stat

Seminarium podsumowujące projekt Badanie strat wojennych kolekcja Muzeum Rzemiosł Artystycznych

Zapraszamy na Seminarium podsumowujące projekt "Badanie strat wojennych - kolekcja Muzeum Rzemiosł Artystycznych (Kunstgewerbemuseum)", realizowany przez ostatnie dwa lata w Muzeum Narodowym w Gdańsku. Podczas wydarzenia przedstawione zostaną referaty badaczy biorących udział w projekcie, na temat opracowywanych przez nich źródeł. Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego, w ramach programu "Badanie polskich strat wojennych".

Kiedy: piątek, 22 listopada 2024 od godziny 10:00
Gdzie: Muzeum Narodowe  w Gdańsku - Oddział Sztuki Dawnej, ul. Toruńska 1
Wstęp wolny


Muzeum Narodowe w Gdańsku od wielu lat prowadzi konsekwentne działania mające na celu pełne opracowanie strat wojennych instytucji. W ostatnich latach, dzięki dofinansowaniu z MKiDN umożliwiającemu zastosowanie nowoczesnych technologii, możliwe stało się pełniejsze wykorzystanie i szersze udostępnienie źródeł pisanych oraz ikonograficznych z zasobów Muzeum i Archiwum Państwowego w Gdańsku. Od końca 2020 r. wyniki badań prowadzonych przez MNG są sukcesywnie udostępniane na stronie internetowej straty.mng.gda.pl.

Celem obecnego projektu jest przeprowadzenie kompleksowych badań nad źródłami dotyczącymi Muzeum Rzemiosła Artystycznego (kolekcji nieobjętej dotychczas osobnym projektem). Zostały odczytane i we współpracy z Archiwum Państwowym w Gdańsku zdigitalizowane dwa tomy inwentarza Muzeum Rzemiosła, które następnie zostaną opublikowane na stronie internetowej. W ramach projektu udostępnione na stronie zostaną również spisy ewakuacyjne oraz inwentarz kolekcji z 1945 roku wraz z opracowaniami. Dzięki temu w jednym miejscu będą dostępne w wersji cyfrowej najważniejsze źródła dotyczące przedwojennej kolekcji wraz z ich opracowaniami. Istotnym elementem projektu jest także przygotowanie i udostępnienie katalogu oznaczeń występujących na obiektach muzealnych od początku powstania Muzeum do 1945 roku.

Program
10.00 - Wstęp i powitanie gości
Piotr Stasiowski - Dyrektor MNG, dr Franciszek Skibiński - Zastępca dyrektora ds. naukowych
10.15 - dr Magdalena Mielnik - Projekt "Badanie strat wojennych - kolekcja Muzeum Rzemiosł Artystycznych (Kunstgewerbemuseum)" - wprowadzenie
10.30 - Lech Łopuski - Historia Muzeum Rzemiosła
11.00 - przerwa
11.15 - Anna Zielińska - Katalog oznaczeń
11.45 - Beata Sztyber - Tkaniny w kolekcji Muzeum Rzemiosła
12.15 - przerwa
12.30 - Alicja Andrzejewska-Zając, Anna Baranowska-Fietkiewicz, Lech Łopuski, Maja Mociewicz, Magdalena Podgórzak, Sylwia Parais, Beata Sztyber - Charakterystyka źródła, odkrycia, problemy, wnioski
13.30 - przerwa
14.00 - Anna Baranowska-Fietkiewicz - Spisy ewakuacyjne jako ważne źródło do badań nad stratami wojennymi
14.30 - dyskusja i podsumowanie spotkania
 
Wstęp wolny, zapraszamy!
 
Projekt "Badanie strat wojennych - kolekcja Muzeum Rzemiosł Artystycznych (Kunstgewerbemuseum)" dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego, w ramach programu "Badanie polskich strat wojennych"
lis 5

wtorek, g. 17:30 - 19:00

Gdańsk,
Wstęp wolny
lis 7

czwartek, g. 17:00 - 17:45

Wstęp wolny