Krajowa Izba Gospodarki Morskiej zaprasza do budynku potocznie zwanego "Akwarium" - Bałtycki Port Nowych Technologii, gdzie będzie można obejrzeć schron przeciwatomowy w podziemiu Budynku "Akwarium" czy widok na port, tereny stoczniowe i Zatokę i Hel z 10 piętra budynku "Akwarium". Oba zwiedzania organizowane są z przewodnikiem. Wejścia grupowe. Rejestracja gości w budynku akwarium.
Ten schron został zbudowany na wypadek wojny nuklearnej, której obawiały się władze PRL-u. Dzięki bardzo wytrzymałej konstrukcji zapewniał ochronę przed podmuchem fali uderzeniowej od wybuchów jądrowych, przed ciężkimi bombami lotniczymi, promieniowaniem , opadem promieniotwórczym, skażeniami chemicznymi i biologicznymi Na terenach dawnej Stoczni Gdynia znajdowało 9 schronów dla załogi, w tym 6 przeciwatomowych. Do 2009 r., a więc do czasu likwidacji Stoczni Gdynia SA, wszystkie były w pełni wyposażone i utrzymywane w gotowości . Po co dawnej stoczni tak wytrzymały schron?
Począwszy od drugiej połowy lat 60. aż do wczesnych lat 90. w zakładach pracy o strategicznym znaczeniu budowano schrony dla załogi. Schrony dla ludności cywilnej powstawały zarówno w krajach Układu Warszawskiego, jak i NATO. Obecnie są budowane i utrzymywane w większości państw Unii Europejskiej. Przykładowo w Szwecji, Norwegii oraz Słowacji państwo przekazuje fundusze na utrzymanie schronów dla ludności.