stat
Twórzmy nowe światy i postacie! Ogranicza nas jedynie wyobraźnia. Muzeum Archeologiczne w Gdańsku zaprasza na warsztaty kolażu pod hasłem "Sklej to po swojemu", inspirowane znaleziskami archeologicznymi.

Zajęcia są przeznaczone dla osób powyżej 16 roku życia.

Kolaż to bardzo wdzięczna technika plastyczna, która łączy rysowanie, malowanie i wycinanie z papieru. Do kolażu znakomicie nadają się zdjęcia zabytków archeologicznych. Są to często znaleziska nieoczywiste, o rzadko spotykanych formach i kształtach. Średniowieczne przedmioty przyciągają wzrok, choć na pierwszy rzut oka nie zawsze wiadomo, do czego służyły. I to właśnie otwiera pole dla wyobraźni.

Warsztaty poprowadzi Joanna Szmit, specjalistka ds. fotografii i obróbki cyfrowej w Muzeum Archeologicznym w Gdańsku.

-- Od wielu lat tworzę kolaże cyfrowe, dając zabytkom ukrytym w magazynach muzealnych drugie życie i nową funkcję -- mówi Joanna Szmit. -- Pokazuję ich piękno i jednocześnie bawię się ich wizerunkami. Stworzyłam też kolaż z prawdziwych zabytków. Na wystawie "Mierzwa i srebro" ułożyłam zabytkowe przedmioty w zabawny, niestereotypowy sposób. Na przykład z kościanych grzebieni skomponowałam wielkie oko. Jednak najbardziej twórcza i satysfakcjonująca jest dla mnie praca z papierem i materiałami plastycznymi.

W jakich formatach można tworzyć kolaże? W najróżniejszych! W szkicowniku, na małych karteczkach albo na dużych arkuszach. Można oprawić je w ramkę lub zrobić z nich kartkę na urodziny. Można też publikować kolaże w mediach społecznościowych i obrabiać je w programach graficznych.

Kolaż to także świetna terapia antystresowa. Podczas tworzenia odcinamy się na chwilę od codzienności, skupiamy się tylko na manualnym zadaniu. Przyklejanie elementów i rysowanie może być naprawdę relaksujące, a efekt końcowy bardzo satysfakcjonujący.

Sfinansowane przez Unię Europejską #NextGenerationEU

Informacja o biletach

Udział jest bezpłatny, ale trzeba się zapisać. Zgłoszenia przyjmuje Dział Edukacji Archeologicznej i Wystaw pod numerem telefonu: 58-326-23-24.
gru 8

niedziela, g. 12:00

bilety 10 zł

w każdy wtorek (do 01.07.2025), g. 16:15 - 19:15

Gdańsk,
bilety 150 zł