Sieci Widma to fragmenty sieci, które oderwały się, na przykład na skutek zahaczenia o wraki. Tak pozostawione w morzu nadal mogą pełnić swoją funkcję łowić.
Współczesne sieci są stworzone z tworzyw sztucznych, tak jak butelki plastikowe, słomki i wiele innych przedmiotów używanych przez nas w codziennym życiu. To bardzo wytrzymały materiał pozostawiony w wodzie utrzymuje się w niej przez długie, długie lata.
Takie przypadkowo pozostawione w morzu zguby to zaledwie statystycznie około 1% sprzętu z każdej łodzi. Ale globalnie, w ciągu roku, we wszechoceanie pozostaje około 640 000 ton sprzętu rybackiego.
To tyle ile waży 6100 płetwali błękitnych największych zwierząt jakie żyły na naszej planecie w całej jej historii!
Gdy sieć widmo złapie swoje pierwsze ofiary, stają się one wabikiem dla kolejnych zwierząt, które mają nadzieję na łatwy posiłek.
Szacuje się, że zagrożenie dla zwierząt ze strony sieci widm znacznie spada po około 35 tygodniach ich pobytu we wszechoceanie.
Ale podobnie jak inne odpady z tworzyw sztucznych pozostałości po działalności człowieka na morzu też rozpadają się na mniejsze kawałki. A one z czasem przekształcają się w mikroplastik, który stanowi zagrożenie zarówno dla świata podwodnego, jak i nas ludzi.
Stowarzyszenie "Ghost Diving Poland" jest częścią ogólnoświatowej organizacji charytatywnej Ghost Diving. Nurkowie należący do tej grupy poświęcają swój prywatny czas na wyławianie z wody sieci widm oraz innych pozostałości ludzkiej działalności.
To działania, które nie tylko służą ochroni środowisko morskie, ale też zwiększają bezpieczeństwo nurków, którzy również mogliby zaplątać się w zerwane sieci.
A sieciom, po wyłowieniu można nadać drugie życie. Z tych, które wyławiane są w Morzu Północnym, Śródziemnym i Adriatyku produkuje się między innymi skarpetki, kostiumy kąpielowe i wykładziny.
Będą one częścią wystawy, którą już
od 29 maja 2021 będzie można podziwiać w
Sali Bałtyckiej w
Akwarium Gdyńskim.
Zaprezentowana zostanie również sieć widmo wyłowiona z Bałtyku oraz filmy z podwodnych akcji.
A w weekend otwarcia wystawy będzie można osobiście wysłuchać opowieści Ghost Diving Poland i wziąć udział w malutkich
warsztatach, które z tej okazji przygotują.
Zarówno w sobotę (29.05.) jak i w niedzielę (30.05.) spotkania będą odbywać się w godzinach: 11:00, 12:30, 14:00**Ze względu na obostrzenia epidemiczne liczba osób, które mogą wziąć udział w prelekcji jest ograniczona.
Zainteresowane osoby prosimy o kontakt pod adresem
akwarium.edukacja@mir.gdynia.pl lub pod numerem
690119184, w celu dokonania rezerwacji.