Aktualnie brak w repertuarze trójmiejskich teatrów

Sen nocy letniej - spektakl gościnny (2 opinie)

spektakl dramatyczny
kasy:
58 661-60-00, 58 785-59-00
wystawia:
Teatr w Oknie
czas trwania:
2 godz. 30 min.
w ramach wydarzenia:
XIV Festiwal Szekspirowski
4.4
5 ocen
Twoja ocena to: 5
Sen nocy letniej (Polsa) - kandydat do nagrody Złotego Yoricka
William Szekspir
Teatr Polski we Wrocławiu

Przekład: Stanisław Barańczak
Premiera: 2010-03-19

Twórcy przedstawienia przybliżają nowe formy życia wspólnotowego, włączając w to zarówno świat ludzki, jak i naturę. Idea spektaklu rodzi się z myśli Szekspira, że wszelkie relacje - miłosne, seksualne, wspólnotowe - mają charakter przypadkowy. W końcu to niezbyt przemyślane operacje na zmysłach i wyobraźni, dokonywane przez Oberona i Puka, prowokują dynamiczne metamorfozy w ateńskim lesie. W postindustrialnym i pozbawionym uczuć świecie partner w relacji staje się przedmiotem.

W zapisanej przez Szekspira wizji wyraża sprzeciw wobec sentymentalizmu platońskiej wersji świata idei i miłości. Szekspir pokazuje fałsz tej koncepcji. Tworzy rzeczywistość snu, w której wszystko staje się możliwe, potencjalne, otwarte. Twórcy spektaklu kreując na scenie ten świat przypominający wnętrze kalejdoskopu posługują się techniką multimedialną i zaskakującym użyciem światła. Las w tej inscenizacji zastępowany jest planem filmowym, który spiętrza skomplikowane relacje między bohaterami nakładając na nie filtr kamery pośredniczącej w kontaktach postać - postać, aktor - aktor, aktor - postać, człowiek - postać, człowiek - aktor, człowiek - człowiek. I widz. Aktorzy grają aktorów, oglądamy realizację spektaklu, obserwujemy pracujących techników. Las jest tylko imitacją, filmową scenografią, technika zastąpiła już naturę.

Reżyseria: Monika Pęcikiewicz
Dramaturgia: Bartosz Frąckowiak
Scenografia: Mirek Kaczmarek
Kostiumy: Mirek Kaczmarek, Małgorzata Matera
Reżyseria światła: Wojciech Puś
Video: Wojciech Puś
Muzyka: Krzysztof Kaliski
Układ walk: Grzegorz Mikołajczyk
Asystent reżysera: Mirosław Haniszewski
Konsultacja choreograficzna: Tomasz Wygoda

Obsada:
Tezeusz - Michał Chorosiński
Hipolita - Marta Zięba
Lizander - Marcin Czarnik, Błażej Michalski
Demetriusz - Mirosław Haniszewski
Hermia - Anna Ilczuk
Helena - Dagmara Mrowiec
Oberon - Adam Cywka
Tytania - Ewa Skibińska
Puk - Marcin Pempuś
Mikołaj Podszewka - Adam Szczyszczaj
Franciszek Piszczała - Michał Opaliński
Piotr Kloc - Rafał Kronenberger

Teatr Polski we Wrocławiu
Teatr rozpoczął swoją działalność 20 grudnia 1950 roku w wyremontowanym gmachu, który w latach 1906-1935 był sceną operetkową, a następnie służył niemieckiemu teatrowi dramatycznemu. Dyrektorami teatru byli m. in. Wilam Horzyca, Zygmunt Hübner czy Jerzy Grzegorzewski. W latach 90. Teatr Polski stał się centrum teatralnym do którego ściągali wielcy reżyserzy, a za nimi publiczność z całej Polski. W teatrze wrocławskim swój autorski teatr tworzył też Krystian Lupa.

Portal Trojmiasto.pl zaprasza wszystkich fotografów-amatorów do udziału w konkursie "Foto Szekspir". Do wygrania bon o wartości 500 zł do wydania w sklepie cyfrowe.pl. Prace można nadsyłać od 2 sierpnia do 11 sierpnia 2010 r. do god. 13:00. Można wysyłać maksymalnie sześć najlepszych fotografii, które pojawią się w naszej galerii.
Udział w konkursie mogą wziąć tylko osoby zalogowane w naszej galerii. Nie masz jeszcze konta? Nic straconego, można się zarejestrować tutaj w każdym momencie.