Muzeum archeologiczne w Gdańsku zaprasza na wystawę:
SKARBY PUSTYNI uratowane z potopu czyli sztuka naskalna Doliny Nilu.
W styczniu lutym 2008 roku Ekspedycja Muzeum Archeologicznego w Gdańsku pod kierownictwem
Henryka Panera, przeprowadziła bezprecedensową akcję ratowania unikatowych przykładów sztuki naskalnej w rejonie IV katarakty Nilu w Sudanie, około 450 km na północ od Chartumu. Akcje realizowano na obszarze trudno dostępnej skalisto - piaszczystej Pustyni Nubijskiej. Powierzchnia pustyni jest tu na ogół gęsto usłana odłamkami skał i większymi głazami odspojonymi od skał macierzystych, co bardzo utrudnia a często wręcz uniemożliwia zastosowanie transportu kołowego. Celem akcji było uratowanie reprezentatywnej próby spośród wielu tysięcy przedstawień (rysunków naskalnych), przedstawiających postaci ludzkie, zwierzęta dzikie i hodowlane a także sceny o charakterze narracyjnym, przy czym niektóre z tych przedstawień mogły powstać nawet ok. 6000 tysięcy lat temu. Prace realizowano pod ogromną presją w związku z budową tamy na Nilu i spodziewanym zalaniem wszystkich badanych terenów i zabytków odkrytych w rejonie IV katarakty.
Bloki pokryte petroglifami (tj. rysunkami naskalnymi) odcinano przy pomocy sprzętu ręcznego tj. młotków, dłut, klinów do rozbijania skał i pił łańcuchowych do cięcia kamienia napędzanych silnikami spalinowymi. Następnie przy własnymi siłami i pomocy miejscowej ludności transportowano 170 wyciętych bloków skalnych o łącznej wadze ok. 25 ton przesuwając je przez piaski i skały na specjalnie zbudowanych pochylniach drewnianych, po czym przy użyciu samochodów terenowych i pustynnych ciężarówek przetransportowano je do Muzeum w Karimie, gdzie zostały podzielone pomiędzy Muzeum Narodowe w Chartumie i Muzeum Archeologiczne w Gdańsku.
Zbiór 73 zabytków przekazanych do Gdańska, jest początkiem unikalnej galerii, która zostanie tu utworzona aby pokazać Europejczykom dorobek kulturowy sztuki naskalnej Afryki sprzed wielu tysięcy lat.