stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Schopenhauer była kobietą Opinie (1)

Schopenhauer była kobietą - muzyczny suplement do gdańskich wspomnień Johanny Schopenhauer to autorski pomysł Mai Miro Wiśniewskiej, realizowany przez Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku. Przybrał on postać koncertu XVIII-wiecznej muzyki gdańskiej i europejskiej, wykonywanego na instrumentach historycznych, komentowanego tekstami z pamiętników Johanny Henrietty Schopenhauer i scenami tanecznymi opartymi o historyczne choreografie.

mar 7

piątek, g. 19:00

bilety 149 zł
Kup bilet
cze 2-3

poniedziałek - wtorek, g. 09:00, 11:00

bilety 28 zł
Kup bilet
Johanna Schopenhauer, matka słynnego filozofa Arthura Schopenhauera, późniejsza niemiecka pisarka, przyszła na świat w kamienicy Pod Żółwiem przy ul. św. Ducha 81 w Gdańsku. Była autorką powieści, wierszy, drobnych utworów literackich, ale też wspomnień, w których zawarła obraz Gdańska u schyłku XVIII wieku i klasycystycznej Europy, do której niepostrzeżenie wkrada się romantyczny duch. Liczne podróże i przyjaźnie z wybitnymi przedstawicielami świata sztuki (m.in. z Johannem Wolfgangiem von Goethe) wywarły wpływ na jej wrażliwość i osobowość.

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Niedokończone wspomnienia wydane już po śmierci Johanny przez jej córkę Adelę, opatrzone tytułem Jugendleben und Wanderbilder, doczekały się publikacji także i w Polsce. Wydane powtórnie w 2010 roku jako Gdańskie wspomnienia młodości Johanny Schopenhauer, nie umknęły uwagi koneserów sztuki i znawców historii Gdańska.
Bogactwo opisów i faktów zawartych w książce wciąż inspiruje i pobudza wyobraźnię.

Kto ma ochotę zagłębić się w klimat XVIII-wiecznego Gdańska i zaczerpnąć ducha ówczesnej Europy, niechaj przybywa do Centrum św. Jana w Gdańsku, gdzie 16 maja 2014r. o godz. 20.00 trójmiejskie aktorki Dorota Lulka (Teatr Miejski w Gdyni) i Katarzyna Z. Michalska (Teatr Wybrzeże) przemawiające głosem Johanny Schopenhauer, zespół SILVA RERUM arte, w składzie: Maja Miro Wiśniewska - flet traverso, Danuta Zawada - skrzypce barokowe, Paweł Hulisz - trąbka barokowa, Małgorzata Skotnicka - klawesyn, Bartosz Kokosza - wiolonczela barokowa oraz Monika Kieliba i Krzysztof Antkowiak - tancerze z Baletu Dworskiego Cracovia Danza stworzą wspólnie ten wielowymiarowy koncert. W warstwie muzycznej, obok kompozycji Jeana-Louisa Duporta, Johanna Valentina Medera, Theophila Andreasa Volckmara, Henry Purcella, króla pruskiego Fryderyka II Wielkiego, Georga Philippa Telemanna czy Jeana-Baptiste'a Lully'ego pojawią się, jak zapowiadają twórcy spektaklu - "intrygujące utwory-akcje" z lat 60-tych ubiegłego wieku.

Autorem scenariusza jest Maja Miro Wiśniewska,choreografię do scen tanecznych przygotowała Romana Agnel, a o kostiumy zadbała Monika Polak-Luścińska.

Koncert ten stanowi pierwsze ogniwo cyklu dwóch wydarzeń, z których kolejne obejrzeć i posłuchać można już w Noc Muzeów - 17 maja br. Zespół Tubicinatores Gedanenses, czyli specjaliści od trąbek barokowych: Paweł Hulisz, Piotr Kowalkowski, Wojciech Brzozowski i Emil Miszk wspólnie z carillonistką Moniką Kaźmierczak podejmą się odtworzenia wędrownego koncertu trębaczy wieżowych określanego mianem TURMMUSIK. Ten historyczny szlak (nie ukrywajmy, nieco wysiłkowy biorąc pod uwagę liczbę stopni, które trębacze muszą pokonać), obejmie prezentacje z wież kościoła św. Katarzyny (godz. 20:30), św. Jana (21:30) i Ratusza Głównego Miasta (22:30). Zapraszamy publiczność do tego niezwykłego muzycznego spaceru.

Aranżacji i opracowania chorałów, które w części zasilały kiedyś zbiory m.in. muzykaliów Biblioteki św. Jana stworzonej przez Zachariasza Zappio oraz pieczy nad całością cyklu podjął się Paweł Hulisz. Oba powyższe wydarzenia towarzyszą V Międzynarodowej Konferencji Muzykologicznej MUSICA BALTICA (organizator: Instytut Teorii Muzyki Akademii Muzycznej w Gdańsku).

W tym roku konferencja skupi się na Muzykowaniu w miastach bałtyckich- formy, miejsca, repertuar, wykonawcy, instrumenty, a jednym z podejmowanych wątków będzie właśnie muzyka wieżowa.

Koncerty są realizowane m.in. ze środków Miasta Gdańska w ramach Stypendium Kulturalnego Miasta Gdańska

17 maja, godz. 20:30, 21:30, 22:30, Centrum św. Jana, Kościół św. Katarzyny i Ratusz Główny. Wędrowny koncert dawnej muzyki wieżowej w ramach Nocy Muzeów.

Wstęp:
16.05 - 10 zł (do nabycia na godz. przed koncertem)
17.05 - wstęp wolny