stat
Impreza już się odbyła
Kino Repertuar wszystkich kin w Trójmieście

W 2015 roku rządy w Polsce przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. Lider partii, Jarosław Kaczyński, zapowiada totalną reformę państwa, dąży do niczym nieskrępowanej władzy. Na drodze do celu stoją niezależne sądy.

sty 23

czwartek, g. 17:30

Gdańsk,
bilety 15 zł
ulgowy 12 zł
lut 13

czwartek, g. 18:30

bilety 15 zł
ulgowy 10 zł
Sędziowie pod presją to opowieść o niepokornych sędziach, którzy stają w obronie Konstytucji oraz trójpodziału władzy. Jednym z nich jest sędzia Igor Tuleya, który wbrew naciskom wydaje wyroki niekorzystne dla rządzących. Dla władzy jest wrogiem numer jeden; dla protestujących obywateli - twarzą sędziowskiego buntu. W filmie widzimy konsekwencje jego bezkompromisowej postawy, przyglądamy się, jak polityczna presja wpływa na jego życie. Jednocześnie jesteśmy świadkami niezwykłej solidarności, którą okazują mu zarówno sędziowie, jak i zwykli obywatele. Tymczasem demontaż państwa prawa ujawnia się z całą jaskrawością. Po rozstrzygnięciu upolitycznionego Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji przez Polskę przetacza się największa fala demonstracji w historii. Sędziowie wychodzą na ulice, by stanąć ramię w ramię z obywatelami w obronie praworządności.

Reżyseria i zdjęcia: Kacper Lisowski
Produkcja i kierownictwo produkcji: Iwona Harris
Scenariusz: Iwona Harris, Kacper Lisowski
Montaż: Bartosz Pietras PSM, Marcin Sołtysik
Zdjęcia dodatkowe: Piotr Bukojemski, Filip Drożdż, Paweł Kostowski, Andrzej Szypulski, Mateusz Wajda
Dźwięk: Marcin Bary Popławski, Andrzej Andruszkiewicz, Przemysław Dzięgiel, Błażej Kanclerz, Zofia Moruś, Jarosław Sadowski, Dariusz Wancerz, Jakub Wołowiec, Maciej Wróblewski
Tłumaczenia: Natalia Osiatynsk oraz Artur Harris, Norbert Tomaszewski
Muzyka: Maria Peszek oraz barekprzestań, Fisz Emade Tworzywo, Kontrola W, Szumkot, TZN Xenna, WaluśKraksaKryzys
Udźwiękowienie i miks: Kamil Sołdacki
Korekcja barwna: Wiktor Sasim

Po pokazie filmu zapraszamy do rozmowy - moderacja Magda Krzyżanowska-Mierzewska, goście: Sędzia Dorota Zabłudowska i Prof. Tomasz Tadeusz Koncewicz.

Dorota Zabłudowska

Sędzia z dwudziestoletnim stażem, od zawsze orzeka w sprawach karnych. Od kilku lat zaangażowana w obronę praworządności, praw i wolności konstytucyjnych obywateli w Polsce i za granicą. Laureatka Gdańskiej Nagrody Równości w 2018 roku. Nagrodę przekazała na cel społeczny.

Dorota Zabłudowska uczestniczy w akcjach edukacyjnych dla młodzieży i dorosłych. Była jurorką w wielu międzynarodowych symulacjach rozpraw i debatach dla młodzieży, m. in. w ramach projektu mockcourt.org.uk.

Członkini zarządu głównego Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia od 2019 r., w którym odpowiada za relacje międzynarodowe, uczestnicząc w wielu spotkaniach i wydarzeniach międzynarodowych. Wiceprezeska Oddziału Gdańskiego Iustitii i rzeczniczka tego Oddziału.

Prof. Tomasz Tadeusz Koncewicz
Absolwent prawa Uniwersytetów we Wrocławiu i Edynburgu, Kierownik Katedry Prawa Europejskiego i Komparatystyki Prawniczej na Uniwersytecie Gdańskim; 2022 - 2023 Visiting Professor and Fellow, European University Institute w Florencji. Członek Rady Jean Monnet Fondation pour lEurope w Lozannie. Zasiada w Editorial Board of the Oxford Encyclopedia of EU law. Członek Zespołu Doradców przy Marszałku Senatu RP do spraw kontroli konstytucyjności prawa. Członek Advisory Board for the Good Administration Award przy Europejskim Ombudsmanie. Ambasador Kongresów Polskich. Wykładał min. na University of California, Berkeley Law School, Princeton University, European University Institute, Maurer Indiana Law School, University of Lausanne, Yale Law School, New York University School of Law. Jest autorem ponad 300 publikacji i 11 książek w języku angielskim, francuskim i polskim dotyczących min. prawa UE, praw człowieka procedury, transformacji ustrojowej państw Europy Środkowo - Wschodniej, konsolidacji demokratycznej, rule of law i judicial review oraz kryzysu wartości Unii Europejskiej. Jest adwokatem specjalizującym się w litygacji strategicznej przed sądami europejskimi. W przeszłości zajmował stanowisko referendarza w Trybunale Sprawiedliwości UE w Luksemburgu. Był też doradcą prawnym odpowiedzialnym za prawo europejskie i prawa człowieka w Zespole Analiz i Studiów w Biurze Trybunału Konstytucyjnego.

Informacja o biletach

wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona
obowiązują zapisy rezerwacje@wspolnotagdanska.pl