"Śladami Wielkich Polaków - Jana Pawła II i Fryderyka Chopina"(5-ta odsłona)
muzyka poważna - koncerty w Trójmieście
Wydarzenie jest częścią Wielkiego Jubileuszu 200-lecia urodzin Fryderyka Chopina, łączy się także z obchodami 5-tej rocznicy śmierci Papieża Polaka - Jana Pawła II.
W programie:
F. Chopin
- Ballada f-moll op.52
- Nokturn Des-dur op.27 nr 2
- Polonez cis-moll op.26 nr 1
- 4 Mazurki op. 24
- Scherzo cis-moll op.39
Jan Paweł II
- Testament Ojca Świętego Jana Pawła II
G. Grubba / Jan Paweł II
- Pieśń "Do sosny polskiej"
Wykonawcy:
Tamara Niekludow - fortepian
Dariusz S. Wójcik - bas/recytacja
Zespół kameralny w składzie:
Gedymin Grubba - fortepian
Tadeusz Samerek - wiolonczela
Józef Raatz - obój
Olga Morze-Jankowska - harfa
Stanisława Grażyński - słowo o muzyce
"On był i tym kapłanem, co nas, rozproszonych, w święty ojczyzny zaopatrywał sakrament"
Ignacy Jan Paderewski
Istnieje jakaś tajemna nić, wiążąca misję
Chopina z misją
Jana Pawła II. Chopin poprzez swoją muzykę miał być głosem wołającej Polski. W tym głosie miała wyrażać się nadzieja, płynąca z głębokiego przekonania Jego rodaków "o historycznej misji Chopina". Jan Paweł II powiedział kiedyś znamienne słowa, że: "Kultura jest dopełnieniem wiary, Naród nie może istnieć bez Kultury!". Chopin doskonale to rozumiał, pojmował to jako swoją misję, autentyczne powołanie, "święte powołanie"."Był świętym w swej wierności". Opiewając Ojczyznę dźwiękami nieskończonej subtelności i mocy, służył jej tym pięknym darem, otrzymanym od Boga, w którego wierzył. "Krzyczał", dając w ten sposób świadectwo wierności i miłości do ziemi, która go zrodziła. Tym nieustannym krzykiem, który objawiał się w dźwiękach jego mazurków i polonezów, realizował Misję mu powierzoną. "...bądź naszym krzykiem, żebyśmy nie pomarli zagłuszeni...bądź naszym krzykiem i niech świat wie, że Polska wciąż żyje, jaśnieje, nawet kwestionowana, zakneblowana, uśpiona."
Czy następne pokolenia nie traktowały Jana Pawła II jak głosu Polski?! " on nasz,
a my jego, w nim bowiem objawia się cała nasza zbiorowa dusza..." pisał Ignacy Jan Paderewski, przedstawiając świadectwo na temat życia i działalności Fryderyka Chopina.
Te słowa nic nie tracą na aktualności, gdy wypowiemy je w kontekście Ojca Świętego Jana Pawła II. Wybór Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową kojarzy się ze zwycięskim zrywem Solidarności, dla której Ojciec Święty był zachętą i mocnym oparciem. Słowa, jakie wypowiadał podczas swoich homilii były pokrzepieniem serc narodu, który doświadczył największych cierpień w ciągu ostatnich dwóch stuleci. Tymi słowami umacniał ducha narodu, umocnił Solidarność, która sprowokowała koniec komunistycznej, sowieckiej tyranii w Europie, zwieńczony upadkiem muru berlińskiego.
W ciągu 27 lat swojego Pontyfikatu Jan Paweł II Wielki, "zmienił oblicze ziemi, tej ziemi!" - " niezmordowanie jak słońce przyświeca ludzkości światłem swojego ducha - odblaskiem Ducha Świętego". A Chopin?! "...nadprzyrodzoną siłą swojego geniuszu bezustannie jednoczy ludzkość wokół Najwyższego Piękna".
Bilety w cenie 10 i 20 złotych do nabycia w Urzędzie Miasta Sopotu na 2 godziny przed koncertem.
Zrealizowano ze środków Urzędu Miasta Sopotu.