Skalpel Big Band Opera Leśna Sopot Sprawdź!
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Skalpel Big Band Opinie (11)

Konkurs zakończył się Sprawdź zwycięzców

Duet Skalpel to dzisiaj już klasyka europejskiego nu jazzu. Na pierwszych dwóch albumach, "Skalpel" i "Konfusion", wydanych przez wytwórnię Ninja Tune, Marcin Cichy i Igor Pudło przełożyli na język współczesnej elektroniki brzmienie i klimat polskiego jazzu z lat 60. i 70., tworząc muzykę o wyrafinowanej strukturze i dużym ładunku emocjonalnym.

Otwarcie bram: godz. 18:00
Start koncertu: godz. 20:00

jazz - koncerty w Trójmieście


Doceniony przez krytykę i melomanów, Skalpel miał okazję prezentować swoją twórczość zarówno publiczności klubowej (międzynarodowa trasa Ninja Tune ZEN TV), jak i podczas festiwali (Sacrum Profanum, OFF Festival, Tauron Nowa Muzyka, Audioriver). Zespół nie tylko zdobył Paszport Polityki, ale też przygotowywał oprawę muzyczną na galę 20-lecia tej prestiżowej nagrody.

Kiedy w 2014 Skalpel powrócił z nową płytą "Transit", stanowiła ona przejście od muzyki tworzonej z sampli w stronę programowania i grania na instrumentach wirtualnych. Ta podróż ma aktualnie swój dalszy ciąg dzięki niespodziewanemu spotkaniu z aranżerem Patrykiem Piłasiewiczem. Patryk przedstawił pomysł na to, jak muzykę znaną z płyt Skalpela rozpisać na kilkunastoosobowy jazzowy big band. We współpracy z Marcinem i Igorem opracował partytury kilkunastu skalpelowych utworów.

Skalpel Big Band dopisał kolejny rozdział historii polskiego jazzu, odnosząc sukces na OFF Festiwalu 2018. Ten muzyczny projekt będziemy mogli zobaczyć i usłyszeć podczas kolejnych koncertów już na początku 2019 roku.

Patryk Piłasiewicz - kontrabasista, dyrygent, kompozytor, adiunkt w Katedrze Jazzu Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu. Działa na styku obszarów muzyki klasycznej, jazzu, elektroniki i ksperymentu interdyscyplinarnego. Pomysłodawca projektu Skalpel Big Band. Podstawą pomysłu jest idea zespolenia nowego, akustycznego obrazu brzmieniowego kompozycji Skalpela z ich elektronicznym pierwowzorem i pozostawienie muzykom big bandu przestrzeni do improwizacji.

Big Band tworzą muzycy związani z Poznaniem - wykładowcy, absolwenci i studenci Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego. Ich sposób działania związany jest z jazzowym genotypem miasta Krzysztofa Komedy i Jerzego Miliana - twórczych eksperymentatorów, architektów brzmień i niestrudzonych poszukiwaczy. Big Band podąża ścieżką eksperymentu, sięgając po inspiracje do różnych gatunków, stylów i dziedzin sztuki. Każdy z muzyków jest autorem własnych projektów, często odbiegających od mainstreamu. Elektronika, sztuki wizualne, architektura, taniec, kryptologia to naturalne środowiska twórcze muzyków poznańskiego zespołu.

SKŁAD SKALPEL BIG BAND:
Marcin Cichy - elektronika
Igor Boxx - elektronika
Patryk Piłasiewicz - dyrygent
Piotr Banyś - puzon
Robert Borys Błoszyk - saksofon barytonowy, klarnet, klarnet basowy
Filip Chojnacki - piano, syntezatory
Rafał Dutkiewicz - perkusja
Maciej "Mustafa" Giżejewski - instrumenty perkusyjne
Seweryn Graniasty - saksofon altowy i barytonowy
Kacper Grzanka - trąbka, flugelhorn
Maciej Kociński - saksofon tenorowy i klarnet
Damian Kostka - kontrabas
Kacper Krupa - saksofon tenorowy
Piotr Rakowski - wibrafon
Patryk Rynkiewicz - trąbka, flugelhorn
Filip Szulc - flet, saksofon altowy i barytonowy
Wojtek Świeca - gitara

Koncert zrealizowano ze środków finansowych Miasta Sopotu.

Wydarzenia dodatkowe: 

*18.00 - Historia Opery Leśnej - Zwiedzanie z przewodnikiem
Z okazji 110. rocznicy otwarcia Opery Leśnej w Sopocie zapraszamy na spacer historyczny po Operze Leśnej, który odbędzie się w dniu 19 lipca 2019 roku przed koncertem jazzowym zespołu "Skalpel".
Tajemnice historii Opery Leśnej od pierwszych spektakli operowych, poprzez festiwale wagnerowskie aż po występy najsłynniejszych gwiazd estrady ostatnich dekad, a także zmienne losy samego obiektu i jego konstrukcji zdradzi Państwu Jagoda Załęska-Kaczko z Muzeum Sopotu.
Warunkiem wstępu jest zakup biletu na koncert.

*po koncercie - Jazz, New Jazz & Electronic Music Vinyl Set - DJ. ROMERO

Informacja o biletach

  • Bilet normalny
    45-80 zł
  • Kontakt
    58 555-84-00
Bilety w cenie 45 zł, 50zł, 60zł, 70zł, 80zł do nabycia:
- w Punkcie Informacji Kulturalny Sopot, Plac Przyjaciół Sopotu 2
- w Kasie Opery Leśnej, Moniuszki 12, Sopot
oraz na www.operalesna.pl; www.bart.sopot.pl

Czytaj także