stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Śladami Wielkich Polaków Jana Pawła II i Fryderyka Chopina

Koncert cyklu "Śladami Wielkich Polaków Jana Pawła II i Fryderyka Chopina" VIII odsłona. Pomysł, scenariusz i reżyseria Dariusz S. Wójcik.

mar 14

piątek, g. 19:00

bilety 99 - 119 zł
Kup bilet
maj 29

czwartek, g. 19:00

bilety 110 zł
Kup bilet
Wykonawcy:
Mateusz Lasatowicz - fortepian
Dariusz S. Wójcik - recytacja

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


red. Stanisława Grażyńska - słowo o muzyce

w programie:
Fryderyk Chopin - muzyka fortepianowa

Andante Spianato i Wielki Polonez Es-dur Op.22
Scherzo b-moll op.31
Fantazja f-moll op.49
Nocturn H-dur pp.62
Ballada f-moll op.52

Karol Wojtyła - Poemat "Kościół: Pasterze i źródła" (Fragmenty)

Bilety w cenie 15 zł do nabycia na miejscu na godzinę przed koncertem

Mateusz Lasatowicz - pianista
Utalentowanym pianista młodego pokolenia. Urodził się w 1983 roku w Katowicach. Mając zaledwie 5 lat podjął naukę gry na fortepianie w Katowickim Ognisku Muzycznym, kontynuując w Państwowej Szkole Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Bytomiu. Już w wieku 10 lat zaczął doskonalić swoje umiejętności gry na fortepianie w murach Katowickiej Akademii Muzycznej, w wieku 13 lat nad warsztatem młodego pianisty przejął pieczę prof. Józef Stompel. W roku 2007 ukończył Akademię Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie fortepianu prof. Moniki Sikorskiej - Wojtacha. Swoją edukację uzupełnił studiami podyplomowymi w macierzystej uczelni, zakończonymi recitalem dyplomowym w 2010 r.

Praktykę kameralną odbywał pod kierunkiem profesorów: Reginy Strokosz-Michalak, Alicji Słowakiewicz- Wolańskiej, Stanisława Dziewiora oraz adiunktów: Michała Mazurkiewicza i Krzysztofa Skowronka.

Brał udział w kilkunastu krajowych i międzynarodowych konkursach pianistycznych. Pierwszą nagrodę otrzymał jako dziesięcioletni chłopiec. W wielu następnych nagradzany był najwyższymi lokatami oraz wyróżnieniami otrzymywanymi za interpretację utworów wymaganych w programie przesłuchań.

Jeszcze podczas studiów nawiązał współpracę z Instytutem Upowszechniania Kultury Silesia, oraz podjął pracę na stanowisku akompaniatora w Państwowej Szkole Muzycznej II st w Chorzowie. Obecnie, niezależnie od działalności estradowej jest pracownikiem Akademii Muzycznej w Katowicach.

W dotychczasowej drodze artystycznej, miał okazję zagrać z orkiestrą solową partię fortepianową w koncertach Chopina, Szymanowskiego, Prokofiewa i Rachmaninowa. Współpracował z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Śląskiej.
W charakterze akompaniatora brał udział w recitalach wokalnych na terenie rodzimych Katowic, a także Sopotu, Warszawy, Łodzi, Nałęczowa, Radomia i Krakowa współpracując z utalentowanymi wokalistami, m. in. Rafałem Bartmińskim, Andrzejem Malinowskim, Arnoldem Rutkowskim, Jackiem Jaskóła, Sylwestrem Targosz - Szalonek, Jackiem Szymńskim czy Joanną Wolańską. Pełnił również rolę akompaniatora podczas konkursów i kursów dla wokalistów instrumentalistów organizowanych w Warszawie. Jako pianista jest zapraszany do udziału w festiwalach muzycznych, w tym im. Jana Kiepury.'

W swoim solowym repertuarze posiada utwory od baroku do współczesności, takich kompozytorów jak: Chopin, Bacewicz, van Beethoven, Brahms, Grieg, Haydn, Kassern, Liszt, Melcer-Szczawiński, Mendelssohn-Bartholdy, Moniuszko, Mozart, Poulenc, Rachmaninow, Schubert, Skriabin, Szymanowski, Wieniawski i wielu innych.

Ideą cyklu Śladami Wielkich Polaków - Jana Pawła II i Fryderyka Chopina" jest ukazanie geniuszu muzycznego i drogi życiowej Fryderyka Chopina oraz działalności artystycznej i drogi duchowej Ojca Świętego Jana Pawła II w formie spektaklu słowno-muzycznego.

W biografii Chopina i Ojca Świętego można doszukać się wielu paraleli, stąd pomysł serii koncertów. Co łączy dwóch Wielkich Polaków? Żyli poza ukochaną Ojczyzną, do której tęsknili, mieli do wypełnienia misję, wiele podróżowali, ale przede wszystkim byli świadomi, że są głosem Polski niezmordowanie śniącej swój sen o wolności. 
Chopin, chociaż gościł w Gdańsku w 1827 roku, nie jest kojarzony z Pomorzem. 

Inaczej jest z Ojcem Świętym, którego przesłanie duchowe kojarzone jest z ruchem Solidarnościowym i wydarzeniami roku 1989, w których Jan Paweł II odegrał jedną z najważniejszych ról, zmieniając świadomość Polaków i kształt współczesnej Europy. 

Dotychczasowymi wykonawcami koncertów w ramach w/w cyklu byli:
aktorzy: Jerzy Zelnik, Janusz Zakrzeński, Beata Ścibakówna, Joanna Kreft-Baka, Jan Englert, Olgierd Łukasiewicz, Małgorzata Brajner; Dariusz Szymaniak

pianiści: Barbara Halska, Ewa Pobłocka, Aleksandra Mozgiel, Tamara Niekludow, Mirosława Lachowska, Luca Bartiromo, Tomasz Jocz, Bogdan Kułakowski. Andrzej Nanowski, Rafał Lewandowski, Maciej Gański;

śpiewacy: Beata Koska, Anita Rywalka - Sosnowska, Ewelina Wojciechowska, Magdalena Witczak, Jacek Szymański, Dariusz S. Wójcik

Kwartet smyczkowy Polskiej Filharmonii Kameralnej w Sopocie

Orkiestra Łomżyńskiej Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego pod dyrekcją Jana Miłosza Zarzyckiego MECENAT:
Fundacja Stefczyka

SPONSOR STRATEGICZNY:
Kasa Stefczyka

SPONSOR:
Port Gdynia S.A.

PATRONAT MEDIALNY:
trojmiasto.pl
ORGANIZATOR GŁÓWNY:
Stowarzyszenie Przyjaciół Teatru Otwartego w Gdańsku
www.teatrotwarty.pl