stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

W czwartek 15 grudnia odbędzie się II koncert VI odsłony cyklu "Śladami Wielkich Polaków - Jana Pawła II i Fryderyka Chopina", który jest kulminacyjnym punktem obchodu Jubileuszu 15.lecia Teatru Otwartego .

sty 26

niedziela, g. 18:00 - 21:00

Sala Słoneczna Moniuszki
Wstęp wolny
sty 26

niedziela, g. 11:00 - 14:00

Wstęp wolny
ŚLADAMI WIELKICH POLAKÓW"
II koncert w ramach VI odsłony

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


pomysł, scenariusz i reżyseria Dariusz S. Wójcik

Ewa Pobłocka - fortepian
Dariusz S. Wójcik - recytacja


w ramach cyklu "Promocja Młodych" Piotr Nowak - fortepian

uczeń klasy talentów Państwowego Zespołu Szkół Muzycznych im. Artura Rubinsteina w Bydgoszczy w klasie fortepianu prof. Katarzyny Popowej-Zydroń

słowo o muzyce - red. Stanisława Grażyńska

w programie:
Fryderyk Chopin - muzyka fortepianowa
Karol Wojtyła - Poemat "Renesansowy Psałterz" ( fragment)

15 grudnia (czwartek) 2011 r., godz. 19.00
Sala Herbowa Urzędu Miasta Sopotu, ul. Kościuszki 25/27

Ewa Pobłocka (fortepian)
Należy do najwybitniejszych pianistów swego pokolenia. Występowała niemal we wszystkich krajach Europy, a także obu Amerykach, Singapurze, Korei, Japonii i Australii, koncertując z najsłynniejszymi orkiestrami w najbardziej prestiżowych salach. Wielokrotnie odbywała tourneé po krajach europejskich jako solistka Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Kazimierza Korda i Antoniego Wita. Jest pianistką wszechstronną o rozległym repertuarze. Wykonuje zarówno recitale, koncerty z orkiestrą jak i muzykę kameralną, chętnie współpracując ze śpiewakami. Dokonała szeregu prawykonań i premierowych nagrań utworów polskich kompozytorów współczesnych m.in. Koncertu fortepianowego Andrzeja Panufnika (polskie prawykonanie, pierwsza rejestracja z Londyn Symphony Orchestra pod dyrekcją kompozytora), Koncertu fortepianowego Witolda Lutosławskiego (pierwsze polskie nagranie z Wielką Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia pod dyrekcją kompozytora), Koncertu fortepianowego Pawła Szamańskiego dedykowanego pianistce a powstałego na zamówienie Radia francuskiego (prawykonanie w Paryżu na festiwalu Presences) oraz Koncertu fortepianowego Pawła Mykietyna (1997) również jej dedykowanego.

Ewa Pobłocka współpracuje z wieloma radiofoniami europejskimi, nagrała ponad 40 płyt m.in. dla Deutsche Grammophon, Conifer Records, Victor JVC, CD Accord, z których wiele uzyskało nagrody i entuzjastyczne oceny krytyków. Ostatnie jej realizacje płytowe to komplet utworów fortepianowych Edwarda Griega oraz utwory solowe Johannesa Brahmsa. Najbliższe plany nagraniowe obejmują utwory R. Schumanna i komplet pieśni Fryderyka Chopina oraz recital chopinowski na historycznym fortepianie Pleyel z 1848 roku.

Ewa Pobłocka jest cenionym pedagogiem. Prowadzi klasę fortepianu w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy i w Uniwersytecie Muzycznym w Warszawie, współpracuje jako profesor gościnny z Uniwersytetem Muzycznym w Nagoya (Japonia) i Calgary (Kanada). Zapraszana jest do jury wielu międzynarodowych konkursów pianistycznych. Jest laureatką dorocznej nagrody Ministra Kultury. W 2004 roku została odznaczona przez Prezydenta RP Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2007 roku Prezydent RP nadał jej tytuł profesora.

Dariusz S. Wójcik (śpiewak, aktor, reżyser, scenarzysta, animator życia kulturalnego)
Studia obejmujące dwa kierunki, wokalny i aktorski, ukończył z wyróżnieniem w 1989 roku. Szlify aktorskie zdobywał pod kierunkiem Henryka Bisty, śpiew solowy studiował u prof. Anny Bartoszyńskiej. Wieloletni solista Teatru Muzycznego w Gdyni. Odtwórca licznych ról m.in. w spektaklach Jerzego Gruzy. Z zespołem Teatru Muzycznego w Gdyni odbył liczne tournee po Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Finlandii, Niemczech.

Współpracował z Operą Bałtycką w Gdańsku, gdzie wykonał z ogromnym sukcesem partię Frosha w operetce "Zemsta Nietoperza" - J. Straussa. Współpracuje z Agencją Otto w Kolonii (Niemcy), z którą koncertował m.in. w Niemczech, Austrii, Danii, Belgii, Holandii i Francji. Obecnie artysta wolny - dyrektor Teatru Otwartego w Gdańsku.

Główny scenarzysta i reżyser projektów kulturalnych realizowanych w ramach działalności Teatru Otwartego. W 1997 roku otrzymał Medal Tysiąclecia Miasta Gdańska za reżyserię i rolę Św. Wojciecha w spektaklu "Sic itur ad Deum" (O Życiu i męczeństwie Św. Wojciecha). Znany na Wybrzeżu animator życia kulturalnego, inicjator wielu przedsięwzięć kulturalnych. Nominowany w 2002 roku do Pomorskiej Nagrody Artystycznej za rok 2001 w kategorii "Kultura regionalna" za oratorium "Requiem Piaśnickie". W tym samym roku otrzymał Medal Stulecia Miasta Sopotu za sopockie inicjatywy kulturalne: "Międzynarodowy Festiwal Kalejdoskop Form Muzycznych" i "Sopockie Spotkania z Muzyką".

W roku 2003 otrzymał Dyplom Ministra Kultury za "Szczególne osiągnięcia w upowszechnianiu kultury". W roku 2006 otrzymał Nagrodę Kulturalną Prezydenta Miasta Gdańska z okazji Jubileuszu Teatru Otwartego ( X-lecie powstania). Największą jego fascynacją jest kultura żydowska. Wielkim powodzeniem cieszą się recitale pieśni żydowskich w języku yiddish i hebrajskim. Umiejętność tak dokładnego odtwarzania języka yiddish i treści zawartych w wykonywanych pieśniach artysta posiadł dzięki lekcjom wymowy i interpretacji tekstu, udzielanych przez jego Mentora bł. pamięci Efraima Kislera.

W 2008 roku, z zespołem POJLN KLEZMER QUARTETT, dokonał nagrania pierwszej autorskiej płyty CD z muzyką żydowską. Nagranie zrealizowano w Wielkiej Synagodze w Tykocinie podczas koncertu "Shalom Alejchem" stanowiącego WIELKIE PRELUDIUM Jubileuszowego XV Festiwalu "Muzyczne Dni Drozdowo - Łomża", którego twórcą i dyrektorem artystycznym jest znany artysta wybrzeżowy - Łomżyniak, Jacek Szymański. Płyta nominowana była do nagrody muzycznej Polskiego Radia Program III w kategorii muzyka folkowa i etniczna.

W roku 2009 z rąk Starosty Łomżyńskiego otrzymał Medal " ZA WKŁAD W ROZWÓJ POWIATU ŁOMŻYŃSKIEGO". W tym samym roku nominowany był do Nagrody Marszałka Województwa Podlaskiego w Dziedzinie Twórczości Artystycznej, Upowszechniania i Ochrony Dóbr Kultury. W roku 2010 Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski z okazji 25-lecia pracy artystycznej odznaczył Dariusza Wójcika medalem "ZASŁUŻONY DLA KULTURY POLSKIEJ".

W 2011 kierowany przez niego Teatr Otwarty świętuje Jubileusz 15.lecia działalności. Z tej okazji Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Pan Bogdan Zdrojewski uhonorował Teatr Otwarty specjalnym wyróżnieniem przyznając mu DYPLOM "ZA SZCZEGÓLNE ZASŁUGI W TWORZENIU TRADYCJI MUZYCZNYCH I ICH UPOWSZECHNIANIU".
Na bogaty repertuar Dariusza Wójcika składają się formy kameralne, operowe, operetkowe, oratoryjno-kantatowe, pieśni i musicale. Posiada nagrania radiowe, płytowe i telewizyjne.

W ramach cyklu "Promocja Młodych"

Piotr Nowak (fortepian)
Naukę gry na fortepianie rozpocząłem w 1999r. jako 6 letni chłopiec, w Państwowej Szkole Muzycznej I st. im. Fryderyka Chopina w Miastku w klasie fortepianu mgr Aleksandra Murawskiego, następnie od 2003r. w klasie mgr Heleny Ostrołuckiej. W 2007 roku, będąc uczniem Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Szczecinku uczęszczał do klasy prof. Katarzyny Popowej-Zydroń. Aktualnie uczeń klasy talentów w Państwowym Zespole Szkół Muzycznych im. Artura Rubinsteina w Bydgoszczy w klasie fortepianu prof. Katarzyny Popowej-Zydroń.

Informacja o biletach

  • Bilet normalny
    20, 10 zł
Bilety w cenie 20 zł i 10 zł do nabycia na miejscu na godzinę przed koncertem