stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Zapraszamy na koncert z okazji 50-lecia pracy dyrygenckiej Józefy Siudaczyńskiej - Babicz.

maj'25 25

niedziela, g. 18:00

bilety 180 zł
Kup bilet
cze'25 27

piątek, g. 18:00

bilety 89 - 131 zł
Kup bilet
Program:
- artystyczna oprawa mszy świętej - chór Tow. Śpiewaczego im. K.Szymanowskiego pod dyrekcją Józefy Siudaczyńskiej- Babicz
- koncert wokalno-instrumentalny: muzyka sakralna, operowa, musicalowa, neapolitańska, negro spirituals

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Wykonawcy:
Marzena Prochacka - sopran
Alicja Rumianowska - mezzosopran
Marcin Pomykala - tenor
Grzegorz Piotr Kołodziej - baryton
Ks. Robert Kaczorowski - bas/baryton
Dariusz Stanisław Wójcik - bas

Janina Matusewicz - fortepian / organy
Anna Mikolon - fortepian
Marek Sikora - puzon

Małgorzata Insadowska i Bogdan Szymaniuk - tancerze

mgr JÓZEFA SIUDACZYŃSKA - BABICZ - dyrygent

Urodzona we Lwowie, do Polski i do Gdańska przyjechała w 1945 roku. Podczas nauki w Średniej Szkole Muzycznej - przygotowana przez p. Wandę Dubanowicz - śpiewała w zespole wokalnym Teatru Dramatycznego w Gdyni.

W czasie studiów w Wyższej Szkole Muzycznej w Sopocie śpiewała w chórze im. K. Szymanowskiego pod dyrekcją prof. Leona Snarskiego, który w 1958 r. mianował ją swoją asystentką i drugim dyrygentem. Również w czasie studiów w 1960 r. została dyrygentem chóru studenckiego w Wyższej Szkole Pedagogicznej.

W 1962 roku ukończyła Wyższą Szkołę Muzyczną w Sopocie - Wydział Teorii, Kompozycji i Dyrygentury, w tym 2 lata dyrygentury u prof. Bogdana Wodiczki.

Rozpoczęła pracę pedagogiczną jako nauczyciel teorii muzyki w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia, a od 1978 roku pracowała jako zastępca dyrektora Studium Wychowania Przedszkolnego, potem Studium Nauczycielskiego, gdzie uzyskała II stopień specjalizacji zawodowej i została metodykiem Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gdańsku.

Od 1966 roku przejęła po prof. Leonie Snarskim stanowisko dyrygenta Towarzystwa Śpiewaczego im K.Szymanowskiego i jest nim do dziś.

W czasie 50 lat pracy z Tow. Śpiew. im. K. Szymanowskiego Pani Józefa Siudaczyńska przygotowała chór do wykonania takich dzieł muzycznych jak m.in.: J.Brahms Pieśń Przeznaczenia , G.F. Haendel Oratorium Mesjasz, A.Vivaldi Gloria, T.Kassern IV Motety Kopernikowskie, R.Twardowski Mała Liturgia Prawosławna, J.Rosiński Kantata na 1000-lecie Chrztu Pomorza, G.Verdi opera Nabucco - wykonanie koncertowe.

Chór w tym czasie brał udział w festiwalach i koncertował w niezliczonych miastach Polski (m.i w Krakowie, Poznaniu, Słupsku, Częstochowie, Bydgoszczy, Łodzi) i za granicą m.in.w Niemczech (dwukrotny pobyt), na Węgrzech, na Sardynii, we Włoszech (czterokrotnie!!! - ostatnio w 2000 roku z okazji 55-lecia istnienia chóru, w Loreto na Międzynarodowym Konkursie Pieśni Chóralnej z zainaugurowaniem śpiewu pieśni "Gaude Mater Polonia"), we Francji, Portugalii, Grecji, Bośni - Hercegowinie, na Litwie i Ukrainie.

W latach kierowania zespołem, staraniem dyrygenta Józefy Siudaczyńskiej-Babicz chór nagrał 4 płyty CD, dwie DVD (koncertowe wykonanie opery Nabucco), odbyło się też nagranie w Radio Watykan.

Z inicjatywy Jubilatki i w jej opracowaniu wydane zostały dwie publikacje książkowe i jedno albumowe. Za pracę dydaktyczną, artystyczną i społeczną otrzymała wiele dyplomów, nagrodę specjalną II i III stopnia Ministerstwa Kultury i Sztuki, odznaczenia m.in. Srebrny i Złoty Krzyż Zasługi, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Medal Komisji Edukacji Narodowej, Odznakę "Zasłużonym Ziemii Gdańskiej, "Zasłużony dla Miasta Gdańska", Odznakę Honorową PZChiO Złotą z Wieńcem Laurowym, medal "Bene Merito Dioecesi Gedanensi" - przyznany przez Arcybiskupa Metropolitę Gdańskiego oraz od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego otrzymała Brązowy Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

W 2016 roku obchodzi Jubileusz 50-lecia dyrygentury chórem Towarzystwa Śpiewaczego im K.Szymanowskiego.


Towarzystwo Śpiewacze im. Karola Szymanowskiego przy Kolegiacie p.w. Najświętszego Serca Jezusowego w Gdańsku

Chór powstał w 1945 roku z inicjatywy ks. Jana Kurdziela.

Do szybkiego rozwoju chóru w początkach jego działalności przyczynił się Leon Snarski, który prowadził go od 1947 roku..

Po osiemnastu latach, w 1966r, Leon Snarski przekazał pałeczkę dyrygencką swojej asystentce - chórzystce, a od 1956r absolwentce Wydziału Teorii Kompozycji i Dyrygentury Wyższej Szkoły Muzycznej w Sopocie (obecna Akademia Muzyczna w Gdańsku) - p.mgr Józefie Siudaczyńskiej Babicz, która prowadzi zespół do dziś, czyli 50 lat.

Na repertuar chóru składają się utwory z dorobku kompozytorów od XVI do XX wieku. Są między nimi pieśni kościelne, kantaty, oratoria, pieśni patriotyczne, wyjątki z oper, pieśni ludowe.

Życie koncertowe chóru jest bardzo bogate: regularne koncerty w kościołach w czasie mszy świętych, udział w imprezach organizowanych przez PZCHiO, występy w niezliczonych miejscach w Polsce (m.i w Krakowie, Poznaniu, Słupsku, Częstochowie, Bydgoszczy, Łodzi) i za granicą. Odwiedziliśmy wiele miast w Niemczech na Węgrzech, na Sardynii, we Włoszech (czterokrotnie!!! - ostatnio w 2000 roku z okazji 55-lecia istnienia chóru), w Loreto( z zainaugurowaniem śpiewu pieśni "Gaude Mater Polonia" na Międzynarodowym Konkursie Pieśni Chóralnej), we Francji, Hiszpanii, Portugalii, Grecji, Bośni - Hercegowinie, na Litwie i Ukrainie.

Jubileusz 55-lecia istnienia chóru (2000 r.) uczciliśmy zorganizowaniem ogólnodostępnej wystawy naszego dorobku, wydaniem Albumu Biograficznego "Rodziny Śpiewaczej", opracowanego przez p. dyrygent Józefę Siudaczyńską i nagraniem płyty CD.

W roku jubileuszowym 60-lecia (2005r.) ukazała się książka ks. Roberta Kaczorowskiego "SEMPER FIDELIS - czyli O Chórze Szymanowskiego z Gdańska".

Rok 2010 to rok Jubileuszu 65-lecia działalności chóru. Z tej okazji ukazała się II część w/w książki ks. Roberta Kaczorowskiego, oraz wraz z orkiestrą i solistami przygotowaliśmy koncertowe wykonanie opery G.Verdiego Nabucco, które odbyło się w Kolegiacie p.w. Najświętszego Serca Jezusowego.

Wraz ze wszystkimi chórami Archidiecezji Gdańskiej uczestniczyliśmy w spotkaniach z Ojcem Świętym na Zaspie w 1987 roku i na sopockim hipodromie w 1999 roku.

Zespół ma w swym dorobku 4 nagrane płyty CD, jedno nagranie DVD (koncertowe wykonanie opery Nabucco), nagranie w Radio Watykan oraz opublikowane cztery wydania książkowe i jedno albumowe.

W czasie swej długiej działalności Chór współpracował z Państwową Operą i Filharmonią Bałtycką. Niektóre z dzieł oratoryjnych wykonywał pod batutą wybitnych gdańskich dyrygentów Henryka Gostomskiego, Zygmunta Rycherta czy Kazimierza Wiłkomirskiego.

Współdziała z Akademią Muzyczną i Teatrem Otwartym w Gdańsku. Zespół uświetnia swoim śpiewem uroczystości organizacji kombatanckich (Związek Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, Zw. Inwalidów Wojennych, Światowy Związek Żołnierzy AK, Rodzina Katyńska, Stowarzyszenie Mazurka Dąbrowskiego i.i.).

Bierzemy udział w koncertach i festiwalach pieśni chóralnych, organizowanych przez Polski Związek Chórów i Orkiestr, czy przez zaprzyjaźnione chóry. Zdobywamy tam nagrody i dyplomy.

Za działalność zespół został uhonorowany odznaką "Za zasługi dla Miasta Gdańska", "Medalem Neptuna", Medalem Prezydenta Miasta Gdańska - wręczonym Chórowi w dniu 02.10.2005 z okazji jubileuszu 60 - lecia jego istnienia, Dyplomem Uznania PRO ECCLESIA ET POPULO, "Odznaką Złotą z Wieńcem Laurowym" przez Zarząd Główny PZCHiO, oraz wieloma innymi nagrodami i dyplomami.