stat
Impreza już się odbyła

Seyni & Yeliba

Święto muzyki afrykańskiej. Plemienne rytmy znad rzeki Niger i opowieści snute przez Seyni – Griota podróżującego po całym świecie, sławiącego historię swojego kontynentu. Pierwszy raz w Polsce reggae yankadi, czyli Gwinea spotyka Jamajkę!
Koncert realizowany w ramach festiwalu Francophonic Festival, we współpracy z Instytutem Francuskim.

koncerty w Trójmieście



Bilety (w przedsprzedaży do 06.03.2008):
20,- normalny; 15,- ulgowy; 10,- zniżkowy (karta klubowa i bilety okresowe SKM)
Bilety (od 07.03.2008):
30,- normalny; 25,- ulgowy; 20,- zniżkowy (karta klubowa i bilety okresowe SKM)
Uwaga! Nie prowadzimy rezerwacji biletów w okresie przedsprzedaży. Miejsca siedzące i stojące; liczba miejsc siedzących ograniczona; miejsca nie są numerowane.

Dla nikogo nie stanowi to sekretu – przemoc, korupcja oraz wojna to podstawa dzisiejszego demokratycznego chaosu w Afryce. Seyni (prawdziwe nazwisko: Alseyni Kouyaté) wie o tym – to Gwinejczyk, który musi obserwować, jak jego kraj radzi sobie z tego typu problemami.

To artysta, który określa swoje uczucia przy pomocy muzyki. Śpiewa głównie w swoim rodowitym języku malinké, po francusku oraz rzadko po angielsku. Seyni to prawdziwy outsider afrykańskiej sceny reggae.
Grioci to w Afryce pieśniarze, którzy sławili przywódców, przekazywali genealogię bohaterów, kształtowali mity, pełnili funkcję historyków plemienia. Jednakże Seyni to Griot nowego typu – próbuje wyjaśniać afrykańskie zobowiązania względem nowego porządku świata. Nie jest w służbie władzy, tak jak nakazywałaby tradycja. Jest artystą niezależnym i poprzez swoje teksty rozbudza świadomość.
Nazywany jest prekursorem reggae yankadi – skrzyżowania tradycyjnych gwinejskich rytmów oraz jamajskiego reggae. Oprócz śpiewu jest profesjonalnym tancerzem (narodowy balet Koteba z Abidzanu), aktorem i kompozytorem (film "La Vie Platinée" z Mamady Keita, w reżyserii Claude Cadiou, gdzie Salif Keita śpiewa pieśni napisane przez Seyni). Grał również w zespole Mory Kante (najbardziej znany gwinejski artysta, znany z mega przeboju „Yeke, Yeke”).
Seyni zagrał już setki koncertów na całym świecie, m.in. podczas Festival Musiques Métisses w Angoulème, Move Against G8 w Rostocku, Summerjamu w Kolonii, Festival Esperenzah w Belgii, Wiesen Reggae Sunsplash w Austrii, Festival d’Art d’Afrique we Francji, Weltnacht Festival w Minden w Niemczech i wielu innych. Towarzyszył na scenie Alpha Blondy, Toure Kunda, Tikenjah Fakoly, Anthony B, Zao, Aswad.

Towarzysząca mu na stałe grupa Yeliba pochodzi z rejonu Bordeaux we Francji. W składzie zespołu uczestniczy młodszy brat Seyni Naby Kouyaté, grający na balafonie (instrument z rodziny ksylofonów), Georges Mottin aka Georges King grający na gitarze, Valess grający na gitarze basowej, Bouyax grający na klawiszach oraz Ludovic N'Holle na perkusji – profesjonalni francuscy muzycy grający wcześniej w wielu francuskich formacjach.
Seyni jak do tej pory wydał 5 albumów, ostatni to płyta live „Liberté” zarejestrowana w Bordeaux w 2005 roku.
Ostatnio zagrał trasę koncertową razem z jamajską legendą - Pablo Mosesem. Jeszcze nigdy nie gościł w Polsce.