Science Cafe Centrum Nauki EXPERYMENT Gdynia Sprawdź!
stat
Wydarzenie już się odbyło

Science Cafe

w każdą środę (od 01.04 do 24.06.2020), g. 19:00 - 20:00

paź 23-25

piątek - niedziela, g. 16:00

Gdańsk,
Choroby powodowane przez nieprawidłowe działanie hormonów lub gruczołów nękają dużą część naszego społeczeństwa. Skąd się biorą i jak ich unikać? O tym dowiemy się podczas pierwszego SCIENCE CAFE dla dorosłych w 2020 roku 26 stycznia.

Plastikowe hormony, czyli związki endokrynnie czynne, to substancje chemiczne, które dla naszego organizmu mogą udawać prawdziwe hormony. Przez to potrafią kompletnie zaburzać ich działanie i prowadzić do przeróżnych chorób tarczycy, otyłości, cukrzycy, zaburzeń płodności czy nowotworów. Najgorsze jest to, że mamy z nimi do czynienia na co dzień. Jak zmniejszyć ryzyko chorób i nie narażać się na działanie plastikowych hormonów?
Porozmawiamy o tym przy kawie z dr Aleksandrą Zofią Rutkowską, biotechnologiem, specjalistką w dziedzinie biologii molekularnej. Dr Aleksandra Zofia Rutkowska prowadziła badania naukowe nad stworzeniem unikalnej szczepionki przeciwbakteryjnej oraz rolą genu receptora estrogenowego u kobiet. Obecnie jako adiunkt Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego przy współpracy z Politechniką Gdańską bada wpływ związków endokrynnie czynnych (ED) na zaburzenia zdrowotne. Jest autorką stanowiska Polskiego Towarzystwa Endokrynologii dotyczącego tych związków. Stworzyła i koordynuje ogólnopolską kampanię na rzecz walki z zespołem wielotorbielowatych jajników oraz kampanię Detoxed Lifestyle Challenge, zmniejszającej narażenie ludzi na substancje endokrynnie czynne. Współtworzyła trzy zgłoszenia patentowe oraz analizator do wykrywania ED w wodzie pitnej i ściekach. Jest laureatką wielu międzynarodowych konferencji naukowych, stypendystką duńskiego koncertu farmaceutycznego Novo Nordisk i zdobywczynią nagrody Czerwonej Róży dla najlepszego koła naukowego w Trójmieście. Pasjonuje się także gotowaniem, przyrodą, podróżami oraz sportowym treningiem owczarków niemieckich.
Jak zawsze, SCIENCE CAFE będzie urozmaicone o tematyczne warsztaty przygotowane przez edukatorów CN EXPERYMENT.

Informacja o biletach

  • Bilet normalny
    15 zł
  • Bilet ulgowy
    10 zł
  • Kontakt
    58 500-49-94
Zakup biletów: tutaj

Czytaj także