stat
Impreza już się odbyła
gru 29

niedziela, g. 16:00, 19:00

bilety 140 zł
Kup bilet
lut 15

sobota, g. 19:00

bilety 130 - 150 zł
Kup bilet
Sala Kameralna na Ołowiance

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


SEZON MOSKIEWSKI W GDAŃSKU

Vyacheslav Griaznov - fortepian
Nikita Borisoglebsky - skrzypce
Sergey Antonov - wiolonczela

o artystach:

WIACZESŁAW GRIANZOW
Urodzony w 1982 roku w Jużno-Sachalińsku, Rosja, Wiaczesław Griaznow pierwsze wykształcenie muzyczne zdobył w Szkole Muzycznej przy Moskiewskim Konserwatorium im. P. Czajkowskiego (1991-2001). W 2006 ukończył z wyróżnieniem Konserwatorium Moskiewskie i rozpoczął studia podyplomowe. Ukończył również studium pedagogiczne, które pozwoliło mu objąć funkcję asystenta profesora w macierzystej uczelni na Wydziale Instrumentalnym.
Wiaczesław Griaznow wyróżniony był wielokrotnie stypendiami prestiżowych, międzynarodowych fundacji, m.in. imienia Władimira Spiwakowa, Jurija Bashmeta, Mścisława Rostropowicza.
Jest również laureatem licznych konkursów: I nagrody na Konkursie im. Artura Rubinsteina w Moskwie (1997) oraz na Konkursie im. Siergieja Rachmaninowa we Włoszech (1998), Grand Prix konkursu "XXI Century Art and Performance" w Danii (2001), a w 2003 roku został uhonorowany Nagrodą Publiczności konkursu w Tibilisi, Gruzja.
Wiaczesław Griaznow posiada bogaty dorobek artystyczny zarówno jako solista jak również kameralista. Koncertuje w całej Rosji oraz poza granicami kraju współpracując z orkiestrami Włoch, Danii, Wielkiej Brytanii, Chorwacji, Szwecji, Norwegii, Holandii, krajów bałkańskich, Afryki oraz Japonii. Nagrania jego koncertów zrealizowane w studiu NHK retransmitowane są często w programach telewizji japońskiej.
Pianista specjalizuje się również w aranżowaniu kompozycji symfonicznych na dwa fortepiany oraz na cztery ręce. Dwie książki zawierające utwory Glinki, Rachmaninowa, Ravela i Bizeta zostały opublikowane w 2005 i 2007 roku.
Począwszy od sezonu koncertowego 2008/2009 Wiaczesław Griaznow reprezentowany jest przez Impresariat Artystyczny Filharmonii Moskiewskiej.

NIKITA BORISOGLEBSKIJ
Skrzypek Nikita Borisoglebskij (1985 r.) urodził się w Wołgodońsku na południu Rosji.
Zaczął grać jako sześciolatek, a w wieku 19 lat, ukończył Konserwatorium im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie pod kierunkiem Tatiany Berkul i Eduarda Gracha.
W wieku 18 lat zaczął występować jako solista z Państwową Filharmonią Moskiewską, Państwową Orkiestrą Symfoniczną Rosji, Narodową Filharmoniczną Orkiestrą, Symfoniczną Orkiestrą Teatru Maryjskiego, Petersburską Orkiestrą Cappella, Ukraińską Orkiestrą Narodową, Orkiestrą Radiową w Hanowerze i Orkiestrą Symfoniczną w Hajfie pod batutą Valerego Gergieva, Yoela Leviego, Christopha Poppena, Eduarda Gracha, Vladimira Sirenko, Alexandra Sladkovskiego i innych.
Wśród jego licznych nagród można wymienić: III nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu im. Vladimira Yampolskiego w Penzie, Rosja (2002 r.), I nagrodę i nagrodę specjalną na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym Kloster-Shontal (2003 r.), I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. J. Joachima w Hanowerze (2006 r.), I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie im. D. Ojstracha w Moskwie (2007 r.) oraz II nagrodę i pięć nagród specjalnych na Międzynarodowym Konkursie im P. Czajkowskiego (2007 r.).
Jako gość najważniejszych światowych festiwali Nikita Borisoglebskij występował w Niemczech, we Włoszech, na Węgrzech, w Norwegii, w Izraelu, na Ukrainie, w Mołdawii, Egipcie i w Chinach.

SIERGIEJ ANTONOW
Jest uznawany za jednego z największych artystów swojego pokolenia. Urodził się w 1983 roku w rodzinie wiolonczelistów. Pierwszymi latami nauki zajęli się jego rodzice, zwłaszcza matka Maria, wiodący pedagog wiolonczeli w Centralnej Szkole Muzycznej przy moskiewskim Konserwatorium. Po ukończeniu studiów w Moskwie, Siergiej Antonow rozpoczął naukę w USA. Od 2006 roku jego nauczycielem jest Terry King, w The Longy School of Music w Bostonie.
Wielki wpływ na wiolonczelistę miała praca z Mścisławem Rostropowiczem. Siergiej często uczęszczał w Moskwie na jego klasy mistrzowskie, co zaowocowało zaproszeniem go przez Mistrza do wzięcia udziału we wspólnym tournée po Rosji i całej Europie.
W czerwcu 2007 roku, jako jeden z najmłodszych laureatów w historii, Siergiej Antonow zdobył Złoty Medal na słynnym XIII Międzynarodowym Konkursie im. P. Czajkowskiego. Zdobywał również laury na szwedzkim Duo Competition, Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej, organizowanym przez Fundację Muzyki Kameralnej w Nowej Anglii, Narodowym Konkursie ASTA w Detroit oraz na konkursach Dotzauer i David Popper. Antonow współpracuje z wieloma orkiestrami: filharmoniami w Moskwie, St. Petersburgu, Budapeszcie, Narodowymi Filharmoniami we Włoszech i w Hiszpanii, jak również z licznymi innymi orkiestrami w Rosji. Stale koncertuje w Europie i Stanach Zjednoczonych.


Przeczytaj także