stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Skąd to się wzięło? Pogmatwane losy zabytków z kolekcji metali Muzeum Narodowego w Gdańsku

Zapraszamy na kolejny wykład z cyklu "(Nie)zapomniane. Historia kolekcji Muzeum Narodowego w Gdańsku" realizowanego w ramach projektu "Badanie strat wojennych - Muzeum Rzemiosł"

Muzeum Narodowe w Gdańsku jest kontynuatorem działającego w tym samym budynku do 1945 roku Muzeum Miejskiego w Gdańsku (Stadtmuseum Danzig). Dzisiejsze muzeum ukształtowała polsko-niemiecka historia. Podczas spotkań cofniemy się w czasie i poznamy historię obu instytucji oraz losy wspaniałych zabytków z jej kolekcji.

Anna Baranowska-Fietkiewicz - "Skąd to się wzięło? Pogmatwane losy zabytków z kolekcji metali Muzeum Narodowego w Gdańsku"

Bogata kolekcja dawnych sreber, cyny, wyrobów kowalskich i ludwisarskich, zgromadzonych w Muzeum Narodowym w Gdańsku, jest owocem ponad stuletniej aktywności placówek muzealnych, działających w dawnym klasztorze franciszkańskim. Przed 1945 rokiem było to Muzeum Miejskie (Stadtmuseum) i Muzeum Rzemiosła Prowincji Prusy Zachodnie (Westpreussisches Provinzial Gewerbe Museum), po II wojnie światowej kolejno Muzeum Miejskie, Państwowe Muzeum w Gdańsku, Muzeum Pomorskie, wreszcie Muzeum Narodowe. Badanie proweniencji zabytków wchodzących obecnie w skład kolekcji jest skomplikowane i często przypomina pracę detektywa. Ewakuacja cennych muzealiów do podgdańskich miejscowości i w głąb III Rzeszy pod koniec wojny, rewindykacja po 1945 roku, zwożenie zabytków z terenu i składnic konserwatorskich do organizowanego po wojnie muzeum, a przy tym niekompletne przedwojenne inwentarze - wszystkie te czynniki sprawiają, że niejednokrotnie trudno jest ustalić, w jaki sposób, skąd i kiedy zabytek trafił do zbiorów muzealnych. Wykład będzie okazją do prześledzenia pogmatwanych losów kilku wybranych obiektów, których proweniencję udało się ustalić na podstawie archiwaliów, przedwojennych fotografii, a także dawnych oznaczeń, takich jak zagadkowe napisy czy stare etykiety i nalepki, które pozwoliły na zrekonstruowanie historii zabytkowych przedmiotów.

Wykłady są częścią projektu "Badanie strat wojennych - Muzeum Rzemiosł". Muzeum Rzemiosła Prowincji Prusy Zachodnie (Westpreussisches Provinzial Gewerbe Museum) zostało powołane do życia w Gdańsku 28 grudnia 1881 roku. Na siedzibę muzeum wybrano dawny klasztor franciszkański, w którym mieściły się także Królewska Szkoła Sztuki i Rzemiosła (Königliche Provinzial-Kunst- und Gewerbeschule), oraz Muzeum Miejskie (Stadtmuseum). W ten sposób zabytki dawnego rzemiosła miały stanowić pomoc dydaktyczną dla uczniów szkoły a jednocześnie być uzupełnieniem zbiorów sztuki gromadzonych przez Muzeum Miejskie. Od 1912 roku oba muzea posiadały wspólne kierownictwo i administrację, zaś w 1919 roku utworzyły Gdańskie Zbiory Sztuki.

Informacje praktyczne:
- kiedy: 23.04.2024 (wtorek), godz. 18:15
- gdzie: Oddział Sztuki Dawnej Muzeum Narodowego w Gdańsku, ul. Toruńska 1
- wstęp wolny
- kontakt: m.mielnik@mng.gda.pl
- prowadzenie: Anna Baranowska-Fietkiewicz Kustoszka Pracowni Metali