Science Cafe dla dorosłych - Od kota Schroedingera do komputera kwantowego Centrum Nauki Experyment w Gdyni Gdynia Sprawdź!
stat
Wydarzenie już się odbyło

Science Cafe dla dorosłych - Od kota Schroedingera do komputera kwantowego

Fizyka kwantowa - brzmi strasznie, prawda? Ale od tego jest Centrum Nauki EXPERYMENT, żeby przedstawiać nawet najbardziej złożone problemy w sposób prosty, czytelny i przyjemny dla odbiorcy. Podczas najbliższego spotkania z cyklu SCIENCE CAFE dla dorosłych zajmiemy się zatem podstawami fizyki kwantowej, a wszystko to dzięki naszemu gościowi doktorowi hab. Wiesławowi Laskowskiemu! Bilety są dostępne na bilety.experyment.gdynia.pl.

w każdy wtorek (do 27.12), g. 9:30

Gdańsk, aleja Grunwaldzka 347
Fizyka kwantowa to teoria, której zadaniem jest opisywać reguły rządzące mikroświatem. Innymi słowy sprawdza się tam, gdzie poległy założenia klasycznej mechaniki. Z fizyki kwantowej wyrosła dziedzina zwana informacją kwantową, która zajmuje się stosowaniem reguł kwantowych w przetwarzaniu informacji. Obecnie na naszych oczach odbywa się rewolucja - nie ograniczamy się już do wykorzystywania fizyki kwantowej do ulepszania technologii. Pracujemy już nad nowymi technologiami, w których będą grały one główną rolę.

Podczas listopadowego spotkania z cyklu SCIENCE CAFE dla dorosłych dr hab. Wiesław Laskowski objaśni nam, co to wszystko właściwie oznacza i jakie znaczenie będzie miało dla nas w najbliższej przyszłości.

Poznamy:
- początki fizyki kwantowej - czyli co wydarzyło się podczas herbatki o państwa Plancków,
- czym jest kubit i o co chodzi z kwantową superpozycją,
- jak zrobić użytek z niewiedzy, czyli na czym polega kwantowa interferencja,
- jak cząstki pokonują przeszkody (tunelowanie kwantowe),
- czym jest kwantowe splątanie i jak wiąże się z Kubusiem Puchatkiem,
- czy można być w dwóch miejscach na raz - o co chodzi z tym paradoksem kota Schroedingera,
- jak wygląda jedna z dziwacznych zasad fizyki kwantowej - zasada nieoznaczoności Heisenberga,
- jak wykorzystać fizykę kwantową do skuteczniejszego przetwarzania informacji,
- na czym polegają kwantowe obliczenia - wykonamy proste zadanie na prototypie komputera kwantowego.

Tradycyjnie już spotkaniu towarzyszyć będą przygotowane przez edukatorów Centrum Nauki EXPERYMENT warsztaty, podczas których porównamy dobrze znane zjawiska i urządzenia z ich kwantowymi odpowiednikami oraz doświadczalnie poszukamy odpowiedzi między innymi na te pytania:
- Czy można zobaczyć prędkość światła?
- Czy komputer kwantowy stanie się powszechny w każdym domu?
- Czy zasada superpozycji aby na pewno jest super?

Informacja o biletach

  • Bilet normalny
    10-15 zł
Bilety w cenie 15 zł oraz 10 zł (dla posiadaczy karty Gdynia Senior Plus) można zakupić w kasach Centrum Nauki EXPERYMENT oraz za pośrednictwem strony bilety.experyment.gdynia.pl.

Czytaj także