Na 34. FPFF w Gdyni zostaną zaprezentowane wybrane filmy SHORT WAVES Festiwalu Polskich Filmów Krótkometrażowych, projektu Fundacji Ad Arte.
Festiwal Polskich Filmów Krótkometrażowych SHORT WAVES odbył się po raz pierwszy w kwietniu 2009 roku. Jego głównym organizatorem jest Fundacja Ad Arte. Short Waves od samego początku były pomyślane jako wydarzenie, którego głównym celem jest promocja i prezentacja polskiego kina krótkometrażowego. To Festiwal, który udowadnia, że kino krótkometrażowe to nie tylko etiudy szkolne, domowe produkcje, czy szeroko pojęte kino niezależne, ale i pełne spektrum profesjonalnych, a przede wszystkim profesjonalnie zrealizowanych produkcji.
Short Waves nie stawiało twórcom granic gatunkowych, stylistycznych, tematycznych czy formalnych. Główne kryteria sprowadzały się do tego by film nie trwał dłużej niż 30 minut, był doskonałej jakości a przede wszystkim oferował coś ciekawego i nowego. W programie znalazły się zarówno filmy animowane, dokumentalne, teledyski, fabuły czy video art. Ich autorzy wywodzą się z najróżniejszych środowisk: od twórców profesjonalnych, przez amatorów, po artystów eksperymentalnych.
Pierwsza edycja została zakończona, nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by kolejni miłośnicy kina zapoznali się z tym co najlepsze w polskim krótkim metrażu. Szczególnie, że do tej pory filmy Short Waves spotkały się z bardzo ciepłym przyjęciem, zarówno w 28 polskich miastach, jak i w Berlinie, Londynie i Dublinie.
Zaprezentowane zostaną filmy:
"Fast Forward"
Reż. Emilia Kuryłowicz, 2007, 1'
ASP w Łodzi
Autorka bierze pod lupę błędy i pomyłki medium cyfrowego. Jej sztukę można nazwać recyklingiem krótkometrażowym - użycie zepsutych elementów do zrealizowania nowego dzieła przynosi zadziwiające rezultaty.
"Miasto płynie"
Reż. Balbina Bruszewska, 2008, 3'35"
/do piosenki O.S.T.R. "Jak nie ty, to kto?"/
Animowany portret miasta. Opowiada o tym, co dzieje się za oknem: o ciemnych zakamarkach i tragicznych epizodach. W ujęciu autorki Łódź jest miastem które kocha się jak bardzo brzydkie zwierzątko, tak kochane, że staje się chwilami najpiękniejsze na świecie.
"Ziętek"
Reż. Bartosz Blaschke, 2008, 17'
Film dokumentalny, którego bohaterem jest Bogdan Ziętek, człowiek, który ubóstwia piękne kobiety. Jednak, jak sam mówi: piękne kobiety wykorzystują, a potem odchodzą, dlatego Ziętek postanowił stworzyć swój własny harem. Jak mityczny Pigmalion rzeźbi swoje kobiety w drewnie, a potem ustawia je w różnych pozach, by towarzyszyły mu w codziennym życiu. Wszystko zaczyna się komplikować, gdy artystę zaczynają męczyć koszmary o mrugających i płaczących rzeźbach.
"Kings of Caramel"
Reż. Maciej Szupica, Maciej Salamon, 2008, 3'08"
To przygotowana w technice animacji poklatkowej praca, która ilustruje piosenkę "The Scar" z debiutanckiej płyty związanej z Trójmiastem grupy alternatywnej, Kings Of Caramel. Widać tu inspiracje ekspresjonizmem niemieckim, a przede wszystkim mitem o Golemie.
"Bez tytułu"
Reż. Jeremi Jędroś, 2007, 1'
Komputery, komputery, o tym jednominutowym filmie nie powinno mówić się nic ponadto.
"Kanał"
Reż. Paulina Bobrycz, 2008, 6'39''
PWSFTviT
Pierwsze ujęcia tej animacji sprawiają, że każdy kuli się w swoim fotelu, bowiem czuje, że zbliża się do niego ogromne wiertło dentystyczne. Mroczny pokój, przerażona pacjentka i... leczenie kanałowe. O zaskakujących konsekwencjach borowania.
"eFTe radzi - Nie ryzykuj. Segreguj"
Reż. Przemysław Adamski, Katarzyna Kijek, 2008, 1'52''
Reklama społeczna, która powstała w ramach 'Nowych Horyzontów EFTE'. Składa się na nią kilka krótkich filmów animowanych poświęconych świadomej konsumpcji, recyklingowi odpadów i sprawiedliwemu handlowi. W zgrabnej animacji, która sięga do motywów klasycznych filmów science fiction, w zabawny i nie natrętnie dydaktyczny sposób została przedstawiona idea segregacji.
"Film o Kostuchu"
Reż. Piotr Bosacki, 2008, 2' 50''
Na ekranie początkowo widzimy tylko kwadrat w kratkę, potem powoli z gwoździ i gumki jest budowany kostuch. Dziecięcy głos z offu informuje o idei kostucha. Komentarz momentami zahacza o filozofię, lecz częściej o absurdalny humor.
"Wiem kto to zrobił"
Reż. Jan P. Matuszyński, 2008, 25'
Thriller kryminalny, w którym nie wszystko jest takie, jak się wydaje. Wiarygodne portrety psychologiczne postaci i nie spadające nawet na minutę, napięcie sprawiają, że w przypadku "Wiem kto to zrobił" mamy do czynienia z intensywnymi 25 minutami. W rolach głównych Roma Gąsiorowska i Lesław Żurek.
Więcej na:
/www.shortwaves.pl/