Gdy patrzymy w gwieździste niebo, nasze myśli krążą wokół najciekawszych zjawisk i obiektów we wszechświecie. Czas poznać je bliżej! Już w niedzielę 23 czerwca o godzinie 16:00 w Centrum Nauki Experyment niczym Matthew McConaughey w filmie Interstellar, spróbujecie, między innymi, zrozumieć istotę i działanie czarnych dziur. Prowadzący spotkanie z cyklu SCIENCE CAFE, prof. dr hab. Robert Kamiński przedstawi Wam również sposób rejestracji fal grawitacyjnych stosowany przez detektor LIGO oraz omówi cele i metody projektu CREDO, który zajmuje się rejestracją, a także analizą promieniowania kosmicznego.
Uczestnicząc w spotkaniu dowiecie się, jak promieniowanie kosmiczne wpływa na naszą codzienność, posłuchacie na temat najciekawszych, obecnie prowadzonych badań z astrofizyki, a także poznacie ich znaczenie dla nauki. Podczas wykładu prelegent wyjaśni często używane, ale nie do końca zrozumiane pojęcia związane z astrofizyką. Nie zabranie zatem fal grawitacyjnych, teorii względności Eintseina oraz zakrzywienia czasoprzestrzeni! Do zobaczenia na SCIENCE CAFE 23 czerwca!
prowadzenie prof. dr hab. Robert Kamiński od 1997 roku profesor Kamiński jest pracownikiem Instytutu Fizyki Jądrowej im. Henryka Niewodniczańskiego Polskiej Akademii Nauk w Krakowie. Główne tematy jego badań prowadzonych w Oddziale Fizyki Teoretycznej w Zakładzie Teorii Struktury Materii to analizy oddziaływań lekkich mezonów z uwzględnieniem warunków unitarności i symetrii skrzyżowania oraz rozpady ciężkich mezonów B i D. Od roku 2018 profesor Kamiński zajmuje się też rozwojem projektu CREDO, w tym rejestracją i analizą promieniowania kosmicznego. W swoich działaniach popularyzujących naukę w Polsce i zagranicą skupia się na temacie astrofizyki oraz fizyki cząsteczek elementarnych
wiek 18+
termin 23 czerwca 2024 | godz. 16:00
bilety 20 zł | 10 zł z Kartą Gdynia Senior plus
Wydarzenie dofinansowano ze środków budżetu państwa w ramach programu Społeczna odpowiedzialność nauki Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego Nieformalne spotkania z naukowcami i innowatorami cykl 24 wydarzeń SCIENCE CAFE (2022-2024).