stat
Wydarzenie już się odbyło

18 listopada o godz. 12.30 (środa) w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni odbędzie się konferencja dla gdyńskich seniorów, organizowana przez Gdyńskie Stowarzyszenie Promocji Zdrowia "SERCA SERCOM" i partnerów - Centrum Aktywności Seniora w Gdyni oraz Gdański Uniwersytet Medyczny. Tematem spotkania będzie MIGOTANIE PRZEDSIONKÓW, jako główny problem współczesnej kardiologii.

4 - 12 stycznia 2025, g. 11:00

Gdynia,
bilety 20 zł
mar 15

sobota, g. 10:15

Trójmiasto, Online
bilety 15 zł
Z uwagi na fakt, że w grupie podwyższonego ryzyka znajdują się głównie seniorzy, to właśnie do nich skierowane jest zaproszenie.

Wykładowcami podczas spotkania będą czołowi polscy kardiolodzy: prof. Zbigniew Kalarus ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, prof. Grzegorz Opolski z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz prof. Tomasz Zdrojewski z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Oprócz wygłoszonych wykładów przewidziane zostały zajęcia praktyczne, podczas których zademonstrowane zostaną techniki prawidłowego pomiaru ciśnienia tętniczego i ocena tętna. W planie spotkania przewidziana jest także dyskusja z możliwością zadawania pytań wykładowcom.

Z uwagi na często bezobjawowy lub łagodny przebieg migotania przedsionków, ważne jest jak najszybsze jego rozpoznanie, co następuje zazwyczaj przez przypadek podczas rutynowych badań. Pomocne w rozpoznaniu jest prowadzenie zapisów pomiarów ciśnienia tętniczego i częstości tętna. Czasami pozwala to ustalić od kiedy pojawiła się arytmia. Pierwszymi objawami są najczęściej: uczucie niemiarowej pracy serca czy kołatanie serca, duszność, zawroty głowy, osłabienie,

Migotanie przedsionków może być przyczyną inwalidztwa lub śmierci, najczęstszym powikłaniem jest udar mózgu lub niewydolność serca. W przypadku szybkiego rozpoznania migotania przedsionków i właściwego leczenia ryzyko wystąpienia powikłań jest istotnie mniejsze. Z tego powodu tak ważne jest systematyczne przyjmowanie leków przeciwkrzepliwych oraz kontrolujących prawidłowy rytm serca. Aby zapobiec arytmii należy systematycznie leczyć choroby współistniejące, dbać o higieniczny tryb życia, uprawiać rekreacyjną aktywność fizyczną oraz unikać tytoniu i alkoholu.

Konferencja odbędzie się w sali Audytoryjnej C Pomorskiego Parku Naukowo- Technologicznego w Gdyni Al. Zwycięstwa 96/98.

Przeczytaj także