Centrum Nauki Experyment w Gdyni zaprasza na kolejne spotkanie dla dorosłych w ramach Science Cafe. Tym razem gościem wydarzenia będzie wybitny fizyk kwantowy prof. dr hab. Marek Żukowski z Uniwersytetu Gdańskiego.
To już trzecie wydarzenie z cyklu Science Cafe organizowane przez Centrum Nauki Experyment w Gdyni. Po spotkaniach poświęconych astronomii i historii higieny na przestrzeni wieków, tym razem Experyment zaprasza swoich gości na wykład i warsztaty poświęcone fizyce kwantowej.
-
Zależy nam, aby w ramach cyklu Science Cafe promować sukcesy naukowców z lokalnych uczelni, w tym Uniwersytetu Gdańskiego, z którym ściśle współpracujemy. Otwarcie na UG Międzynarodowego Centrum Teorii Technologii Kwantowych jest wydarzeniem przełomowym w skali Polski - cieszymy się, że w trakcie marcowego Science Cafe będziemy mogli gościć dyrektora powstającego centrum, prof. Marka Żukowskiego. Słuchacze dowiedzą się o aktualnych badaniach naukowych u samego źródła. Przed profesorem stoi intrygujące wyzwanie - jak przekazać skomplikowane treści w dostatecznie prosty sposób, by nawet laik zrozumiał istotę rzeczy. Jesteśmy przekonani, że po naszym spotkaniu przybędzie entuzjastów fizyki kwantowej! - mówi Alicja Harackiewicz z Centrum Nauki Experyment w Gdyni.
Bądź świadkiem drugiej rewolucji kwantowej!Środki na budowę Międzynarodowego Centrum Teorii Technologii Kwantowych na UG udało się pozyskać w ramach konkursu na Międzynarodowe Agendy Badawcze, organizowanego przez Fundację na Rzecz Nauki Polskiej. To ogromny sukces trójmiejskich naukowców, z prof. Markiem Żukowskim na czele. W Gdańsku powstanie nowoczesny ośrodek, w którym prowadzone będą badania na światowym poziomie, z udziałem zarówno polskich, jak i zagranicznych naukowców. O tym, czym dokładnie będzie zajmować się centrum, ale też m.in. o tworzeniu szyfrów nie do złamania, jako koronnym zastosowaniu teorii kwantowej informacji np. w bankowości, opowie uczestnikom spotkania prof. Marek Żukowski.
Czy Einstein miał rację?"Bóg nie gra w kości" - miał powiedzieć Albert Einstein tłumacząc, że prawa rządzące najmniejszymi, elementarnymi cząstkami powinny być przyczynowe, a nie losowe. Czy miał rację? W trakcie warsztatów edukatorzy Experymentu oraz studenci Uniwersytetu Gdańskiego udowodnią za pomocą interferometru, że istnieje zjawisko losowości. Z kolei odtwarzając dwa eksperymenty wielkich naukowców Younga i Einsteina, uczestnicy warsztatów przekonają się o dwoistej naturze światła, które w zależności od doświadczenia raz zachowuje się jak fala, a raz jak cząstka. Dzięki temu możemy m.in. obserwować tęczę na niebie lub zasilać urządzenia przy pomocy ogniw słonecznych.
Więcej informacji na
experyment.gdynia.pl