Na przełomie zimy i wiosny planety zaczynają swój najciekawszy spektakl. Na granatowym niebie Mars zwraca uwagę czerwonawym odcieniem, Jowisz dominuje swym blaskiem, łącząc się w parę z najpiękniejszą Wenus, Saturn majaczy w niskich mgłach, a Księżyc co miesiąc wykonuje swą wędrówkę tuż obok nich. Jak znaleźć te skarby na niebie i jak doszukać się ich ruchów orbitalnych? O tym opowie 29 stycznia podczas SCIENCE CAFE współczesny astronom i popularyzator astronomii, Jerzy Rafalski.
Kiedy myślimy o dzisiejszych astronomach, mamy przed oczami naukowców wyposażonych w potężne, nowoczesne teleskopy. Jest jednak pewien człowiek, który zrewolucjonizował astronomię, a nie miał możliwości korzystania ze skomplikowanych przyrządów optycznych. Trudno, żeby było inaczej, skoro urodził się on ponad 100 lat przed wynalezieniem lunety! Mikołaj Kopernik, bo oczywiście o nim mowa, dokonywał swoich odkryć, spoglądając w niebo nieuzbrojonym okiem. Jak to powtórzyć w 2023 roku, czyli roku Mikołaja Kopernika? Sprawdźcie już 29 stycznia!
Jerzy Rafalski absolwent kierunku astronomii na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, ale i nieustanny miłośnik rozgwieżdżonego nieba. Jest specjalistą od popularyzacji i wizualizacji Kosmosu. Od wielu lat tworzy wielkoformatowe animacje, dzięki którym wirtualnie zabiera widzów w najdalsze zakątki Wszechświata. Swoją pasją i doświadczeniem dzieli się także w radiu i telewizji, a w książkach opowiada o planetach i o gwiazdach, a nawet zagląda w dziwactwa czarnych dziur.
termin 29.01.2023 | godz. 16:00
wiek 18+