stat

ISE Inkubator Sąsiedzkiej Energii w Gdańsku zaprasza 8 lutego 2025r. na spotkanie autorskie Sky Orunia. Przenieśmy się wspólnie w czasie do Gdańska kolorowych lat 90-tych. Do czasów, gdzie popularną telewizję tworzyło kilku pasjonatów w prywatnym domu, na antenie emitowano pełne wybuchów i przemocy filmy z pirackich kaset video, a szczęśliwie telewidzowie na żywo mogli skorzystać z usług "wróżki" Benity.

Barwną historię pirackiej (a później legalnej i komercyjnej) telewizji Sky Orunia przedstawi Grzegorz Bryszewski, autor książki "Wróżka, biskup i kasety wideo. Telewizja Sky Orunia (1989-1996)".

Gdzie? ISE Inkubator Sąsiedzkiej Energii, Dolne Miasto, Gdańsk, Reduta Wyskok 2
Kiedy? 8.02.2025, sobota, godzina 17.00
Prowadzenie: Dominik Kasicki (podcast Pierwsza Książka)

O książce:
Kiedy kapitalizm raczkował, przepisy nie nadążały za zmianami społecznymi, a przerażeni nadmiarem możliwości ludzie angażowali się w ezoterykę i słuchali bezkrytycznie słów Kaszpirowskiego, w gdańskiej dzielnicy powstała Sky Orunia jedna z pierwszych pirackich telewizji w kraju. To tutaj prezenterzy-amatorzy czytali wiadomości w kapciach, pracownicy otrzymywali wynagrodzenie w telewizorach, a bohaterem programu został człowiek dzwoniący do studia z zaproszeniem: Wpadnijcie, mam świetną papugę. Książka Grzegorza Bryszewskiego pełna jest anegdot i wspomnień, w które czasem trudno uwierzyć, ale stanowi kalejdoskop wydarzeń z historii Gdańska lat 90. Bryszewski pokazuje nam też dlaczego założenie tak popularnej, nielegalnej telewizji mogło się udać tylko w latach 90.
I tylko na Oruni.

Podczas spotkania będzie prowadzona sprzedaż książki.

Grzegorz Bryszewski

Orunianin, dziennikarz, geograf, przewodnik lokalny. Pracował w pomorskich gazetach lokalnych. W wydawnictwach branżowych zajmował się hotelarstwem i gospodarką morską, publikował w pismach literackich i biznesowych. W Teatrze Gdynia Główna opiekował się mediami społecznościowymi, a nawet zagrał samego siebie w jednym ze spektakli. Laureat konkursu na wiersz kulinarny, inspirowany twórczością Stanisława Lema, współautor antologii Magia i cała reszta (MBP w Rumi, 2019) i zbioru Kaszubajki (MBP w Rumi, 2020). Jeden z autorów trójmiejskiej antologii opowiadań Cymelium. Tom 1 (Gdańsk, 2022). Dumny członek grupy Mafia literacka. Pasjonat dobrych książek, złych filmów i średnich lodów pistacjowych.

Dominik Kasicki
Pisze haiku, opowiadania, obecnie pracuje nad debiutancką powieścią. Prowadzi podcast Pierwsza Książka, w którym rozmawia z pisarzami i pisarkami o ich literackich debiutach