stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Śladami Wielkich Polaków - Jana Pawła II i Fryderyka Chopina Opinie (3)

mar 14

piątek, g. 19:00

bilety 99 - 119 zł
Kup bilet
maj 29

czwartek, g. 19:00

bilety 110 zł
Kup bilet
Program:
F.Chopin – Koncert fortepianowy f-moll op.21;
F.Chopin – 3 Nokturny op.15 (F-dur, Fis-dur, g-moll)
F. Chopin - Largo z Sonaty g op.65
G.Grubba / Jan Paweł II – Pieśń „Do sosny polskiej” na bas, fortepian i zespół kameralny w składzie: obój, harfa, wiolonczela
K. Wojtyła – dwa poematy „Ballada wawelskich arkad”
„Myśl jest przestrzenią dziwną”

Wydarzenie ma na celu przygotowanie melomanów do Wielkiego Jubileuszu 200-lecia urodzin Fryderyka Chopina, który przypada w 2010 roku.
W tym samym roku obchodzić będziemy 5-tą rocznicę śmierci Polaka Papieża - Jana Pawła II

W pierwszym koncercie III odsłony cyklu „Śladami Wielkich Polaków – Jana Pawła II i Fryderyka Chopina” udział wezmą:

Janusz Zakrzeński – recytacja ( wybitny aktor filmowy teatralny i telewizyjny )
Dariusz S. Wójcik - bas
Mirosława Lachowska - fortepian, studentka dyplomowego roku Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie fortepianu prof. Katarzyny Popowej-Zydroń;
Michał Krężlewski – fortepian, student Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie prof. Waldemara Wojtala;
Józef Raatz - obój, Olga Morze – Jankowska – harfa, Tadeusz Samerek – wiolonczela, Gedymin Grubba –fortepian

Janusz Zakrzeński – wybitny aktor filmowy, teatralny i telewizyjny. Mistrz mowy polskiej.
Absolwent Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Odtwórca wielu znakomitych kreacji aktorskich m.in.: Józefa Piłsudskiego w „Polonia Restituta” oraz „Pasjonatach Pana Marszałka”, Napoleona Bonapartego w „Popiołach”, Komandora w „Don Juanie”, gubernatora Hansa Franka w „Epilogu norymberskim”, Horodniczego w „Rewizorze” Gogola, Stanisława Witkiewicza w „Tumorze” Witkacego, Benedykta Korczyńskiego w „Nad Niemnem”, Antonina w „Kupcu Weneckim” Szekspira, Bukarego w „Samuelu Zborowskim” Juliusza Słowackiego oraz Janosik w śpiewogrze „Na szkle Malowany” Ernesta Brylla.
Występował w serialu „M jak miłość” w roli emerytowanego profesora polonistyki.
Wykłada retorykę w Wyższej Szkole Menadżerskiej w Warszawie oraz Wyższym Seminarium Metropolitarnym im. Św. Jana Chrzciciela.
Za swoją twórczość artystyczną otrzymał szereg nagród i wyróżnień. Autor książki „Moje spotkanie z Marszałkiem”, „Gawędy o potędze słowa”, „Co mi zostało z tych lat” z cyklu Sławni, znani i kochani

Mirosława Lachowska (ur. 1984 w Poznaniu) – ukończyła z wyróżnieniem Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną II stopnia w Poznaniu. Obecnie jest studentką V roku Akademii Muzycznej im. St. Moniuszki w Gdańsku w klasie fortepianu prof. Katarzyny Popowej - Zydroń. Od października 2006 r. pełni funkcję asystenta stażysty w klasie muzyki kameralnej prof. Anny Prabuckiej - Firlej. Jest laureatką wielu konkursów pianistycznych, m. in. otrzymała I nagrodę na I Ogólnopolskim Konkursie Chopinowskim im. Władysława Kędry w Łodzi (2002), jest też finalistką I Międzyuczelnianego Konkursu Chopinowskiego im. Miłosza Magina w Łodzi (2004) oraz laureatką II nagrody (pierwszej nie przyznano) na Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie (2007).


Kwartet Smyczkowy Polskiej Filharmonii Kameralnej w Sopocie w składzie:
Paweł Kapica – skrzypce, Jacek Koprowski – skrzypce,
Karol Jurewicz – altówka, Alicja Leoniuk-Kit – wiolonczela;

W ramach cyklu „Promocja Młodych” wystąpi uczeń OSM I stopnia im. F. Nowowiejskiego w Gdańsku - Maciej Kułakowski – wiolonczela, przy akompaniamencie Moniki Kułakowskiej.