stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT
mar 14

piątek, g. 19:00

bilety 99 - 119 zł
Kup bilet
maj'25 29

czwartek, g. 19:00

bilety 110 zł
Kup bilet
Pierwszy z serii CLASSIC koncert w Centrum Stocznia Gdańska.

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Podczas inauguracji cyklu wystąpi kwartet smyczkowy OPiUM oraz Polski Chór Kameralny pod dyrekcją Jana Łukaszewskiego. Koncert ten jednocześnie zamknie obchody "Roku Chopinowskiego" w województwie pomorskim. Podczas koncertu "SEN FRYDERYKA" zostaną wykonane utwory Roberta Schumanna oraz Macieja Małeckiego. Oba nazwiska wiążą się z postacią Fryderyka Chopina.

"Kapelusze z głów, panowie, oto geniusz!". Autorem pełnej uznania recenzji po lipskim debiucie Chopina był zaledwie o kwartał młodszy krytyk muzyczny i pianista - Robert Schumann. Ta nadzwyczaj wylewna pochwała, opublikowana w 1831 roku w Allgemeine Musikalische Zeitung, przypadła w udziale dotychczas nieznanemu kompozytorowi oraz zaprezentowanej przez niego lipskiej publiczności Wariacji op. 2 na fortepian i orkiestrę na temat Là ci darem la mano z opery Wolfganga Amadeusza Mozarta Don Giovanni. Dzięki młodemu krytykowi sława jego polskiego kolegi rozeszła się po całych Niemczech.

Maciej Małecki z kolei (znany warszawski kompozytor) w obu swoich wykonywanych na dzisiejszym koncercie utworach inspirował się walcami, preludiami, etiudami Chopina. Jak pisze: "Oba utwory prezentowane na dzisiejszym koncercie nawiązują do muzyki F. Chopina w dwóchsetlecie jego urodzin. Sen Fryderyka powstał dla kwartetu Opium, a pomysłodawczynią była moja córka Magdalena. (...)
Z kolei Walc Scherzo zrodził się z inspiracji dyrektora Polskiego Chóru Kameralnego - Jana Łukaszewskiego."

Oto szczegóły występu:

SEN FRYDERYKA
Robert Schumann - Kwartet smyczkowy a-moll op. 41 nr 1
Robert Schumann - Vier doppelchörige Gesänge für größere
Gesangvereine op. 141 (Cztery pieśni na podwójny chór mieszany):
   - An die Sterne (Do gwiazd), sł. Friedrich Ruckert
   - Ungewisses Licht (Tajemnicze światło), sł. J. C. von Zedlitz
   - Zuversicht (Ufność), sł. J. C. von Zedlitz
   - Talismane (Talizmany), sł. J. W von Goethe
Maciej Małecki - Sen Fryderyka
Maciej Małecki - Walc scherzo

5 grudnia 2010 r. (niedziela), godz. 19.00
Centrum Stocznia Gdańska (ul. Doki 1)


 Wykonawcy:
kwartet smyczkowy OPiUM
POLSKI CHÓR KAMERALNY Schola Cantorum Gedanensis
Jan Łukaszewski - dyrygent

Bilety do nabycia w siedzibie Polskiego Chóru Kameralnego (od poniedz. do piątku w godz. 9.00-17.00) oraz w Centrum Stocznia Gdańska na godzinę przed koncertem

OPiUM
Jeden z najciekawszych kwartetów młodego pokolenia, który w ostatnich latach, wypracował sobie własny wizerunek. Dzięki OPiUM, kwartet smyczkowy przestał być kojarzony z zespołem, który z akademicką powagą wykonuje tylko utwory muzyki klasycznej, choć muzycy przywiązują do klasycznego repertuaru wielką wagę i nigdy z niego nie rezygnują. Jednak główny nacisk OPiUM kładzie na to, by podejście do muzycznej materii było żywe i twórcze, a spektrum działań szersze, niż ma to miejsce w przypadku innych tego typu zespołów. Dlatego też, muzycy często sami tworzą programy koncertowe w oparciu o własne scenariusze. Z ich inicjatywy powstają nie tylko "spektakle muzyczne"(jak np. Tango Therapy), ale również, poprzez stałą współpracę z wybitnymi aktorami - koncerty poetyckie.

OPiUM współpracuje z najlepszymi z polskimi aranżerami, dbając o jak najwyższy poziom wykonywanych kompozycji. Ponadto, jednym z głównych założeń kwartetu, jest także promowanie współczesnej, polskiej twórczości kameralnej. Zespół nie tylko wykonuje tę muzykę, ale co najważniejsze, zamawia zupełnie nowe kompozycje wśród polskich kompozytorów (debiutancka płyta zespołu "Back to Melody" nagrana w Filharmonii Narodowej w Warszawie, poświęcona jest właśnie kompozytorom polskim). Poza recitalami, występami na festiwalach, w radio i telewizji, oraz licznych uroczystościach, kwartet jest również ceniony jako zespół sesyjny, biorąc udział w sesjach nagraniowych (jednym z ważniejszych przykładów może być nagranie dla Teatru Narodowego z Tomaszem Stańko).

Nazwa kwartetu OPiUM jest z pewnością nietypowa. Nawiązuje ona przede wszystkim do działalności zespołu. Do idei tworzenia i poruszania się własnymi ścieżkami w muzycznej przestrzeni (stąd skrót od słów Opus&Universum). Może ona być jednak rozumiana w inny sposób, biorąc pod uwagę fakt, że muzyka jest dla artystów i słuchaczy swego rodzaju narkotykiem....
Kwartet OPiUM powstał w 2004 roku. Tworzy go czwórka kameralistów, absolwentów Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

POLSKI CHÓR KAMERALNY
Został założony w 1978 r. przez Ireneusza Łukaszewskiego, pięć lat później kierownictwo artystyczne przejął jego brat Jan. Od początku istnienia Polski Chór Kameralny cieszy się opinią jednego z najlepszych zespołów światowej sceny muzycznej. W repertuarze chóru znajdują się m.in. programy oratoryjne, a nawet opery, wykonywane we współpracy z najwybitniejszymi orkiestrami filharmonicznymi i kameralnymi, w tym m.in. z Academy of Ancient Music. Z chórem od lat regularnie współpracują światowej sławy dyrygenci, zespół koncertuje na najbardziej prestiżowych międzynarodowych festiwalach muzycznych. Tournée koncertowe wiodą go po niemal całej Europie, a także do USA i Japonii.  Oprócz blisko 60 płyt CD Polski Chór Kameralny nagrywał również dla polskich i europejskich stacji radiowych i telewizyjnych. Jest jedynym na świecie zespołem, który w swoim repertuarze posiada wszystkie utwory a cappella Krzysztofa Pendereckiego (w maju 2009 r. zostały one wydane na CD). Jednym z najbardziej znaczących projektów artystycznych, których zespół jest pomysłodawcą i organizatorem, jest Międzynarodowy Festiwal Mozartowski "Mozartiana", przyciągający w sierpniu do Gdańska-Oliwy tysiące słuchaczy.

JAN ŁUKASZEWSKI - dyrygent
Uznawany za jednego z najznakomitszych w Europie specjalistów w dziedzinie muzyki chóralnej. Dyrygent, dyrektor naczelny i artystyczny Polskiego Chóru Kameralnego. Współpracuje również jako dyrygent gościnny m.in. z Chórem Polskiego Radia w Krakowie, Chórem Filharmonii Krakowskiej oraz wieloma zespołami w kraju i za granicą. Zainteresowania artystyczne Jana Łukaszewskiego koncentrują się głównie wokół muzyki romantycznej i współczesnej. Pod jego dyrekcją Polski Chór Kameralny osiągnął wysoki poziom artystyczny, a on zyskał opinię osoby, potrafiącej w krótkim czasie uczynić możliwymi rzeczy niemożliwe i przygotować muzyczne interpretacje nawet najbardziej skomplikowanych utworów. Dlatego chętnie powierza się mu dyrygowanie światowymi prawykonaniami wielu kompozycji. Jan Łukaszewski jest laureatem wielu prestiżowych nagród.

Przeczytaj także