Silwanowicz i Przyjaciele. Bursztynowy Szlak Państwowa Galeria Sztuki Sopot Sprawdź!
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Silwanowicz i Przyjaciele. Bursztynowy Szlak

Od 17 listopada 2017 roku do 7 stycznia 2018 roku w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie będzie można oglądać wystawę "Silwanowicz i Przyjaciele. Bursztynowy Szlak". Zostanie otwarta w dniu 16 listopada o godzinie 19.30.

24 października - 13 grudnia 2020, g. 15:00 - 20:00

Gdańsk,
Jest to już trzeci co do wielkości projekt prezentujący sztukę współczesną z Białorusi w Sopocie. Dwa ostatnie odbyły się w 2010 roku ("Koła") i 2013 ("Pantielejew i Przyjaciele") przy współpracy Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie oraz Grodzieńskiej Sali Wystawowej. Wśród uczestników są znani białoruscy artyści malarze: Aleksandr Silwanowich, Sergey Grinewich (Grodno), Alexander Zabawchik (Mińsk), graficy: Pavel Tatarnikow (Mińsk) i Jurij Yakowenko (Grodno), artysta-ceramik: Eugenij Odinochenko. Do udziału w projekcie został zaproszony również artysta z Litwy Saulius Rudikas. Kuratorem wystawy jest Aleksander Silwanowicz.

Ten projekt artystyczny pokazuje prace różnych autorów, którzy pochodzą z różnych regionów, tworzą w różnych formach i technikach sztuki. Ale łączy ich przyjaźń, wspólny pogląd na świat, akademicka edukacja, wysoki poziom zawodowy. Tytułem wystawy jest "Bursztynowy Szlak". Przed wiekami nasi przodkowie podtrzymywali handlowe stosunki z narodami zamieszkującymi wybrzeże Bałtyku. Wzdłuż rzeki Niemen płynęły statki z różnorakimi towarami, a w przeciwnym kierunku wracały, dostarczając bursztyn. Ten handlowy szlak nazwano bursztynowym. Tym razem malarze z Nadniemeńskiego kraju dostarczyli do Sopotu inne kosztowności kulturalne - pokłosie swej pracy kulturalnej. Jest to prawdopodobnie największa wystawa sztuki białoruskiej w Polsce w ostatnich latach. Na wystawie można będzie zobaczyć ponad 200 prac utworzonych w latach 2015-2017.