stat
Impreza już się odbyła

Śladami Biało-Czerwonej 2018 - rejs

Dwa jachty, 17 tysięcy mil morskich, 22 etapy, 160 dni żeglugi - tak w skrócie wygląda plan rejsu "Śladami Biało-Czerwonej 2018". Organizuje go, z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, Pomorski Związek Żeglarski. Wyprawa rozpocznie się 6 maja w Gdyni. Jej zakończenie planowane jest na 10 grudnia.

lis 28

czwartek, g. 18:00

Gdańsk,
Wstęp wolny
mar 1

sobota, g. 19:00

Gdańsk, Sopot,
bilety 99 zł
Kup bilet
- Jesteśmy żeglarzami i to dla nas najbardziej oczywisty sposób, by włączyć się w obchody stulecia odzyskania niepodległości - mów Leopold Naskręt,  sekretarz Zarządu PoZŻ i skipper jednego z dwóch biorących udział w rejsie jachtów. - Każdy jacht będzie miał inną trasę. "Allie" popłynie drogą północną, a "Tornado" południową. Uczestnicy rejsów mogą liczyć nie tylko na fascynujące wrażenia żeglarskie, ale i piękne krajobrazy oraz możliwość dotarcia do miejsc, w których swoją obecność zaznaczyli nasi rodacy. Polacy byli i są we wszystkich miejscach, do których dotrzemy. Walczyli na frontach II wojny światowej, żyli i mieszkali na obczyźnie, zajmowali się kupiectwem, budowali porty. Popłyniemy ich śladami.

Drogą północną będzie płynął "Allie", na którego pokład na każdym z 15 etapów rejsu i trasie 7,5 tys. mil morskich, poza dwuosobową załogą, może wsiąść trójka uczestników. Trasa wiodła będzie z Gdyni, m.in. przez Bornholm, Szkocję, Spitsbergen, Irlandię, Grenlandię, Islandię. Na południe skieruje się "Tornado", który przemierzy 9,5 tys. mil morskich. Jacht z kapitanem i dwoma załogantami oraz ośmioma uczestnikami na każdym z etapów, dotrze m.in. do portów Norwegii, Irlandii, Hiszpanii, Maroka, Gibraltaru, Holandii. Ten rejs podzielony jest na 22 odcinki. W sumie w całym przedsięwzięciu może wziąć udział 220 osób.

Jako, że wyprawa nawiązuje do rocznicowych obchodów niepodległej Polski, na akwenach i w miejscach pamięci szczególnych w jej historii, załogi jachtów złożą wieńce i wiązanki kwiatów. W odwiedzanych portach i miejscowościach, będą dokumentować działalność środowisk polonijnych, wydarzenia kulturalne, osiągnięcia gospodarcze promujące Polskę i Polaków, ich przedsiębiorczości i kreatywność.

Zgłoszenia:
Zgłosić można się za pośrednictwem formularza na stronie www.rsbc.pl. Są tam także informacje o wolnych miejscach i kosztach. Oferta skierowana jest do każdego, kto kocha morze i jest gotów na wielka morską przygodę.

Organizacje będące sygnatariuszami porozumienia, które współorganizują rejs: Śladami Biało-Czerwonej 2018: to: Jachtklub Morski "Roda", Jacht Klub Marynarki Wojennej "Kotwica", Akademia Marynarki Wojennej, Fundacja Centrum Wychowania Morskiego Związku Harcerstwa Polskiego, Liga Morska i Rzeczna, Duszpasterstwo Ludzi Morza Centrum "Stella Maris", Pomorski Związek Żeglarski.

Tekst: Dariusz Olejniczak
Foto: Tadeusz Lademann - na zdjęciu jacht "Allie" - jeden z dwóch jachtów, które wezmą udział w rocznicowym rejsie