistki" - premiera 11 grudzień 2010 (dramaturgia, adaptacja i współreżyseria). Wyróżnienie za "Nie strzelajcie do pianistki" na IX Ogólnopolskim Przeglądzie Monodramu Współczesnego w Warszawie. Asystent Krzysztofa Globisza na Wydziale Aktorskim ("Lepsi" Jekatierina Narszi). Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. L. Solskiego w Krakowie, na Wydziale Reżyserii.
24 STYCZNIA W GORĄCEJ WODZIE KOMPANI
W Gorącej Wodzie Kompani zapraszają na wtorkowe improwizacje na Scenie Alternatora. Dobra zabawa, przyjazna atmosfera i niespodziewane zwroty akcji gwarantowane. Najlepszy sposób na brzydką aurę i jeszcze gorszy humor. W jakie role wcielą się tym razem W Gorącej Wodzie Kompani zależy tylko od Ciebie!
31 STYCZNIAMONODRAM "M.", REŻ. K. RĘBISZ, WYK. A. BIERNACKA
Monodram to niespełna godzinna refleksja nad różnymi obliczami kobiety. Bohaterką jest młoda kobieta targana wątpliwościami o różnym charakterze. Chce marzyć, czuć, być sobą, tylko nie wie, jak tego dokonać i jak wyrazić.
Autorka ma z widzami bardzo osobisty kontakt, pochłania całą uwagę, jednak nie oszczędza widza, epatuje przy tym pustymi sloganami z reklam, językiem młodzieżowym, wulgaryzmami. Porusza istotną kwestię zmienności natury kobiety, jak i zmiany roli kobiety w ciągu ostatniego stulecia - jest matką, żoną, pracownikiem itd. Pokazuje jak ciężko jest czasami dźwigać na barkach tak wiele ról jednocześnie, nie popadając przy tym w obłęd i nie tracąc gruntu pod nogami.
Spektakl wielokrotnie nagradzany.
W LUTYM zapraszamy na premiery:
7, 21 LUTEGOW GORĄCEJ WODZIE KOMPANI
14 LUTEGOMONODRAM "SATANA", REŻ. Stanisław Otto Miedziewski, WYK. M. Bortkiewicz
Ten uznany już nie tylko w Polsce, ale i na świecie aktor-monodramista w "Satanie" wciela się w postać Serenusa Zeitbloma, który opowiada o życiu swojego przyjaciela z czasów studenckich, genialnego muzyka Adriana Leverkühna - ten, podobnie jak Faust Goethego, podpisał pakt z diabłem. Z powieści Manna uznawanej przez badaczy za metaforę historii Niemiec, Marcina Bortkiewicza zainteresował przede wszystkim motyw sprzeczności związanych z twórczością oraz koszty, jakie musiał ponieść główny bohater, aby stworzyć dzieło nieśmiertelne. W jego interpretacji "Doktor Faustus" staje się uniwersalną metaforą wyborów, z jakimi musi się zmierzyć twórca, żeby sprostać swojemu powołaniu. Przedstawienie zostało uhonorowane ponad 15 ogólnopolskimi i międzynarodowymi nagrodami, m.in. w Edynburgu, Kilonii, Kiszyniowie, Kijowie i Warszawie.
28 LUTEGOMONODRAM "SINGLE STORY" REŻ. A. KOCHANOWSKA,
WYK. E. JANUSZ-EHRLICH
Spektakl "Single story" ma mówić o sposobach radzenia sobie z wątpliwościami, które dotykają człowieka w najbardziej pierwotnym dążeniu do uczciwej, dającej spełnienie relacji z drugim człowiekiem, a jednocześnie w przeciwnym mu, choć równie silnym dążeniu do własnej niezależności i odrębności. O formach obrony i manipulacjach, jakie stosujemy w kontaktach z innymi. O dwóch przeciwnych tendencjach, które w nas walczą: chęci zlania się z bliskim człowiekiem w jedno i chęci ucieczki, gdzie pieprz rośnie. O teatrze, który kreujemy, żeby nie dać się przyłapać na słabości.
Zaprasza ACK "Alternator"!
Patroni medialni: Trojmiasto.pl, Radio Gdańsk, Dlastudenta.pl, Gdańsk 2016