W powszechnej świadomości społecznej krążą liczne przekłamania dotyczące roli wariografu. Wynika to z kreowania nieprecyzyjnego obrazu tego urządzenia w mediach, gdzie często przedstawiane jest jako wykrywacz kłamstw. W rzeczywistości wariograf kłamstwa nie wykrywa. Nie posłuży również bezpośrednio do skazania sprawcy. Jak zatem działa i jakie informacje przekazuje? O tym dowiecie się 10 grudnia podczas spotkania z dr Magdaleną Kasprzak z Uniwersytetu Gdańskiego.
Sam proces działania wariografu owiany jest wieloma mitami i legendami, które, niestety, często są dalekie od stanu faktycznego. Te fałszywe przekonania są szeroko powtarzane i rozpowszechniane, co sprawia, że warto zapoznać się z zasadami funkcjonowania tego urządzenia, jego możliwościami, ale także ograniczeniami. W trakcie badania wariografem parametry, takie jak ciśnienie krwi, oddech oraz przewodnictwo elektryczne skóry, są przedmiotem szczegółowej analizy. Kluczowym aspektem jest zatem zrozumienie, że samo urządzenie nie będzie w stanie bezpośrednio wykrywać kłamstwa oraz że powszechnym internetowym radom dotyczącym sposobów na oszukanie wariografu zdecydowanie bliżej jest do mitów, niż faktów.
prowadzenie dr Magdalena Kasprzak radca prawny, doktor nauk prawnych. Adiunktka w Katedrze Prawa Karnego Procesowego i Kryminalistyki Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego, specjalistka z zakresu taktyki kryminalistycznej oraz psychologii sądowej.
wiek 18+
termin 10 grudnia 2023, godz. 16:00
bilety 20 zł | 10 zł z Kartą Gdynia Senior plus
Kliknij i weź udział!Wydarzenie dofinansowano ze środków budżetu państwa w ramach programu Społeczna odpowiedzialność nauki Ministra Edukacji i Nauki Nieformalne spotkania z naukowcami i innowatorami cykl 24 wydarzeń SCIENCE CAFE (2022-2024).