W najbliższa niedzielę, 26 sierpnia 2012 r., o godz. 19.00 koncert popularnych pieśni żydowskich "Shalom Alejchem" zakończy trwający od 11 sierpnia XIII Międzynarodowy Festiwal Kalejdoskop Form Muzycznych Sopot 2012.
Z uwagi na chorobę Joanny Cortes, głównej wykonawczyni koncert "Lili Marleen", z przyczyn niezależnych od organizatorów, zaszły zmiany w programie koncertu finałowego Festiwalu.
muzyka poważna - koncerty w Trójmieście
Koncert z ogromnym powodzeniem prezentowany był na wielu scenach i estradach koncertowych w Polsce, m. in. w ramach prestiżowych Międzynarodowych Festiwali Muzycznych spotykając się z entuzjastycznym przyjęciem publiczności. Koncert odbędzie się w Sali Herbowej Urzędu Miasta Sopotu.
W programie koncertu znajdą się popularne pieśni żydowskie wyśpiewane w języku yiddish, hebrajskim i polskim, m.in. A Idishe Mame, Bublitchy, Chasider Tanz, Dona,dona, Hawa Nagila, Kinder-yorn, Tumbalalayke, Stetele Belz, Shalom Alejchem. W koncercie nie zabraknie również fragmentów słynnego musicalu "Skrzypek na dachu".
"Shalom Alejchem" - to projekt autorski Darka Wójcika, który jest efektem długoletnich doświadczeń i poszukiwań własnej osobowości artystycznej. Muzyka żydowska to największa fascynacja artysty. Pierwsze lekcje interpretacji pieśni i wymowy języka yiddish pobierał u błogosławionej pamięci Efraima Kislera z Gdańska, który zaszczepił w nim ogromną miłość i szacunek do kultury żydowskiej.
Pieśni i melodie składające się na program koncertu "Shalom Alejchem" to małe obrazki obyczajowe o wielkiej prostocie i sile wyrazu, o bardzo osobistej nucie.
Czerpały one swe inspiracje ze starodawnych ludowych źródeł nasiąkając przez pokolenia duszą narodu żydowskiego.
Za każdą pieśnią i nutą znajduje się postać żywego twórcy, postać, która kochała i cierpiała, która czuła głębiej i patrzyła dalej, wciąż poszukując właściwego wyrazu dla swego losu i losu swych bliskich! W pieśniach twórców, którzy dla większości pozostali anonimowi, można wyraźnie usłyszeć odbicie dnia codziennego i święta ( profanum et sacrum), odbicie trudu i cierpienia, podniosłości i poniżenia wskutek znojów życia!
Zaletą i wielkością tych pieśni jest to, że trafiają do wszystkich serc, nawet tych które nie poznały z bliska atmosfery żydowskiego STETL
"Te melodie i pieśni - niczym ręce kochającej matki - pieściły ucho i przytulały do serca duszę narodu żydowskiego śniącego swój sen o całkowitym zbawieniu!!!"
wykonawcy:
Darek Wójcik - śpiew
Marta Nanowska - skrzypce
Marcin Krzyżanowski - akordeon
Andrzej Nanowski - fortepian
Stanisława Grażyńska - słowo wprowadzające i recytacja