stat
Impreza już się odbyła

Slalom

Grupa powołana do życia w 2013 przez Bartłomieja Tycińskiego (Mitch & Mitch, Alte Zachen, Starzy Singers), Bartosza Webera (Baaba, Mitch & Mitch) i Huberta Zemlera (Piętnastka, Shy Albatross, Moped), muzyków związanych ze stołeczną wytwórnią LADO ABC.

lis 14

czwartek, g. 20:00

Gdańsk,
bilety 50 zł
przedsprzedaż 40 zł
Kup bilet
lis 14

czwartek, g. 21:00

Wstęp wolny
Bilety:
I pula 10 pln
II pula 20 pln

muzyka alternatywna - koncerty w Trójmieście


Koncert odbywa się w ramach projektu OPEN
Projekt dofinansowano ze środków Miasta Gdańsk
Organizator: Kolonia Artystów

Patronat:
Glissando
Nowe idzie od morza
Konkubinat Kultury
Metropolitalna Karta do Kultury
eskaem.pl

Muzyka zespołu powstała niejako dzięki nietypowemu instrumentarium, którym dysponują wykonawcy. Gitara hawajska, sampler oraz syntezatory analogowe, wsparte przez instrumenty perkusyjne, zainspirowały muzyków do stworzenia cyklu eklektycznych kompozycji, w których eksperymenty barwowe przeplatane są z elementami rocka, country i muzyki improwizowanej. Unikatowe połączenie metody samplingu z melodyką gitary hawajskiej, nasuwa na myśl skojarzenia z muzyką tradycyjną Stanów Zjednoczonych, Krautrockiem, psychodelią, muzyką improwizowaną oraz eksperymentami elektroakustycznymi pionierów elektroniki.

Mimo iż członkowie zespołu mają za sobą udział w projektach reprezentujących nieraz kompletnie odmienne założenia stylistyczne, to jednakowoż efekt końcowy jest niezwykle świeży i koherentny.

Grupa koncertowała po Polsce, miała również swój debiut zagraniczny podczas festiwalu Nuits Sonores w Lyonie, w lecie wystąpi m.in. na festiwalu Tauron Nowa Muzyka.

Ostatni album tria SLALOM nosi tytuł WUNDERKAMERA.

Tytuł - Wunderkamera - nawiązuje do gabinetów osobliwości z XVI i XVII wieku. Wunderkamery były poprzednikami muzeów, mają swoje korzenie w średniowiecznych skarbcach książęcych i kościelnych. W typowych wunderkamerach obok siebie znajdowały się różnorodne obiekty, egzotyczne zwierzęta i inne kurioza, czasem przypisywane stworzeniom mitycznym, jak róg jednorożca. W owych zbiorach na równych prawach współistniały nauka, legenda i sztuka. W swojej Wunderkamerze Slalom zawarł galerię postaci i zwierząt ze styku dwóch światów, wytwory wyobraźni trzygłowej muzycznej jednostki, zbiór muzycznych osobliwości.
Nowy materiał cechuje duża dawka dynamiki, utwory z jednej strony są zwięzłe, jednak nie tracą charakterystycznej dla zespołu transowości.


Recenzje:
Bartek Chaciński , https://polifonia.blog.polityka.pl/
Album supertria Slalom (...) to niezły zestaw osobliwych pomysłów. (...) W szczególności The Dance of Mr. Turkish zawiera najlepszą solówkę gitarową w duchu Zappy, jaką kiedykolwiek usłyszałem na polskiej płycie. Dobrze służy temu albumowi również gościnny występ wokalny Joanny Halszki Sokołowskiej w Delphinne. Cała reszta przynosi tyle samo swobody, co poprzednio, tyle samo wirtuozerii ale zarazem krótsze formy i więcej porządku. Wydaje się, że ramy dla utworów buduje Weber swoimi partiami elektronicznymi, Zemler mocuje płótno, konstruując podziałkę rytmiczną, a kolorem wypełnia Tyciński. Dopiero w końcowym, dłuższym Sad SAD Sad pozwalają sobie na budowanie napięcia z zupełną swobodą. Ale w konkurencji długich form wybierałbym bardziej mroczny, niepokojący, ale zarazem lepiej zbudowany utwór Waterpecker. Takie momenty dowodzą, że Slalom ma jako skład bardzo dobrą przyszłość.

Redbull.com:
Życie jest piękne, a polscy muzycy najzdolniejsi na świecie. Nadmierny optymizm? A gdzie tam, po prostu nie da się pomyśleć inaczej, słuchając jak panowie śmigają Slalomem na złamanie karku, nie patrząc na licznik i jakby zupełnie zapominając, że czegoś im nie wolno: łącząc gitarową alternatywę z jajcarskimi, syntezatorowymi riffami, kiczowate, elektroniczne melodyjki z jazzowo połamaną rytmiką, a przy okazji mistrzowskie umiejętności z luzem, dystansem i szaloną wręcz energią. Polot! Fantazja! Wszystko w rozkwicie! Nawet to, że kończą potrójnie smutnym "Sad SAD Sad" nic w tej kwestii nie zmienia.

Bartosz Weber założyciel projektu Baaba. (4 premierowe albumy i niezliczone koncerty w klubach i na uznanych festiwalach w Polsce, Anglii, Niemczech, Rosji, we Francji i USA). Członek Mitch & Mitch. Nagrody za muzykę na festiwalu "Święto Niemego Kina", nominacje do nagród Fryderyk, czy Mateusz (PR III PR).

Bartłomiej Tyciński - założyciel Mitch & Mitch, Starzy Singers, członek m.in Alte Zachen, Warszawskiej Orkiestry Rozrywkowej, Paristetris, Kwadratowi. Współzałożyciel Stowarzyszenia kulturalnego Lado ABC skupiającego najciekawszych warszawskich artystów sceny niezależnej. Jako gitarzysta, kompozytor ma w swoim dorobku ok 20 wydanych albumów. Zajmuje się także muzyką teatralną i filmową.

Hubert Zemler - (piętnastka, artysta solowy) wykształcony klasycznie perkusista, improwizator, solista, autor dwóch albumów na perkusję solo. Zdobywca brązowego medalu delfickich igrzysk olimpijskich w Seulu.