Delikatna budowa roślin może sprawiać wrażenie, że są one bezbronne. Zdarza się jednak, że rzeczywistość przerasta nasze wyobrażenia. Na całym świecie rosną roślinni oszuści i zabójcy, którzy potrafią się odgryźć. Zamiast być ofiarą, stają się łowcą. O mięsożernych roślinach podczas wrześniowego SCIENCE CAFE opowie prof. dr hab. Krzysztof Banaś z Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego.
W ciemnych lasach południowo-wschodniej Azji żyją rośliny o krzykliwych barwach, których życie zależy od tego czy ich podstęp nie zostanie przejrzany. Po drugiej stronie globu, na mglistych i niedostępnych szczytach tepui wzniesionych na ponad 2000 m, z praktycznie nagiej skały wyrastają krwistoczerwone kielichy próbujące zwabić swoje ofiary słodkim nektarem.
Prof. dr hab. Krzysztof Banaś nauczyciel akademicki na Uniwersytecie Gdańskim, Kierownik Pracowni Ekologii Wód Słodkich, Kierownik Katedry Ekologii Roślin. Hydrochemik, hydroekolog, botanik, zajmuje się regulatorami struktury roślinności podwodnej w jeziorach Pomorza, a także funkcjonowaniem i antropogenicznymi przekształceniami jezior i torfowisk. Od 15 lat zajmuje się hodowlą roślin mięsożernych. Opiekun Kolekcji Narodowych na wydziale Biologii UG rodzaju Heliamphora i rodzaju Nepenthes.
wiek 18+
termin 24 września 2023, godz. 16:00
bilety 20 zł | 10 zł z Kartą Gdynia Senior plus
Kliknij i sprawdź dostępność biletów!__________
Wydarzenie dofinansowano ze środków budżetu państwa w ramach programu Społeczna odpowiedzialność nauki Ministra Edukacji i Nauki Nieformalne spotkania z naukowcami i innowatorami cykl 24 wydarzeń SCIENCE CAFE (2022-2024).