stat
Wydarzenie już się odbyło

Serdecznie zapraszamy na spotkanie z autorką książki "Ścieżka bosych stóp. Trzy drogi do naturalnych placów zabaw". Anna Komorowska - architektka krajobrazu, pedagożka, założycielka pracowni k. opowie o naturalnych placach zabaw. Dlaczego takie miejsca są nam potrzebne? Natura i bezpieczeństwo - czy można to pogodzić? Co z normami i certyfikatami? Czy można stworzyć publiczny naturalny plac zabaw?

sty 8

środa, g. 18.00

Sopot,
Wstęp wolny
lut 1

sobota, g. 20:00

Gdańsk,
bilety 50 zł
ulgowy 30 zł
Kup bilet
Spotkanie składa się z dwóch części:
4.07.2017, godz. 17.00 wspólna zabawa na Podleśnej Polanie w Gdańsku-Wrzeszczu (wspólnie z jej autorką, Bogną Olejarz)
5.07.2017, godz. 19.30 spotkanie autorskie z wykładem o naturalnych placach zabaw w Laboratorium Innowacji Społecznych w Gdyni.

Jak trafić?
Laboratorium Innowacji Społecznych. Aleja Zwycięstwa 96/98.
Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia, Budynek IV, parter, wejście od ul. Stryjskiej

Droga powrotna do natury wiedzie różnymi ścieżkami. Czasami wystarczy po prostu wyjść za próg lub zbudować szałas w ogrodzie. Warto zacząć od swojego podwórka i działać metodą małych kroków. Ale nie warto na tym poprzestawać. Anna Komorowska w swojej książce przedstawia własną drogę od dziewczynki wspinającej się na drzewa do projektantki naturalnych placów zabaw. I zachęca do tworzenia miejsc, gdzie dzieci znów będą mogły swobodnie bawić się patykami i ziemią. Rodzice, którym na tym zależą mają trzy drogi - mogą poszukać odpowiednich miejsc w najbliższym otoczeniu, urządzić naturalny kącik do zabawy we własnym ogrodzie lub przyczynić się do stworzenia publicznego placu zabaw.

Anna Komorowska o sobie i swojej książce:
Całe życie mieszkałam w mieście. Całe dzieciństwo spędziłam w lesie. Obecnie jestem mamą dwóch chłopców. Moi synowie nie mają lasu za oknem, ale chcę im dać jak najwięcej z tego, czego sama doświadczyłam w dzieciństwie. Nie jestem przyrodnikiem ani ekologiem. Jestem architektem krajobrazu i robię to, w czym jestem najlepsza - projektuję place zabaw. Dokładam wszelkich starań, aby były one jak najbliższe naturze i dostarczały dzieciom jak najwięcej możliwości kontaktu z nią. Projektuję zazwyczaj publiczne obiekty, ale widzę ogromne zapotrzebowanie na podobne miejsca w różnych skalach - począwszy od ogrodów przydomowych, poprzez zieleńce przy bibliotekach, domach kultury, na osiedlowych placach zabaw kończąc.

Myślisz sobie: "Jestem tylko rodzicem. Co ja mogę?" Nie jesteś "tylko" rodzicem. Jesteś aż rodzicem. Jesteś też mieszkańcem, obywatelem, wyborcą i podatnikiem. Masz prawo decydować o przestrzeni w Twoim mieście. Zagadnienia poruszane w tej książce mogą pomóc Ci w zrobieniu pierwszego kroku na "ścieżce bosych stóp", na drodze powrotu do natury.