Emigracja to nie tylko doświadczenie ludzkie, to także zjawisko obecne w świecie zwierząt. Poprzez opowieści o zwierzętach można opowiadać też o migracjach ludzi.
Weź udział w warsztatach, które dostarczą wiedzy na temat migracji zwierząt zamieszkujących Bałtyk. Wykorzystaj poznane fakty, w codziennej pracy z uczniami.
Już w połowie lutego zapraszamy wszystkich nauczycieli i nauczycielki do poznania podwodnego, bałtyckiego świata! Na warsztatach dowiecie się się m.in.:
- Jak w środowisku Morza Bałtyckiego radzą sobie morscy imigranci.
- Jak poprzez naszą wystawę stałą i nowego przewodnika, rozmawiać z najmłodszymi osobami o emigracji.
- Kto, wydostając się z wód balastowych statków, pozostał na fali, a kto spadł na samo dno.
Terminy warsztatów:
1. Obywatele bałtyckiej przestrzeni
Termin i miejsce: 17.02, godzina 10.00-13.00 Akwarium GdyńskieWarsztaty o tym, jak w środowisku Morza Bałtyckiego radzą sobie morscy imigranci. Poruszymy zagadnienia związane z życiem codziennym fauny napływowej. Przyjrzymy się z bliska warunkom pracy gatunków obcych i rodzimych. Zbadamy kartotekę spółdzielni mieszkaniowej Bałtyk, aby sprawdzić, czy łatwo, czy trudno o wolne nisze ekologiczne, kto, wydostając się z wód balastowych statków, pozostał na fali, a kto spadł na samo dno. Porozmawiamy o konsekwencjach jakie niesie ze sobą osiedlanie się w najmłodszym i najsłabiej zasolonym morzu świata. Nie wszystko wyszło w polskich wodach Morza Bałtyckiego krabom wełnistoszczypcym. Ich szanse na doczekanie się potomstwa spadły do zera, dlatego w celach rozrodczych muszą wędrować do sąsiedniego, słonego Morza Północnego. Dobrze wiedzie się na wybrzeżu róży pomarszczonej, która jak gigantyczny parawan, bez skrępowania rozstawia się na plaży, zdobywając przy tym niechlubny status rośliny inwazyjnej.
Program warsztatów:
Poznajemy Bałtyk profil charakterologiczny prawie zamkniętego morza
Wizyta w laboratorium biologicznym poprzez obserwacje mikroskopowe wybranych przedstawicieli grup środowiskowych, rozwiniemy wiedzę o życiu w morzu
Praca nad dziennikiem z podróży zwierząt wodnych i portretami pamięciowymi współczesnych mieszkańców Morza Bałtyckiego, a inspiracji poszukamy na wystawie stałej Akwarium Gdyńskiego.
Prowadzenie: Małgorzata Żywicka (Centrum Edukacji w Akwarium Gdyńskim) oceanografka, współautorka wystaw, warsztatów przyrodniczych dla dzieci i młodzieży, organizatorka szkoleń specjalistycznych oraz kampanii informacyjnych na rzecz ochrony dzikiej przyrody, członkini międzynarodowego stowarzyszenia edukatorów morskich (EMSEA).
2. Poznajcie Kraba Kłębka!
Termin i miejsce: 24.02, godzina 10.00-13.00, Muzeum Emigracji w GdyniW ubiegłym roku w muzeum otworzyliśmy ścieżkę dla dzieci, która towarzyszy wystawie stałej. Jej bohaterem jest krab wełnistoszczypcy o imieniu Kłębek. Podczas warsztatów dowiecie się, jak poprzez naszą wystawę stałą i nowego przewodnika, rozmawiać z najmłodszymi osobami o emigracji. Zapraszamy Was na oprowadzanie po nowo otwartej ścieżce oraz do wspólnej dyskusji. W trakcie spotkania wspólnie stworzymy materiały edukacyjne z Krabem Kłębkiem w roli głównej. Wypracowane materiały będą prototypem kart pracy, które później udostępnimy na naszej stronie jako bezpłatny materiał edukacyjny dla nauczycieli.
Prowadzenie: Ludwika Radacka-Majek i Joanna Gojżewska (Specjalistki ds. Edukacji, Muzeum Emigracji w Gdyni)
Udział w warsztatach jest bezpłatny, jednak obowiązują zapisy:
l.radacka-majek@muzeumemigracji.pl, w treści maila należy podać: imię i nazwisko, nazwę warsztatów oraz numer telefonu.